SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Dá sa vyliečiť neplodnosť?

Odborníčka rozoberá, čo je AMH aj babské rady.

(Zdroj: Unsplash.com/Kelly Sikkema)

Dá sa vyliečiť neplodnosť? Odborníčka rozoberá, čo je AMH aj babské rady

Mnoho párov si v súčasnosti zakladá rodinu až v neskoršom veku. Odkladanie rodičovstva má síce výhody, ale môže priniesť aj problém s otehotnením. Je dokázané, že plodnosť začína po 30. roku života ženy klesať a po 35. roku je jej pokles rýchly. Keď majú ženy 40 rokov, majú už len 5 % šancu na spontánne otehotnenie. Ak pár bojuje s neplodnosťou, podľa gynekologičky a odborníčky na neplodnosť Michaly Adamec je problém na strane ženy rovnako častý ako na strane muža. Ako prebieha diagnostika neplodnosti? Čo je to hodnota AMH? Je pravda, že žena otehotnie rýchlejšie, ak si po pohlavnom styku vyloží nohy hore? Aj tieto informácie sa dozviete v rozhovore s odborníčkou vo videoseriáli lekární Dr. Max.

V posledných rokoch majú ženy oproti predošlým generáciám prvé dieťa o dosť neskôr – aktuálne je priemerný vek prvorodičiek na Slovensku 29 rokov. Tento trend stále rastie, avšak zároveň stúpa aj neplodnosť, ktorá trápi približne každý piaty až šiesty pár. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pár má problém s otehotnením vtedy, keď nedosiahne tehotenstvo po roku pravidelného nechráneného sexu. Odborníčka Michala Adamec hovorí o hranici 35 rokov. Ak má žena už viac ako 35 rokov a nedarí sa jej otehotnieť s partnerom polroka, odporúča začať robiť aspoň základnú diagnostiku. Mužskú plodnosť podľa jej slov vek až do takej veľkej miery neovplyvňuje.

Príčiny ženskej a mužskej neplodnosti

Najčastejšími príčinami ženskej neplodnosti sú okrem veku aj operácie na vaječníkoch či rôzne diagnózy, ako napríklad endometrióza, polycystické vaječníky alebo infekcie. Pri neplodnosti zohráva veľkú rolu taktiež stres, a to najmä u mužov.„Je známe, že chlapom, ktorí majú stresujúcu pracovnú pozíciu, do toho veľa športujú alebo majú zlú životosprávu, vyjde zhoršený spermiogram,“ vysvetľuje Michala Adamec. Negatívne na spermiogram vplývajú aj rôzne urologické ochorenia a zápaly, vyhrievané sedačky alebo bicyklovanie.

Diagnostika a liečba neplodnosti

Michala Adamec ubezpečuje, že neplodnosť sa v mnohých prípadoch vyliečiť dá. Vedeli ste, že na svete je okolo 12 miliónov detí, ktoré sa narodili pomocou umelého oplodnenia (IVF)? Ak sa pár rozhodne vyhľadať pomoc na klinike reprodukčnej medicíny, najprv absolvuje s odborníkom otvorený rozhovor. Na začiatku sa robia jednoduché vyšetrenia ako vyšetrenia hormonálneho profilu krvi, ultrazvuku ženy či spermiogramu muža.„Spermiogram je výpovedné, jednoduché vyšetrenie, ktoré nám veľmi veľa povie. A potom postupne prechádzame na vyšetrenia možno trošku náročnejšie, ale stále veľmi dostupné. A to je priechodnosť vajíčkovodov – jednoduché, nebolestivé, vyšetrenie. A postupne sa pridávajú ďalšie,“ opisuje Michala Adamec. Ženy si často taktiež dávajú vyšetriť hodnotu AMH z krvi. Ide o hormón ovariálnej rezervy a hovorí o tom, koľko vajíčok daná žena má. Je preto dôležité, aby túto hladinu poznala každá žena po 30. roku života a v budúcnosti vedela, či má dostatok vajíčok. „V súčasnosti je populárne mrazenie vajíčok, pretože ženy plánujú mať deti neskôr. Ak je hodnota AMH u ženy nižšia, tak bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou aj menej zmrazených vajíčok,“ dodáva odborníčka.

Základnými metódami liečby neplodnosti sú monitoring ovulácie alebo jej vyvolanie. Ďalšou metódou je inseminácia (IUI), ktorá je vhodná pre nekomplikované problémy s plodnosťou. Pre páry, ktoré majú väčšie a komplikovanejšie problémy s plodnosťou, je vhodná metóda IVF. Odborníčka tvrdí, že tejto metódy sa nemusia páry báť a je veľmi úspešná:„Štatisticky je pre ne IVF najpravdepodobnejšia metóda, ktorou budú môcť mať dieťa.“ Pokiaľ pár v liečbe vytrvá, odborníci vedia pomôcť až 9 z 10 párov. Zaujíma vás, ktoré výživové doplnky podporujú plodnosť, ako pracovať s rôznymi emóciami na ceste za tehotenstvom či aké kroky podniknúť, ak sa nedarí páru otehotnieť? Aj týmto témam sa venujú Dni reprodukčného zdravia. Ide o odbornú kampaň lekární Dr. Max, ktorá trvá do 31. marca. Kampaň prináša cenné a praktické rady k téme plodnosti od odborníkov vo forme edukačného materiálu na www.drmax.sk. V rámci kampane vznikol taktiež videoseriál a v jeho druhej časti radí Michala Adamec.

Mýty a fakty

Niektoré páry hľadajú bočné cestičky, len aby nemuseli navštíviť kliniku reprodukčnej medicíny. Veľakrát za rôzne „zaručené“ produkty a metódy na podporu plodnosti zaplatia veľa peňazí, ale výsledok je nulový.

1. Nohy hore

Jednou z častých babských rád je, aby si ženy po pohlavnom styku vyložili nohy hore a spermie sa tak dostanú ľahšie k vajíčku. Michala Adamec s týmto tvrdením nesúhlasí a označila ho za mýtus.„Spermie sú pohyblivé, nemusia vždy ostať tam, kde majú. Nebuďte po pohlavnom styku v strese, ak vytiekol ejakulát, pretože je to normálna vec,“ vysvetľuje.

2. Pravidelná menštruácia = plodnosť

Ženy si často myslia, že keď majú pravidelnú menštruáciu, nemôžu byť neplodné. Ide o ďalší mýtus – pravidelná menštruácia značí, že je ženský organizmus v hormonálnej rovnováhe, ale nie automaticky to, či je žena plodná.

3. Neplodnosť pri snažení sa o druhé dieťa

Keď už mám jedno dieťa, nemôžem byť neplodná! V spoločnosti rastie sekundárna neplodnosť, čo znamená, že pár s jedným dieťaťom má problém mať druhé dieťa. Môže za to hlavne vyšší vek prvorodičiek, ktoré majú často druhé dieťa po 35. roku života.

4. Určité ovocie (napríklad ananás) naštartuje plodnosť

Vitamíny majú svoj zmysel a taktiež zdravá životospráva. Avšak ich účinok je iba do určitej miery a ak má pár hlbší problém, vitamíny nie sú natoľko silné, aby vyriešili problém s plodnosťou.

5. Ženy môžu otehotnieť až do menopauzy

Možno ste aj vy postrehli nejaký článok informujúci o tom, že známa celebrita otehotnela v 45. roku života. Michala Adamec pripomína, že po 40. roku je šanca na spontánne otehotnenie približne 5 %. Ak žena teda otehotnie spontánne v takomto veku, ide skôr o raritu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 442
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 302
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 623
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 978
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 953
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 577
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vyšetrenie na Klinike detskej oftalmológie LF UK a NÚDCH.

Myslí na prevenciu aj kvalitnú starostlivosť.


28. mar

Okrem liekov ponúkne širokú škálu vyšetrení.


28. mar

Dnes začína predaj vstupeniek.


28. mar

Hviezdou sobotňajšieho večera 16. augusta bude fenomenálny Post Malone.


28. mar
SkryťZatvoriť reklamu