PREŠOVSKÝ KRAJ. Počuli ste už o rytierovi Raslavovi, zbojníkovi Zapikanovi, víle Kvetuške, lietajúcom Cypriánovi či mlynárovi Michalovi?
Že nie? Títo legendárni hrdinovia vám a vašim deťom pomôžu spoznávať rôzne čarovné zákutia Prešovského kraja.
Raslav vás zavedie k lokalite Raslav kameň pri Abranovciach, Zapikan k rovnomennej rokline pri obci Davidov vo vranovskom okrese, Kvetuška vás povedie Vysokým Tatrami, Cyprián Pieninami, Michal Levočskými vrchmi.
Pre rodiny je v Prešovskom kraji na leto pripravený bohatý program.
Vydať sa môžu na zábavné a dobrodružné cestovanie za pokladmi. Odštartoval totiž ôsmy ročník zábavného cestovania Legendarium – Hravé leto.
Prešovský kraj tak možno s deťmi spoznávať zábavnou a atraktívnou formou.
Trezory a nálepky
A ako vlastne čarovné cestovanie funguje?
V rôznych kútoch Prešovského kraja je ukrytých 15 trezorov s nálepkami, kde čaká 15 legendárnych hrdinov.
V osemdesiatich zariadeniach zase deti získajú za návštevu pečiatky do brožúrky Legendarium, ktorú tam dostanú k vstupnému bezplatne.
Do rovnakých knižiek si môžu lepiť aj nálepky, ktoré sa im podarí nájsť.
Dokopy je možné získať 15 nálepiek z trezorov + 40 pečiatok v zariadeniach + 3 bonusy k tomu.
To znamená až 58 lístkov s menom dieťaťa do záverečného žrebovania o super ceny.
Vyhrať možno nákupné poukážky do športového obchodu Decathlon, víkendové pobyty pre celú rodinu, rodinné vstupy do aquaparkov, kúpalísk, wellness a rozmanitých atrakcií, v hre sú aj kolobežky, darčekové predmety.
Okrem záverečného žrebovania môžu deti získavať rôzne vecné odmeny už počas cestovania za prekonanie troch bodových hraníc.
Podrobné informácie o súťaži, ako aj detailnú mapu s miestami, ktoré možno navštíviť nájdete tu.
Na mieru malým výletníkom
Sprievodcovské knižky sú navyše praktickými pomocníkmi pre malých bádateľov.
Sú ušité na mieru zvedavý výletníkom, nájdu tam totiž všetky informácie o výletoch a legendách.
Na rodiny s deťmi čakajú zaujímavé miesta, pátranie v prírode, aj návšteva rozmanitých atrakcií, kúpalísk, múzeí, hradov, vyhliadok či športovísk v Prešovskom kraji.
Ponuka je veľmi bohatá a doslova servíruje z každého rožka (kúta kraja) troška.
Od Tatier cez Spiš, Pieniny, Duklu, Šariš až po Poloniny.
Pre inšpiráciu vyberáme niektoré z tých, kde môžete nájsť kúzelné trezory s pokladom.
Medová Žofia a Zbojník Zapikan
V samom východnom cípe Prešovského kraja si pri vašich potulkách Poloninami určite nenechajte ujsť návštevu novootvoreného chodníka Gazdoráň.
Turistický chodník vedie z obce Príslop k vysielaču nad lokalitou Karcaba, potom cez lúky, naprieč Náučnou geologickou lokalitou Dara pozdĺž štátnej cesty.
Trasa ďalej pokračuje lesným chodníkom až ku Prírodnej rezervácii Gazdoráň. Lokalitou vás v Legendariu prevedie Medová Žofia.
V južnom cípe Prešovského kraja v okrese Vranov nad Topľou je situovaná roklina Zapikan.
Leží neďaleko obce Davidov v severovýchodnej oblasti Slanských vrchov.
Tečie cez ňu Komorský potok, ktorý vytvára zaujímavé bralá, previsy a vodopády.
Názov je podľa nárečového "Zapikán", čo znamená zbojník a v 19. a 20. storočí sa tu pred žandármi úspešne ukrýval zbojník.
Ak premýšľate nad tým, kto vás povedie cez túto zaujímavú lokalitu, odpovedáme, že to bude Zbojník Zapikan.
Mních Cyprián a Kvetuška
V tesnom susedstve s Poľskom si zase môžete vychutnať výhľad na slovenské i poľské kopce z 20-metrov vysokej vyhliadkovej veže na Eliášovke.
Vrch s nadmorskou výškou 1 023 m n. m. je najvyšším bodom Ľubovnianskej vrchoviny, zároveň najvyšším bodom obce Litmanová a hraničným vrcholom slovensko-poľskej hranice.
Lokalitou vás prevedie Lietajúci mních Cyprián.
V najzápadnejšom cípe Prešovského kraja, konkrétne vo Vysokých Tatrách sa môžete uchýliť a najmä občerstviť v Rainerovej útulni.
Je to najstaršia a najmenšia chata (útulňa) na slovenskej strane Vysokých Tatier. Priamo z Hrebienka k nej vedie ľahko dostupný, bezbariérový chodník. Túra ku chate z Hrebienka trvá necelých 30 minút.
Ide teda o nenáročnú trasu ako stvorenú pre detské nožičky. Lokalitou sprevádza Kvetuška.
Pečiatky zase možno získať v Humenskom okrese na hrade Brekov a vo Vihorlatskom múzeu, na Hrade Šariš a Kapušianskom hrade v Prešovskom okrese alebo v originálnom Dome ľudových tradícií v Zámutove, Kaštieli a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou vo Vranovskom okrese.
Inšpirácia pre iné kraje
Zábavné cestovanie trvá počas celého leta. Končí sa 3. septembra, kedy sa deti opäť vrátia do školy.
Legendarium každoročne pripravuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.
„Už počas cestovania môžu deti získavať odmeny, čo ich motivuje objaviť čo najviac lokalít. Naším cieľom je podporiť návštevnosť aj menších zariadení a menej známych lokalít, čo sa nám úspešne darí a projektom Legendarium sa inšpirovali aj v iných krajoch,“ Martin Janoško, riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.
Projekt má na konte nielen množstvo cestovateľov, ale aj viacero ocenení – napríklad od Ministerstva dopravy SR (inovácia v cest. ruchu), Slovenského syndikátu novinárov (naj propagačné materiály) či v súťaži AndroidCode.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.