SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Reality: Máme záujem o nové byty?

Počet dokončených nových bytov sa následkom krízy v porovnaní predošlými rokmi znížil. A kumuluje už od roku 2008, čo značne vplýva na ceny i kvalitu bývania.

Nehnuteľnosti na Slovenku
Podľa informácií Štatistického úradu sa počet začatých bytov naďalej znižuje. Výstavba tak poklesla ako vo verejnom, tak v súkromnom sektore na Slovensku prakticky celoplošne v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Ako sú na tom jednotlivé kraje
Podľa informácií Štatistického úradu bolo najviac bytov dokončených v Bratislavskom (26,4 %) a Nitrianskom kraji (13,1 %). Naopak najmenej v Banskobystrickom kraji (7,8 %).

Východ Slovenska je v otázke výstavby skúpejší na nové reality. Prešov síce ponúka napr. projekt Apartmány Táborisko, kde sú k dispozícii tri bytové domy s kapacitou 27 bytových jednotiek. Aj napriek tomu je výstavba nových bytových jednotiek skôr raritou.

Severné Slovensko ponúka na predaj bytové i nebytové reality. Žilina na základe niekoľkých prospektov a informácií o dopredaji bytov z projektu Renox, či radových domov Teplička Bieliská dokladá, že obyvatelia Žiliny majú o nové nehnuteľnosti záujem. I napriek týmto faktom sa výstavba novostavieb v Žilinskom kraji nijako rapídne nezvýšila.

Porovnávame ceny v EU

Európske krajiny nie sú na tom s výstavbou nových bytových realít o nič lepšie. Došlo k výraznému poklesu cien nehnuteľností, čo ovplyvnil znížený dopyt. Na Slovensku sa však takýto dramatický pokles cien nekonal a momentálne ani nekoná.

Aj napriek zhoršenej ekonomickej situácii sa ceny novostavieb výrazne neznížili. Ceny domov zostali bez zmeny. Práve i daný fakt stojí za nízkym záujmom o nových nehnuteľností.

Čo na to štatistický úrad: Ku koncu marca 2012 bolo na Slovensku rozostavaných 64 777 bytov. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2011 sa ich počet znížil o 1,9 %, pričom v rodinných domoch sa zvýšil o 1,1 % na 42 118 bytov. V súkromnom sektore v otázke rozostavaných bytov nastal medziročný pokles o 0,5 % a vo verejnom sektore pokles o 18,5 %.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan