SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Handlovská Energetika prispieva k znižovaniu emisií v regióne

HANDLOVSKÁ ENERGETIKA, s.r.o., vznikla v roku 2000. Jej hlavným predmetom podnikania je výroba, výkup a distribúcia tepla spaľovaním drevnej štiepky.

Handlovská Energetika, priekopník v dodávaní tepla z biomasy, výrazne prispieva k znižovaniu emisií na hornej Nitre.

 

HANDLOVSKÁ ENERGETIKA, s.r.o., vznikla v roku 2000. Jej hlavným predmetom podnikania je výroba, výkup a distribúcia tepla spaľovaním drevnej štiepky. Je priekopníkom na Slovensku v dodávaní tepla z biomasy. Hornonitrianske bane Prievidza sú jej 98-percentným vlastníkom.

 

Životné prostredie na prvom mieste

Spoločnosť využíva na výrobu tepla drevnú štiepku zo Štátnych lesov SR a od miestnych spracovateľov dreva. Handlovská Energetika týmto spôsobom vytvára aj priestor pre pracovné príležitosti v regióne a okolí aj iným odvetviam, nepriamo naviazaným na výrobu a spracovanie tepla. Vo vlastnom stacionárnom štiepkovači spracúva aj konáre a orezky záhradkárov, ďalej všetky prierezy a výrezy stromov a kríkov okolo vodných tokov.  Spoločnosť Handlovská Energetika tým šetrí životné prostredie, pretože obyvatelia by nepotrebné konáre voľne spaľovali. Okrem toho spotrebováva drevnú štiepku aj z plánovaných výrubov a orezávaní stromov v Handlovej. V troch prevádzkach zabezpečuje výrobu tepla, v ťažobnom úseku Handlová, v ťažobnom úseku Cígeľ a v ubytovacom zariadení v Handlovej.

 

Nulové hodnoty CO2, základ ochrany životného prostredia.

Medzi výhody spaľovania drevnej štiepky patrí nulový emitent oxidu uhličitého CO2. Ten pri spaľovaní drevnej štiepky je v množstve, ktoré drevná hmota pri raste absorbuje do seba. Konečný výsledok sú teda nulové hodnoty CO2, čo je základ ochrany životného prostredia. V roku 2005 prešla spoločnosť na ekologické zdroje paliva s tým, že vyťažené uhlie sa bude spaľovať vo veľkých zdrojoch v Novákoch. Pri minimálnych investičných nákladoch efektívne využíva iný zdroj spaľovania, ktorým je drevná štiepka. Okrem toho je to obnoviteľný zdroj, ktorý sa dá dopestovať, a teda nie je vyčerpateľný.  

Spoločnosť momentálne zamestnáva 32 pracovníkov. Medzi odberateľov tepla patria popri bani Cígeľ a Handlová, súkromné firmy, bytové domy a družstvá a dokonca aj obecný úrad z neďalekej obce Sebedražie.

 

Handlovská Energetika ako prvá slovenská firma v roku 2004 obchodovala s emisnými kvótami.

Spoločnosť zisk z predaných emisných kvót investovala na vybudovanie ekologických zdrojov spaľovania, po čase si prenajala tepelné hospodárstvo v bani Cígeľ kde vybudovala dva trojmegawatové zdroje. Prevádzky v Handlovej aj v Cígli prešli postupne na spaľovanie drevnej štiepky ako jediného zdroja na výrobu tepla. Bol to dlhodobý proces, ktorému predchádzalo rozhodnutie vedenia Hornonitrianskych baní Prievidza všetky malé zdroje spaľovania hnedého uhlia rekonštruovať a nahradiť ich alternatívnym obnoviteľným zdrojom spaľovania – biomasou. V roku 2011 zasiahlo spoločnosť opatrenie bývalej vlády, ktorá zdanila  predaj a nakladane s emisnými kvótami 80 %-tnou daňou. „ Bol to nepremyslený krok. Väčšina z nás, ktorá obchodovala s emisiami, získané finančné prostriedky použila na ekologizáciu existujúcich zariadení na výrobu tepla. Toto rozhodnutie spôsobilo, že sme sa dostali do červených čísel a za rok 2011 sme vyprodukovali stratu viac ako 119-tisíc eur. Oproti roku 2010, kedy sme boli v zisku viac ako 40 000 eur je to strata takmer 160 000 eur, ktoré sme mohli účelne vynaložiť do ochrany životného prostredia. Ekonomika Handlovskej Energetiky sa podstatne spomalila. Toto rozhodnutie bývalej vlády sme spoločne s ostatnými výrobcami a dodávateľmi tepla na báze biomasy napadli a predložili na ústavný súd. Súčasná vláda účinnosť tohto zákona pozastavila. Naším zámerom je, aby ho úplne zrušila, pretože je proti ochrane životného prostredia,“ hovorí Ing. Jozef Tonhauser, konateľ spoločnosti.

 

Investícia do budúcnosti – splyňovanie drevnej štiepky

V súčasnosti plánuje Handlovská Energetika  investovať do rozšírenia výroby tepla, technológiou splyňovania drevnej štiepky. Tento projekt je unikátny v tom že rieši využitie drevnej štiepky, dendromasy ako paliva na kombinovanú výrobu elektrickej energie. Momentálne je  projekt ešte v prípravnej fáze, pričom ukončenie sa predpokladá na jar roku 2014.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jesenné cesty do exotiky sa oplatia teraz. Pomôžeme vám ich získať so zľavou.


INZERCIA 6 h

Najväčší hit je medový cider. Dá sa kúpiť aj v desiatich Kauflandoch.


INZERCIA 6 h

Kúpte si nové číslo Historickej revue. Alebo využite skvelú akciu pre predplatiteľov.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu