SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Leto prináša kultúru do každého kúta kraja

Leto patrí vo všetkých deviatich okresoch Trenčianskeho samosprávneho kraja folklórnym festivalom.

Leto patrí vo všetkých deviatich okresoch samosprávneho kraja folklórnym festivalom. Myjava, Prievidza,  Lysá pod Makytou, Lieskové, Lehota pod Vtáčnikom a ďalšie lokality nášho kraja ožívajú hudbou, tancom, zaujímavými remeslami. 

Aj keď financovanie kultúrnych podujatí je z roka na rok zložitejšie, je výborným znamením, že mnohé festivaly sa konajú v rámci projektov.  Bez podpory miest a obcí a mnohých dobrovoľníkov by často nebolo možné veľmi pekné podujatia zorganizovať.

Trenčiansky samosprávny kraj podporuje kultúru prostredníctvom svojich organizácií, ktoré zriaďuje. Nadšenie organizátorov ocenil aj predseda TSK, Jaroslav Baška a osobne navštívil hneď niekoľko kultúrnych podujatí. Pozvánky na zaujímavé podujatia nájdete vždy v pondelok zverejnené v aktualitách TSK na stránke www.tsk.sk.

Medzinárodný folklórny festival v Myjave

Už po 55. raz otvoril priestor pre umeleckú prezentáciu milovníkov tradičnej ľudovej kultúry, priblížil význam tradícií a prirodzeným spôsobom umocnil vzťah k slovenskosti. Zúčastnil sa ho aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič SR.

Okrem toho festival spája nielen Slovensko, veď 1400 účinkujúcich z celého sveta dáva jedinečnú príležitosť spoznať aj folklór iných krajín.

„Trenčiansky samosprávny kraj s radosťou podporuje a bude podporovať tento festival, ktorý je históriou ľudí, ktorí tu žili a odkazom pre mladé generácie,“ prihovoril sa prítomným predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Hornonitrianske folklórne slávnosti

V poradí  na 29. ročníku slávností sa počas dvoch dní koncom júna predstavilo viac ako 700 účinkujúcich a hlavným organizátorom podujatia bolo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. „Obzvlášť ma teší, že tu, na pódiu, môžem stáť s našimi ratolesťami, pretože len takýmto spôsobom sa dajú tradície zachovať a odovzdať nasledujúcim generáciám. Tiež je potešiteľné, že toto podujatie je realizované v rámci mikroprojektu cezhraničnej spolupráce, ktorý spravuje TSK. Nie je pravda, že horná Nitra je ďaleko od Moravy, čoho dôkazom je aj tento projekt,“ skonštatoval župan nášho kraja.

hornanitra-r602_res.jpg

Folklórna Lysá

Koniec júna patril aj milovníkom folklóru v amfiteátri v Lysej pod Makytou na 19.  ročníku festivalu. Jeho súčasťou bola tento rok aj krajská súťaž a prehliadka folklórnych kolektívov. Organizátorom  bolo Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici  v spolupráci s obcou Lysá pod Makytou.

folklornalysa5-r209_res.jpg

Hodové slávnosti v Lehote pod Vtáčnikom

Začiatok júla patril v Lehote pod Vtáčnikom dychovým hudbám. Dychový festival sa uskutočnil v rámci projektu cezhraničnej spolupráce pod názvom „Na krídlach krídloviek“. Projekt podporujúci aktivity amatérskych dychových zoskupení zahŕňa šesť festivalov na slovenskej strane a dva na českej strane.

Súčasťou obecných slávností bol aj hodový jarmok s prezentáciou ľudových remesiel, ochutnávka melencov, výstava zaujímavých fliaš a pohárov či súťaž o najlepší hodový koláč. 

lehotapodvtacnikom-r267_res.jpgDo

 


Foťte v lete folklór

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi vypisuje súťaž o vaše najvydarenejšie, najkrajšie fotografie (min. 2000 pixelov na kratšej strane) zachytávajúce posolstvo, atmosféru a krásu folklóru. Možno práve Vaša fotografia sa  stane predlohou plagátu jubilejného 30. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávností v roku 2015. Fotografie posielajte v elektronickej podobe do 29. augusta 2014 na email. adresu: peter.cagan@rkcpd.sk.


 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


5 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu