SME
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Až 50 % liekov vo svete sa užíva nesprávne

Aj keď po užití liekov pocítime úľavu, často si skôr škodíme, ako pomáhame, a ohrozujeme svoje zdravie.

Aj keď po užití liekov pocítime úľavu, často si skôr škodíme, ako pomáhame, a ohrozujeme svoje zdravie.

Blíži sa chrípkové obdobie, čo pre väčšinu z nás znamená zásoby sirupov proti kašľu, kvapiek proti nádche a, samozrejme, tabletiek proti bolesti. Aj keď po ich užití pocítime úľavu, často si skôr škodíme, ako pomáhame, a ohrozujeme svoje zdravie. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie sa až 50 % liekov vo svete užíva nesprávne.

Štatistiky uvádzajú, že najviac užívané sú voľne dostupné preparáty. Väčšina z nás zrejme žije v predstave, že lieky si môžeme naordinovať aj sami. No mnohí kombinujú lieky nesprávne a vo väčšom množstve, než je náš organizmus schopný spracovať. Aj z tohto dôvodu pribúdajú osoby, ktorým sa lieková alergia stáva celoživotným bremenom. Každý, kto zvykne zaháňať bolesti voľnopredajnými liekmi, si zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov. Analgetiká totiž odstraňujú hlien, ktorý chráni našu sliznicu, aby ju neporanila žalúdočná kyselina. Okrem toho tieto lieky neliečia samotnú podstatu ochorenia, ale len odstraňujú bolesť, ktorá je prejavom ochorenia. Čo je horšie, svoju diagnózu nezistíte ani podľa miesta, kde vás to bolí. Bolesť sa totiž môže prenášať a na prvý pohľad jasné príznaky vás ľahko oklamú.

Lieky môžu mať blahodarný i zničujúci účinok aj podľa toho, ako a kedy sa užívajú. Nie je jedno, či sa liek užíva ráno alebo večer, nalačno alebo po jedle. Najhoršie však je, ak medikamenty prehĺtame nalačno alebo nezapíjame dostatočným množstvom tekutín. Preto je nevyhnutné, aby sme lieky užívali správne. V prvom rade by sme pozornosť mali venovať pokynom uvedeným v príbalovom letáku. To znamená, dodržiavať čo najkratšiu dĺžku užívania a prijímať ich v množstve, ktoré neprekračuje dennú odporúčanú dávku.

Alarmujúca je aj nezodpovednosť rodičov, ktorí si neuvedomujú, že dieťa nie je zmenšený dospelý človek. Nemôže teda dostať polovičnú dávku nejakého lieku. Detský organizmus reaguje na lieky inak ako dospelý, preto sa pre deti vyrábajú špeciálne prípravky v špeciálnych formách.

Všeobecný lekár, ktorý by nás na to upozornil, nie je vždy k dispozícii a pohotovosť nefunguje ako poradňa. Preto je v dnešnej dobe obrovskou výhodou, ak poznáte niekoho s medicínskym diplomom a je vám k dispozícii 24 hodín denne. Pre všetkých ostatných máme tip, ako zastihnúť lekára aj mimo ordinačných hodín.

Spoločnosť RWE Gas Slovensko ponúka držiteľom Karty výhod novú ponuku služieb, ktorá, okrem iných, zahŕňa aj lekára na telefóne. Ten je tu pre vás každý deň od 16.00 do 22.00 aj cez víkend či počas sviatkov.

S Kartou výhod VSE môžete mať lekára vždy poruke.

Stačí zavolať na Linku VSE 0850 123 333 alebo kliknúť na www.kartavyhod.sk/superhrdinovia
fotka-do-tela-clanku-r486_res.jpg

Zdroje:

http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000648/1376558/Moze-ist-aj-o-zivot--Co-vam-hrozi-pri-uzivani-liekov-proti-bolesti-

http://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/271863-polovica-ludi-uziva-lieky-nespravne/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


6 h

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


7 h

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


12 h