INZERCIA

Až 50 % liekov vo svete sa užíva nesprávne

Aj keď po užití liekov pocítime úľavu, často si skôr škodíme, ako pomáhame, a ohrozujeme svoje zdravie.

Aj keď po užití liekov pocítime úľavu, často si skôr škodíme, ako pomáhame, a ohrozujeme svoje zdravie.

Blíži sa chrípkové obdobie, čo pre väčšinu z nás znamená zásoby sirupov proti kašľu, kvapiek proti nádche a, samozrejme, tabletiek proti bolesti. Aj keď po ich užití pocítime úľavu, často si skôr škodíme, ako pomáhame, a ohrozujeme svoje zdravie. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie sa až 50 % liekov vo svete užíva nesprávne.

Štatistiky uvádzajú, že najviac užívané sú voľne dostupné preparáty. Väčšina z nás zrejme žije v predstave, že lieky si môžeme naordinovať aj sami. No mnohí kombinujú lieky nesprávne a vo väčšom množstve, než je náš organizmus schopný spracovať. Aj z tohto dôvodu pribúdajú osoby, ktorým sa lieková alergia stáva celoživotným bremenom. Každý, kto zvykne zaháňať bolesti voľnopredajnými liekmi, si zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov. Analgetiká totiž odstraňujú hlien, ktorý chráni našu sliznicu, aby ju neporanila žalúdočná kyselina. Okrem toho tieto lieky neliečia samotnú podstatu ochorenia, ale len odstraňujú bolesť, ktorá je prejavom ochorenia. Čo je horšie, svoju diagnózu nezistíte ani podľa miesta, kde vás to bolí. Bolesť sa totiž môže prenášať a na prvý pohľad jasné príznaky vás ľahko oklamú.

Lieky môžu mať blahodarný i zničujúci účinok aj podľa toho, ako a kedy sa užívajú. Nie je jedno, či sa liek užíva ráno alebo večer, nalačno alebo po jedle. Najhoršie však je, ak medikamenty prehĺtame nalačno alebo nezapíjame dostatočným množstvom tekutín. Preto je nevyhnutné, aby sme lieky užívali správne. V prvom rade by sme pozornosť mali venovať pokynom uvedeným v príbalovom letáku. To znamená, dodržiavať čo najkratšiu dĺžku užívania a prijímať ich v množstve, ktoré neprekračuje dennú odporúčanú dávku.

Alarmujúca je aj nezodpovednosť rodičov, ktorí si neuvedomujú, že dieťa nie je zmenšený dospelý človek. Nemôže teda dostať polovičnú dávku nejakého lieku. Detský organizmus reaguje na lieky inak ako dospelý, preto sa pre deti vyrábajú špeciálne prípravky v špeciálnych formách.

Všeobecný lekár, ktorý by nás na to upozornil, nie je vždy k dispozícii a pohotovosť nefunguje ako poradňa. Preto je v dnešnej dobe obrovskou výhodou, ak poznáte niekoho s medicínskym diplomom a je vám k dispozícii 24 hodín denne. Pre všetkých ostatných máme tip, ako zastihnúť lekára aj mimo ordinačných hodín.

Spoločnosť RWE Gas Slovensko ponúka držiteľom Karty výhod novú ponuku služieb, ktorá, okrem iných, zahŕňa aj lekára na telefóne. Ten je tu pre vás každý deň od 16.00 do 22.00 aj cez víkend či počas sviatkov.

S Kartou výhod VSE môžete mať lekára vždy poruke.

Stačí zavolať na Linku VSE 0850 123 333 alebo kliknúť na www.kartavyhod.sk/superhrdinovia
fotka-do-tela-clanku-r486_res.jpg

Zdroje:

http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000648/1376558/Moze-ist-aj-o-zivot--Co-vam-hrozi-pri-uzivani-liekov-proti-bolesti-

http://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/271863-polovica-ludi-uziva-lieky-nespravne/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín
Tlačové správy

Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?

Atos pripravil úspešnú online platformu pre dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podieľať na organizácii OH 2020 v Tokiu.

Tlačové správy

Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.

Proxenta vydáva nové emisie, k dispozícii budú o niekoľko dní

Tlačové správy

Štefánka by Pulitzer

Čo spája legendárnu bratislavskú kaviareň s Pulitzerom.