INZERCIA

Získajte hollywoodsky úsmev naturálnou cestou

Nie je tajomstvom, že zdravé a krásne zuby sú snom každého jedinca na Zemi. Ako ale dosiahnuť želaný efekt bez poškodenia skloviny?

Nie je tajomstvom, že zdravé a krásne zuby sú snom každého jedinca na Zemi. Trh je preplnený množstvom produktov a riešení pre „zaručene“ žiarivý chrup. Ako ale dosiahnuť želaný efekt bez poškodenia skloviny? Opýtali sme sa stomatologičky, MUDr. Kataríny Tulejovej.

Úskalia chemického bielenia zubov

Už v dávnom stredoveku boli zaznamenané pokusy o bielenie zubov najrôznejšími spôsobmi. Ako obdoba súčasnej mechanickej metódy vtedy slúžila v Anglicku na konci 18. storočia zmes tehlového prachu a rozomletej sépiovej kosti. Úbohé zuby sa vystavovali aj pôsobeniu koncentrovaného roztoku kyseliny dusičnej. Bieliace účinky peroxidu boli objavené v roku 1970.  „Fajčenie, káva, červené víno, lesné plody, ale aj fluorid z vodovodnej vody spôsobujú nežiadané sfarbenie zubov. Bielenie peroxidom vnímam ako zásah do štruktúry zubnej skloviny, ktorý je účinný prednostne u zubov bez výplni a v prípade ošetrených zubov s ich následnou zámenou pôvodných výplní. Považujem to za náročnejší zákrok pre pacienta. Použitie bieliacej pasty je najjednoduchšia a ľahko dostupná forma, ako začať s bielením zubov samozrejme v prípade, že bol pacient poučený o správnom čistení zubov,“ hovorí MUDr. Katarína Tulejová. „Okrem týchto vonkajších vplyvov má odtieň zubov súvislosť s prirodzenou farbou dentínu a súvisí to tiež s prekonanými chorobami, či liečbou antibiotikami,“ dodáva.

Kvôli bielym zubom nemusíte siahať na dno svojej peňaženky

Nemusíme písať siahodlhý text o tom, že porcelánové zuby, či bielenie zubov sú finančne náročnejšie ako správna dentálna starostlivosť. Ale čo tak zvoliť naturálnu cestu, ktorá nás finančne nevyžmýka a prospeje? Aj keď chémia bieli radikálnejšie, praktizovaním a výberom správnej zubnej starostlivosti ušetríte svoje zuby a aj peňaženku.

Tipy na vybielenie zubov naturálnou cestou

1.    „Chrumkajte“ ovocie a zeleninu. Pomôže odstrániť veľa cukrov a chemikálií spôsobujúcich škvrny. Hlavnými zločincami sú lepivé potraviny. Jablko vás bude držať mimo dosahu zubárov. Vďaka obsahu kyseliny jablčnej odstraňuje škvrny zo zubov, práve preto sa používa v produktoch na bielenie. Ďalšími naturálnymi vybieľovačmi zubov z radov zeleniny, ktoré  podporujú tvorbu slín sú uhorka, brokolica, zeler a mrkva.

2.    Po jedle vypláchnite ústa vodou. Odstránite tak zvyšky jedla z úst i zubov a zabránite tvorbe škvŕn. Hodinu po jedle si môžete ústa vypláchnuť ústnou vodou, zabránite množeniu baktérií a následnému vzniku kazov na zubnej sklovine. Ideálne riešenie v situáciách, keď nemáte po ruke zubnú kefku.

Náš tip: LACALUT WHITE ústna voda 300ml/4,62€lacalut white ustna voda.jpg

3.    Jedzte viac syra. Znie to síce smiešne, ale vedecké štúdie ukázali, že jedenie malého množstva syra po jedle môže preventívne prispieť k prevencii zubného kazu a podporuje opätovnú mineralizáciu zubnej skloviny. „Dopĺňanie vápnika a fosfátov je späté okrem toho, že udržiava zuby silné a zdravé, aj s belosťou zubov,“ hovorí MUDr. Katarína Tulejová.

4.    Zubná kefka je samozrejmosť, zubná niť a medzizubná kefka hodnotný doplnok zubnej starostlivosti. Prevencia sfarbenia zubov je jednoduchšia ako následné odstraňovanie škvŕn. Čistenie zubnou kefkou, používanie  medzizubnej kefky a dentálnej nite  hrajú obrovskú úlohu v udržiavaní čistých a bielych zubov. Touto prevenciou predídete sfarbeniu zubov aj medzizubných priestorov a vzniku zubných kazov. Dentálna hygienička vás poučí  o správnom čistení zubov, používaní a vhodnej veľkosti medzizubnej kefky, prípadne dentálnej nite.

Náš tip: LACALUT WHITE zubná kefka 3,30€/ks, LACALUT medzizubné kefky 3,59€/5kslacalut white zubna kefka.jpg

5.    Používanie pást s bieliacim účinkom. Na trhu je dostupné množstvo pást určených na bielenie zubov a na výber tej správnej sa častokrát necháme nahovoriť reklamou. Niektoré z nich, aj keď v minimálnom množstve, obsahujú peroxid. Pokiaľ máme možnosť, voľme si radšej pasty bez prídavku peroxidu, s obsahom fluoridov spevňujúcich našu zubnú sklovinu a hydroxyapatitu, ktorý je v zubnej sklovine obsiahnutý cca z 97%, je teda hlavnou zložkou zuba a pôsobí ako „tekutá zubná sklovina“. Hydroxyapatit sa pri každodennom čistení ukladá a zabudováva do povrchu zubov a podporuje tak regeneráciu vzniknutých pórov, trhliniek, drsností a nerovností. V ideálnom prípade zloženie pasty dopĺňa alumíniumlaktát, ktorý posilňuje parodont a zastavuje aj prípadné krvácanie.

Náš tip: LACALUT WHITE & REPAIR zubná pasta 75ml/3,95€lacalut white and repair.jpg

Lacalut predstavuje komplexnú a medicinálnu starostlivosť o ústnu dutinu, ponúka celú škálu produktov na zubnú hygienu pre celú rodinu: zubné pasty, ústne vody, zubné a medzizubné kefky či nite. Účinky produktov Lacalut zastrešujú všetky bežné stomatologické problémy, od citlivých zubov, cez parodontitídu až po šetrné bielenie a regeneráciu zubnej skloviny. Lacalut vytvára inovatívny rad produktov najvyššej kvality na každodennú starostlivosť o ústnu dutinu od prvých zúbkov až po „tretie“ zuby. Viac informácií na www.naturprodukt.sk www.lacalut.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky

Kde sa dvaja bijú, tablet víťazí.

Tlačové správy

Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?

Dotykový displej, GPS, radary a řada funkcí - jak dopadne autokamera Mio MiVue 785 Touch s nekompromisním testem youtubera JeezyJ?

Test youtubera JeezyJ autokamerky MiVue 785 Touch
Tlačové správy

Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU

Po niekoľkoročnej prestávke sa opäť konala Burza pracovných príležitostí spojená s prezentáciou stavebných firiem.

Tlačové správy

Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu

Až jedno zo štyroch úmrtí v rámci Európskej únie je zapríčinené rakovinou.