SME
Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra
INZERCIA

Získajte hollywoodsky úsmev naturálnou cestou

Nie je tajomstvom, že zdravé a krásne zuby sú snom každého jedinca na Zemi. Ako ale dosiahnuť želaný efekt bez poškodenia skloviny?

Nie je tajomstvom, že zdravé a krásne zuby sú snom každého jedinca na Zemi. Trh je preplnený množstvom produktov a riešení pre „zaručene“ žiarivý chrup. Ako ale dosiahnuť želaný efekt bez poškodenia skloviny? Opýtali sme sa stomatologičky, MUDr. Kataríny Tulejovej.

Úskalia chemického bielenia zubov

Už v dávnom stredoveku boli zaznamenané pokusy o bielenie zubov najrôznejšími spôsobmi. Ako obdoba súčasnej mechanickej metódy vtedy slúžila v Anglicku na konci 18. storočia zmes tehlového prachu a rozomletej sépiovej kosti. Úbohé zuby sa vystavovali aj pôsobeniu koncentrovaného roztoku kyseliny dusičnej. Bieliace účinky peroxidu boli objavené v roku 1970.  „Fajčenie, káva, červené víno, lesné plody, ale aj fluorid z vodovodnej vody spôsobujú nežiadané sfarbenie zubov. Bielenie peroxidom vnímam ako zásah do štruktúry zubnej skloviny, ktorý je účinný prednostne u zubov bez výplni a v prípade ošetrených zubov s ich následnou zámenou pôvodných výplní. Považujem to za náročnejší zákrok pre pacienta. Použitie bieliacej pasty je najjednoduchšia a ľahko dostupná forma, ako začať s bielením zubov samozrejme v prípade, že bol pacient poučený o správnom čistení zubov,“ hovorí MUDr. Katarína Tulejová. „Okrem týchto vonkajších vplyvov má odtieň zubov súvislosť s prirodzenou farbou dentínu a súvisí to tiež s prekonanými chorobami, či liečbou antibiotikami,“ dodáva.

Kvôli bielym zubom nemusíte siahať na dno svojej peňaženky

Nemusíme písať siahodlhý text o tom, že porcelánové zuby, či bielenie zubov sú finančne náročnejšie ako správna dentálna starostlivosť. Ale čo tak zvoliť naturálnu cestu, ktorá nás finančne nevyžmýka a prospeje? Aj keď chémia bieli radikálnejšie, praktizovaním a výberom správnej zubnej starostlivosti ušetríte svoje zuby a aj peňaženku.

Tipy na vybielenie zubov naturálnou cestou

1.    „Chrumkajte“ ovocie a zeleninu. Pomôže odstrániť veľa cukrov a chemikálií spôsobujúcich škvrny. Hlavnými zločincami sú lepivé potraviny. Jablko vás bude držať mimo dosahu zubárov. Vďaka obsahu kyseliny jablčnej odstraňuje škvrny zo zubov, práve preto sa používa v produktoch na bielenie. Ďalšími naturálnymi vybieľovačmi zubov z radov zeleniny, ktoré  podporujú tvorbu slín sú uhorka, brokolica, zeler a mrkva.

2.    Po jedle vypláchnite ústa vodou. Odstránite tak zvyšky jedla z úst i zubov a zabránite tvorbe škvŕn. Hodinu po jedle si môžete ústa vypláchnuť ústnou vodou, zabránite množeniu baktérií a následnému vzniku kazov na zubnej sklovine. Ideálne riešenie v situáciách, keď nemáte po ruke zubnú kefku.

Náš tip: LACALUT WHITE ústna voda 300ml/4,62€lacalut white ustna voda.jpg

3.    Jedzte viac syra. Znie to síce smiešne, ale vedecké štúdie ukázali, že jedenie malého množstva syra po jedle môže preventívne prispieť k prevencii zubného kazu a podporuje opätovnú mineralizáciu zubnej skloviny. „Dopĺňanie vápnika a fosfátov je späté okrem toho, že udržiava zuby silné a zdravé, aj s belosťou zubov,“ hovorí MUDr. Katarína Tulejová.

4.    Zubná kefka je samozrejmosť, zubná niť a medzizubná kefka hodnotný doplnok zubnej starostlivosti. Prevencia sfarbenia zubov je jednoduchšia ako následné odstraňovanie škvŕn. Čistenie zubnou kefkou, používanie  medzizubnej kefky a dentálnej nite  hrajú obrovskú úlohu v udržiavaní čistých a bielych zubov. Touto prevenciou predídete sfarbeniu zubov aj medzizubných priestorov a vzniku zubných kazov. Dentálna hygienička vás poučí  o správnom čistení zubov, používaní a vhodnej veľkosti medzizubnej kefky, prípadne dentálnej nite.

Náš tip: LACALUT WHITE zubná kefka 3,30€/ks, LACALUT medzizubné kefky 3,59€/5kslacalut white zubna kefka.jpg

5.    Používanie pást s bieliacim účinkom. Na trhu je dostupné množstvo pást určených na bielenie zubov a na výber tej správnej sa častokrát necháme nahovoriť reklamou. Niektoré z nich, aj keď v minimálnom množstve, obsahujú peroxid. Pokiaľ máme možnosť, voľme si radšej pasty bez prídavku peroxidu, s obsahom fluoridov spevňujúcich našu zubnú sklovinu a hydroxyapatitu, ktorý je v zubnej sklovine obsiahnutý cca z 97%, je teda hlavnou zložkou zuba a pôsobí ako „tekutá zubná sklovina“. Hydroxyapatit sa pri každodennom čistení ukladá a zabudováva do povrchu zubov a podporuje tak regeneráciu vzniknutých pórov, trhliniek, drsností a nerovností. V ideálnom prípade zloženie pasty dopĺňa alumíniumlaktát, ktorý posilňuje parodont a zastavuje aj prípadné krvácanie.

Náš tip: LACALUT WHITE & REPAIR zubná pasta 75ml/3,95€lacalut white and repair.jpg

Lacalut predstavuje komplexnú a medicinálnu starostlivosť o ústnu dutinu, ponúka celú škálu produktov na zubnú hygienu pre celú rodinu: zubné pasty, ústne vody, zubné a medzizubné kefky či nite. Účinky produktov Lacalut zastrešujú všetky bežné stomatologické problémy, od citlivých zubov, cez parodontitídu až po šetrné bielenie a regeneráciu zubnej skloviny. Lacalut vytvára inovatívny rad produktov najvyššej kvality na každodennú starostlivosť o ústnu dutinu od prvých zúbkov až po „tretie“ zuby. Viac informácií na www.naturprodukt.sk www.lacalut.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.

Tlačové správy

Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie

Trápi vás po každej sezóne otázka, čo robiť s ojazdenými gumami? Riešenie je jednoduché, vráťte ich distribútorom.

Tlačové správy

P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku

Prácu v ňom by mohlo nájsť až 1 500 ľudí z košického a prešovského regiónu.