SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Reakcia na stanovisko primátorky Zvolena

Poslanci mestského zastupiteľstva vo Zvolene odhlasovali stiahnutie bodu týkajúceho sa plavárne z rokovania.

Po poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva vo Zvolene, na ktorom poslanci odhlasovali stiahnutie bodu týkajúceho sa plavárne z rokovania, sa primátorka Balkovičová nechala počuť, že nech si to tí, ktorí presadzujú 50-ku, postavia sami.

Pripomeňme, že podnetom na stiahnutie bodu z rokovania nebol samotný rozkol medzi 25-kou a 50-kou, ale kontroverzný návrh na uznesenie a predložený materiál, ktorý neobsahoval žiadne relevantné odborné informácie pre objektíve vyhodnotenie situácie. Absentovala v ňom čo i len zmienka o predpokladanej lokalite realizácie diela, či zadefinovanie postoja, čo s existujúcim objektom a pozemkom v prípade, že by nová plaváreň stála na inom mieste.

Náklady na prípadnú asanáciu či úmysel naloženia s pozemkami mesta boli tiež ponechané na fantáziu čitateľa. Všetko sa nieslo v duchu dajte mi plnú moc a ja sa o všetko postarám – chvályhodné.

Dokument, naopak, nebol skúpy na spleť roztomilých absurdít. Napríklad hneď na prvej strane síce definoval dĺžku bazéna 25 metrov, avšak bez informácie o použití materiálu či technológie, čo má výrazný vplyv na cenu diela. A tak si každý poslanec mohol predstaviť antikorový, kachličkový aj nafukovací bazén. Kto mal tú trpezlivosť a prelúskal 11-stranový dokument do konca, mohol sa na predposlednej strane dozvedieť, že podľa „štandardov minimálnej vybavenosti obcí“ je 25 m bazén pre Zvolen  vlastne kapacitne nepostačujúci. A to sa už Zvolen nemôže rozvíjať čo do počtu obyvateľov ani návštevníkov.

Nevadí! Ako sa ďalej dozvedáme z dokumentu, „iba“ 15 km a časovo „iba“15 minút od Zvolena je bazén, ktorý plne uspokojí ako plávania chtivých Zvolenčanov, tak aj prípadných turistov a návštevníkov. Tak načo by sa vo Zvolene zbytočne zdržiavali. „Európu“ majú aj v Banskej Bystrici.

 

Dlhový stropa iné rozprávky

Podľa vyjadrenia pani primátorky si mesto v zmysle zákonných limitov nemôže pre rok 2015 zobrať vyšší úver ako 4,9 milióna eur, čo, mimochodom, údajne nepostačuje ani na uvažovanú 25-ku. Však skutočná predpokladaná suma investície, ktorú si pýtala odsúhlasiť, bola pre vytrvalých a odolných čitateľov dokumentu, ktorí počas listovania nezaspali alebo neutŕžili infarkt, zašifrovaná ako domáca úloha v poslednom riadku bodu c) návrhu na uznesenie.

Poslanci mali schváliť sumu 7500 eur bez DPH (9000 s DPH) pre externého spracovateľa pre prípravu podmienok verejného obstarávania.  

Cit: c) schvaľuje náklady na prípravu a realizáciu verejného obstarávania podľa písm. a) v súlade so zákonom NR SR č. 25/2006  Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vo výške 7500 € bez DPH.

Táto suma podľa informácie v dokumente predstavuje 0,15 % predpokladaných celkových investičných nákladov. A tak matematicky zdatnejší poslanci vyvalili očné bielka nahor a počítali z hlavy, tí ostatní schmatli kalkulačky a svorne sa dopracovali k pozoruhodnému výsledku 6 miliónov eur.

 

 

Vladimír Štiasný, aktivisti za Zvolenskú plaváreň                                                 www.zvolenskaplavaren.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mestá prechádzajú prirodzenou evolúciou, počas ktorej sa prispôsobujú potrebám svojej doby a najmä svojich rezidentov.


INZERCIA 5 h

Získajte neobmedzený prístup ku všetkým službám.


INZERCIA 5 h

Reťazec ponúka zamestnancom atraktívne rozvojové programy a možnosti rastu.


INZERCIA 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu