SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Invalidity na Slovensku pribúda. Nepodceňujte poistnú ochranu

Vyskytol sa vo vašej rodine vážny úraz? Prinášame vám niekoľko rád, ako situáciu finančne zvládnuť.

Vyskytol sa vo vašej rodine vážny úraz? Prinášame vám niekoľko rád, ako situáciu finančne zvládnuť.

Vážnych úrazov s trvalými následkami na Slovensku podľa štatistík pribúda. Takéto nešťastie  dokáže ľudský život zmeniť  na nepoznanie. „Človek zrazu potrebuje nepretržitú pomoc aj pri bežných aktivitách, ako je obliekanie či stravovanie,“ popisuje situáciu doktorka Mária Orgonášová, ktorá sa už 25 rokov venuje zdravotne postihnutým. 

Dospelý človek potrebuje po úraze sústrediť všetky sily na návrat do plnohodnotného života. Zásadným problémom však bývajú financie. Ako takúto situáciu finančne zvládnuť a nestratiť doterajší životný štandard? Ponúkame tri rady, ako na to:

1. Životné poistenie s Pripoistením invalidity

Každý zodpovedný dospelý človek by sa mal poistiť v prvom rade pre prípad invalidity. Tá je vôbec najväčším rizikom: znamená natrvalo nižší príjem a extra výdavky na opateru. Ako si vybrať dobrú poistku? Správne nastavená je tá, z ktorej vám poisťovňa vyplatí dostatok finančných prostriedkov v situácii, keď sa stanete invalidným. Príkladom je Pripoistenie invalidity od NN Životnej poisťovne, pri ktorom vám v prípade úrazu vyplatia 150 % poistného plnenia. Stačí si do 31. januára 2016 uzatvoriť Pripoistenie invalidity na poistnú sumu minimálne 12 000 eur.

2. Invalidný dôchodok

Zabezpečí vám pravidelný príjem, aj keď výrazne nižší ako bežná výplata. Na porovnanie: kým priemerná mzda Slováka predstavuje 877 € mesačne, priemerný mesačný čiastočný invalidný dôchodok (pokles pracovnej schopnosti nad 40 % do 70 %) dosahuje len 197,84 € a úplný invalidný dôchodok (ťažké postihnutie s poklesom pracovnej schopnosti nad 70 %) predstavuje sumu 353 €. Invalidný dôchodok vám teda nahradí časť príjmu, ale je dobré ho doplniť o životné poistenie a prípadne ďalšie dávky.

3. Požiadajte o peňažné príspevky

Pri ťažkom zdravotnom postihnutí môžete získať aj ďalšie štátne príspevky. Napríklad na osobnú asistenciu, kúpu invalidného vozíka, úpravu bývania či príspevok na diétne stravovanie. Na príspevok nemáte nikdy nárok, každú žiadosť posudzujú úrady samostatne. Peňažné príspevky vám môžu pomôcť pri veľkých zmenách (úprava auta či bytu), no pravidelný príjem vám nenahradia. Detailný prehľad nájdete tu.

Slováci, žiaľ, invaliditu podceňujú

Väčšina Slovákov nie je poistená pre prípad invalidity. Dokonca podľa prieskumu NN Životnej poisťovne z júna 2015 si ľudia skôr poisťujú náhradu príjmu pri dočasnej „péenke“ než invaliditu. Úraz vám pritom skomplikuje život dlhodobo a natrvalo. Najviac podceňujú riziko invalidity mladí ľudia. Podľa prieskumu Ipsos Tambor nemá každý tretí mladý Slovák žiadne životné či úrazové poistenie. Muži sú pritom voči poisteniu ľahostajnejší, aj keď ich úrazy, podľa štatistík, ohrozujú viac ako ženy – až 80 % úrazov sa stáva mužom.

Otázky a odpovede o životnom poistení

Odpovedá Zuzana Sucháňová, produktový manažér NN Životnej poisťovne

1.      Ako si vyskladať životné poistenie, aby ma skutočne chránilo?

Ak ste živiteľ rodiny, kvalitné životné poistenie by vás malo prioritne chrániť pred dlhodobým výpadkom príjmu, čiže pred trvalými následkami úrazu alebo invalidity z dôvodu choroby či úrazu. Nezabudnite si Pripoistenie invalidity nastaviť na dostatočnú poistnú sumu: odporúča sa vo výške 3-násobku ročného príjmu. Samozrejme, súčasťou životného poistenia je aj správne nastavenie poistenia pre prípad úmrtia. Doplnkom k hlavnej poistnej zmluve môže byť napríklad Pripoistenie hospitalizácie, kritických chorôb či doby nevyhnutného liečenia úrazov.

2.      Má zmysel poisťovať deti? Niekto hovorí, že kľúčová je ochrana dospelých, aby sa dokázali za každých okolností postarať o rodinu...

Budúcnosť vašich detí ohrozujú v zásade dve veci: zdravotný stav (úrazy a choroby počas detstva) a finančné riziko (dostatok financií na štart do života). Obe spolu úzko súvisia. Úrazy a choroby si vyžadujú samostatné pripoistenie. Pri vhodne vybranom pripoistení vám  detská poistka funguje  tak, že popri sporení (kapitálovom či investičnom) vám ponúkajú dôležitú službu: v prípade invalidity  preberie poisťovňa všetky finančné záväzky na seba  za rodiča a dieťa zostáva naďalej chránené pre zvolené životné riziká („dosporí“ pre dieťa až do konca zmluvy). Ak rodičia utrpia napríklad ťažký úraz pri autonehode, alebo dôjde až k ich úmrtiu, je kľúčové, aby boli poistne chránení samostatne oni sami aj ich deti. Len v takom prípade budú mať istotu, že deti získajú pomoc pri štarte do života.

Pýtajte sa, poradíme vám

Dr. Orgonášová a odborník NN Životnej poisťovne radi odpovedia aj na vaše otázky. Posielajte ich e-mailom na: poradna@seesame.com.

NN – na vás záleží.

nninvalidita490x490-r530_res.jpg 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 487
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 998
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 929
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 000
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 519
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 057
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


10 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 11 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


14 h
SkryťZatvoriť reklamu