SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Keramické záchody a umývadlá. Ako si vybrať?

Aký je rozdiel medzi keramikou pri sanite? Aké (ne)výhody má liaty mramor? Prečo sú hranaté umývadlá z keramiky drahšie?

hranate-zavesne-wc
Keramika je kvázi vypaľovaná hlina. Hlina však nieje vždy rovnakej kvality. To už je prvý artikel, ktorý nám zvyšuje cenu. V minulosti sa z keramiky robili hrnce, džbány a dodnes táto tradícia pretrváva u remeselníkov. Ide o vysokokvalitný materiál. Ako prvý vynašli spôsob výroby keramiky Azíjske štáty. Dodnes sú s výrobkami z keramiky v popredí pred celým svetom. 

Dnes sa z keramiky vyrábajú záchody, umývadlá, pisoáre... Tento jedinečný ťažko zničiteľný materiál, patrí medzi špičku najkvalitnejších materiálov a výrobkov z tohto druhu sanity.
Keramika vzniká pri teplote 800-900 stupňov, kde materiál začína nadobúdať základné vlastnosti tvrdosti. Hlina sa premieňa na porcelán pri teplote zhruba 1400 stupňov. Pri tejto teplote sa uzatvárajú póry medzi časticami a vzniká vysokokvalitný porcelán. Následne sa na porcelán nanáša farba, takzvaná glazúra. Najkvalitnejšia porcelánová sanita sa dodatočne upravuje nanotechnologickou vrstvou, ktorá zabraňuje usádzaniu vodného kameňa.

Liaty mramor - je vyrábaný zo syntetických zmesí špeciálnej polyesterovej živice a špeciálneho betónu. Výroba je však opačná, ako pri keramike. Do formy sa najprv nastrieka polyesterový gelcoat a následne natlačí zmes živice a betónu. Samotná výroba je menej náročná, ako pri keramike. Vypaľuje sa pri nižších teplotách, ako keramika a náklady na výrobu sú nižšie. Zliateho mramoru je možnosť vyrobiť ostré hrany a nedochádza k skrúteniu materiálu, tvrdne na kameň.
hranate keramicke umyvadlo 

Cena keramiky sa odvíja od veľkosti produktu a množstva rovných plôch. Prečo? Pri umývadlách s veľkými rovnými plochami (hranaté umývadlá) dochádza pri vypaľovaní k skrúteniu. Materiál pri vysokých teplotách pracuje a dochádza k deformácií. Vzniká veľa nepodarkov, ktoré sú následne zničené, ale už zarátané do výrobnej ceny. Preto je náročné vyrobiť hranaté umývadlá a hlavne ich cena je vyššia, ako cena umývadiel z liateho mramoru. Kompenzácia ceny prichádza pri rozmere zhruba 70-80cm. V tomto rozmere už nájdeme umývadlá z liateho mramoru lacnejšie, ako keramické.

Je však liaty mramor výhodnejší materiál do kúpeľne, ako keramika? Ak teda chceme krásne výrobky z liateho mramoru za nižšie ceny, tak určite. Ale povrchový gelcoat a glazúra keramiky sú diametrálne odlišnej kvality. Gelcoat a samotné jadro liateho mramoru, nieje z ďaleka tak pevné, ako glazúrovaná keramika. Kvalitná keramika je nezničiteľná. Ale pozor. Keramika nikdy nemá rovnaký tvar. Dve rovnaké keramické umývadlá, sú čiastočne rozdielne. Laik si to nevšimne, ale profesionál vie na čo sa má zamerať. Každopádne drobné odchýlky neznamenajú žiadnu chybu. Sú povolené a tolerované. 

Ak si to teda zhrnieme, oblé a oválne produkty do 70cm z keramiky majú určite výhodnejšiu cenu, ako liaty mramor. Nad tento rozmer, už dokážeme kúpiť lacnejšie umývadlá z liateho mramoru. Na cenu keramiky však vplýva:
-kvalita hliny
-teplota vypaľovania
-množstvo rovných plôch výrobku
-veľkosť výrobku 

TGB Plast s. r. o.
Bratislavská 71
90301 Senec 

Firma TGB Plast je s vami na trhu už od roku 1990. Špecializujeme sa na výrobu a predaj sanity + obkladov a dlažieb. Vytvárame 3D návrhy vo virtuálnej realite. Naše produkty sú predávané po celej európe

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Prečo sú dnes ryby také dôležité?

Vitamín D je pre ľudský organizmus prospešný na viacerých frontoch.

Tlačové správy

Vitajte v postapokalyptickom svete

Akú máte víziu, keď si predstavíte svet o 100-200 rokov?

Tlačové správy

NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu

Práve sa koná najväčšie biznis podujatie jesene. Na konferencii #akonato od Slovenskej sporiteľne debatujú významné osobnosti.