SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Chceme sa dívať na svet zdravými očami detí

V minulom školskom roku projekt “ZDRAVÉ OČI UŽ V ŠKOLKE” zmeral zrak vyše 10.000 deťom po celom Slovensku !

Zdroj fotografie: o. z. BILLA ľuďomZdroj fotografie: o. z. BILLA ľuďom

Počas školského roka 2016/2017 Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s o. z. BILLA ľuďom zmerali zrakové parametre presne 10 380 deťom v materských školách.

A aký je výsledok?

Projekt „Zdravé oči už v škôlke” v partnerstve s o. z. BILLA ľuďom len nedávno úspešne ukončil svoj prvý ročník a už 16.10. štartuje ďalší. Odborní zamestnanci Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska počas minulého školského roka skontrolovali zrak 10 380 deťom. Z tohto počtu meraní sa podarilo podchytiť až 14 % prípadov so začínajúcou alebo rozvíjajúcou sa zrakovou chybou. Na základe úspešnej spolupráce s o. z. BILLA ľuďom projekt pokračuje aj v školskom roku 2017/2018 s cieľom zvýšiť počet detí, ktoré prejdú skríningom až na 15 000.

Aj deti môžu mať problém so zrakom, len o tom nevedia hovoriť a rodič si nemusí nič všimnúť. Preto by mali deti absolvovať prvé komplexné očné vyšetrenie už v predškolskom veku. „Lilien začala chodiť do škôlky ako 2- ročná. Často bola nervózna a nevedeli sme zistiť príčinu. Pri preventívnom meraní zraku v materskej škole sa zistilo, že naša dcérka je tupozraká. Začal sa kolobeh s lekármi a trápenie s okluzorom, ktorý nosila do svojich 5 rokov. Dnes je Lilienka prváčka, okluzor nenosí a dosiahli sme obrovské výsledky. Na začiatku liečby dcérka nevidela jedným očkom u očného lekára ani najväčší obrázok, teraz prečíta aj tie najmenšie. Lekár predpokladá, že ak všetko dobre pôjde, v 12 rokoch by sa mohla zbaviť natrvalo aj okuliarov“, hovorí Milena z Košíc, jedna z mamičiek, ktoré sa zapojili do merania v škôlke.

Väčšina rodičov však detského oftalmológa navštívi až vtedy, keď sa ich ratolesť začne sťažovať, že nedovidí na školskú tabuľu. Niekedy to prepukne až v 6 rokoch a neskôr. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ vzbudil záujem u mnohých rodičov s touto problematikou.

„Vďaka projektu mali deti vo svojom škôlkarskom prostredí možnosť dať si zmerať oči a s tými, ktorým sa zistilo podozrenie na slabozrakosť, už odborníci pracujú. Sme radi, že naše projekty majú zmysel, skvalitňujú život naším najmenším a pomáhajú presne tam, kde chceme, aby pomohli. Druhý ročník štartujeme v pondelok, 16.10., spustením registrácie, kde sa môžu postupne hlásiť materské školy z celého Slovenska. Počas tohto školského roka máme ambíciu skontrolovať zrak väčšiemu počtu detí a veríme, že sa nám to podarí,“ vysvetľuje Tomáš Staňo, predseda predstavenstva o. z. BILLA ľuďom.

Predpokladá sa, že do projektu sa v tomto roku zapojí približne 300 materských škôl z celého Slovenska. Jednotlivé materské školy je možné prihlásiť prostredníctvom kontaktného formulára na www.zdraveocivskolke.sk, v sekcii ponuka meraní – materské školy.

Všetky deti, ktoré prejdú skríningovým meraním zároveň obdržia potvrdenie o meraní s uvedenými zrakovými parametrami, čo je smerodajný dokument pre ďalšiu komunikáciu s pediatrom dieťaťa, prípadne následne detským oftalmológom.

„Sme veľmi radi, že ďalší školský rok 2017-2018 môžeme aj za podpory o. z. BILLA ľuďom priamo v materských školách - prirodzenom prostredí pre deti - merať zrakové parametre najmenším. Mnohé z nich sa tak následne dostanú do odbornej starostlivosti oftalmológa a môžu sa úplne vyhnúť zrakovej poruche, alebo ju zmierniť. Tešíme sa, že v tomto školskom roku budeme môcť navštíviť ešte viac materských škôl," uzatvára Tatiana Winterová, riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých.

Viac informácií o projekte:

web: www.zdraveocivskolke.sk a www.billa.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 22 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu