SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Chceme sa dívať na svet zdravými očami detí

V minulom školskom roku projekt “ZDRAVÉ OČI UŽ V ŠKOLKE” zmeral zrak vyše 10.000 deťom po celom Slovensku !

Zdroj fotografie: o. z. BILLA ľuďomZdroj fotografie: o. z. BILLA ľuďom

Počas školského roka 2016/2017 Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s o. z. BILLA ľuďom zmerali zrakové parametre presne 10 380 deťom v materských školách.

A aký je výsledok?

Projekt „Zdravé oči už v škôlke” v partnerstve s o. z. BILLA ľuďom len nedávno úspešne ukončil svoj prvý ročník a už 16.10. štartuje ďalší. Odborní zamestnanci Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska počas minulého školského roka skontrolovali zrak 10 380 deťom. Z tohto počtu meraní sa podarilo podchytiť až 14 % prípadov so začínajúcou alebo rozvíjajúcou sa zrakovou chybou. Na základe úspešnej spolupráce s o. z. BILLA ľuďom projekt pokračuje aj v školskom roku 2017/2018 s cieľom zvýšiť počet detí, ktoré prejdú skríningom až na 15 000.

Aj deti môžu mať problém so zrakom, len o tom nevedia hovoriť a rodič si nemusí nič všimnúť. Preto by mali deti absolvovať prvé komplexné očné vyšetrenie už v predškolskom veku. „Lilien začala chodiť do škôlky ako 2- ročná. Často bola nervózna a nevedeli sme zistiť príčinu. Pri preventívnom meraní zraku v materskej škole sa zistilo, že naša dcérka je tupozraká. Začal sa kolobeh s lekármi a trápenie s okluzorom, ktorý nosila do svojich 5 rokov. Dnes je Lilienka prváčka, okluzor nenosí a dosiahli sme obrovské výsledky. Na začiatku liečby dcérka nevidela jedným očkom u očného lekára ani najväčší obrázok, teraz prečíta aj tie najmenšie. Lekár predpokladá, že ak všetko dobre pôjde, v 12 rokoch by sa mohla zbaviť natrvalo aj okuliarov“, hovorí Milena z Košíc, jedna z mamičiek, ktoré sa zapojili do merania v škôlke.

Väčšina rodičov však detského oftalmológa navštívi až vtedy, keď sa ich ratolesť začne sťažovať, že nedovidí na školskú tabuľu. Niekedy to prepukne až v 6 rokoch a neskôr. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ vzbudil záujem u mnohých rodičov s touto problematikou.

„Vďaka projektu mali deti vo svojom škôlkarskom prostredí možnosť dať si zmerať oči a s tými, ktorým sa zistilo podozrenie na slabozrakosť, už odborníci pracujú. Sme radi, že naše projekty majú zmysel, skvalitňujú život naším najmenším a pomáhajú presne tam, kde chceme, aby pomohli. Druhý ročník štartujeme v pondelok, 16.10., spustením registrácie, kde sa môžu postupne hlásiť materské školy z celého Slovenska. Počas tohto školského roka máme ambíciu skontrolovať zrak väčšiemu počtu detí a veríme, že sa nám to podarí,“ vysvetľuje Tomáš Staňo, predseda predstavenstva o. z. BILLA ľuďom.

Predpokladá sa, že do projektu sa v tomto roku zapojí približne 300 materských škôl z celého Slovenska. Jednotlivé materské školy je možné prihlásiť prostredníctvom kontaktného formulára na www.zdraveocivskolke.sk, v sekcii ponuka meraní – materské školy.

Všetky deti, ktoré prejdú skríningovým meraním zároveň obdržia potvrdenie o meraní s uvedenými zrakovými parametrami, čo je smerodajný dokument pre ďalšiu komunikáciu s pediatrom dieťaťa, prípadne následne detským oftalmológom.

„Sme veľmi radi, že ďalší školský rok 2017-2018 môžeme aj za podpory o. z. BILLA ľuďom priamo v materských školách - prirodzenom prostredí pre deti - merať zrakové parametre najmenším. Mnohé z nich sa tak následne dostanú do odbornej starostlivosti oftalmológa a môžu sa úplne vyhnúť zrakovej poruche, alebo ju zmierniť. Tešíme sa, že v tomto školskom roku budeme môcť navštíviť ešte viac materských škôl," uzatvára Tatiana Winterová, riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých.

Viac informácií o projekte:

web: www.zdraveocivskolke.sk a www.billa.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.

Tlačové správy

SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov

Rok 2020 bol pre spravodajstvo SME.sk rekordný z hľadiska viacerých parametrov.