SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?

Čoraz častejšie dostávame e-maily, v ktorých sa nás ľudia pýtajú či je naozaj konská kĺbová výživa vhodná aj pre ľudí.

Počuli ste už o najnovšom hite pacientov s boľavými kĺbmi? Čoraz častejšie dostávame e-maily, v ktorých sa nás ľudia pýtajú či je naozaj konská kĺbová výživa vhodná aj pre ľudí. Vraj sa dopočuli, že má oveľa silnejší účinok v porovnaní s kĺbovou výživou pre ľudí a čo je ešte zaujímavejšie, dokonca ju odporúčajú aj niektorí lekári. Je to mýtus alebo fakt? Čo si myslíte vy?

Poďme sa teda pozrieť na koreň tejto „povery“. Hovorí sa, že istý džokej sa raz pochválil tým, že užíva konské dávky kĺbovej výživy. Tým však myslel, že užíva výrazne vyššie dávky pre ľudí ako je bežné. Ľudia to pochopili po svojom a dnes kĺbovú výživu pre kone užívajú mnohí bežci, fitnessáci či cyklisti.

Dokonca ju nájdete v ponuke vo viacerých fitnessáckych e-shopoch. Vraj obsahuje látky, ktoré rovnako potrebuje aj naše telo. Navyše je lacnejšia ako „kĺbovka pre ľudí.“

Čo by sme mali vedieť ešte predtým, ako kĺbovú výživu pre kone začneme užívať:

 1. Účinné látky môžu byť rovnaké ako pre ľudí, rozdiel je v ich koncentrácii a čistote: Každá účinná látka v kĺbovej výžive musí prejsť purifikáciou, to znamená viazaním molekúl, ktoré buď neúčinkujú alebo sú súčasťou danej látky. Tie sa výrobcovia snažia dať preč. Výrobky pre kone však nie sú zďaleka také purifikované, ako výrobky pre človeka. V praxi to znamená iba to, že človek prijíma v „konských dávkach“ nečisté látky. Často to môžu byť zle spracované živočíšne bielkoviny, ktoré v ľudskom tele vyvolávajú nepriaznivú imunologickú reakciu (hnačky, zvracanie...)
 2. Konská výživa bola vyvinutá pre potreby koňa, tá ľudská pre potreby ľudí: Pozreli sme sa na zloženie 3 najpopulárnejších kĺbových výživ pre kone. Jeden z nich v dennej dávke obsahoval až 29 610 mg kolagénu pričom chýbala dôležitá informácia o jeho pôvode. Vedeli ste, že najlacnejší a najmenej vstrebateľný kolagén je bravčový kolagén? Aj keď nie je uvedené, aký kolagén sa v konských výživách používa, oplatí sa zamyslieť nad tým či sa zvieratám mieša drahší a kvalitnejší kolagén alebo skôr lacnejší a málo vstrebateľný kolagén. O výbornej dennej dávke pre človeka hovoríme pri 5000 mg hovädzieho kolagénu v dennej dávke. Takmer 6 násobné prevýšenie dennej, často nekvalitnej dávky nemá žiadne logické odôvodnenie. Jedine to, že konský kolagén je určený pre kone od hmotnosti 100 kg do 600 kg.
 3. Kolagén naše telo využije iba s dostatočným množstvom vitamínu C: Ak človek príjme 7 000 mg kolagénu, odporúča sa prijať 500 mg vitamínu C. V takomto pomere dokáže naše telo kolagén najlepšie využiť. Väčšina výživ pre kone vitamín C neobsahuje alebo ho obsahuje len vo veľmi malom množstve. V istej výžive pre kone bol tento pomer šokujúci. Na 29 610 mg kolagénu bolo namiešaných 150 mg vitamínu C, čo je v takom obrovskom množstve zanedbateľné číslo.
 4. Konské dávky MSM môžu človeku uškodiť: Kolagén v kombinácii s MSM podporujú regeneráciu niektorých tkanív. Navyše táto látka tlmí bolesť. S jej dávkovaním to netreba preháňať, pretože vo výsledku pripravíte svoje telo o možnosť povedať Vám, že už má dosť. Pokojne môže dôjsť k tomu, že daný kĺb budete tak dlho preťažovať, až ho úplne poškodíte. Optimálna účinná dávka MSM pre človeka by mala byť okolo 65 g na 1 kg balenie. Viete koľko MSM obsahujú najpredávanejšie výživy pre kone? Až 435 g na 1 kg, čo je takmer 7 x viac ako je pre človeka vhodné a bezpečné. Odporúčaná denná dávka MSM pre človeka je 800 mg.
 5. Kone majú radi horkú chuť, nám ľuďom nie je príjemná: Výživu pre kĺby vyvíjajú odborníci na základe potrieb tých, pre ktorých je určená. Koňom chutí horká chuť a nám ľuďom zas neutrálna, sladká či kyslá. Aj keď sa môže zdať, že chuť nie je dôležitá, kĺbovú výživu je potrebné užívať denne aspoň 3 mesiace v roku a užívať niečo, čo nám vôbec nechutí, nie je nič príjemné.
 6. Prehnané dávky chondroitínu a glukosamínu nemajú žiadny efekt- Európska liga proti reumatizmu stanovila ako vhodnú odporúčanú dávku pre človeka 1 500 mg glukosamínu a 800 mg chondroitínu. V 1 kg balení by malo byť okolo 80 g glukosamínu. Vo výžive pre kone je v 1 kg balení 348 g glukosamínu, čo je 4x viac ako sa odporúča a tiež 8- násobne viac chondroitínu, ako sa odporúča. Vyššie dávky týchto látok u človeka nemajú žiadny overený efekt, a preto je ich užívanie v obrovských dávkach úplne zbytočné.
 7. Viete komu je konská kĺbová výživa určená? Na obale je napísané, že je vhodná pre intenzívne zaťažované kone. Množstvá látok, ktoré sú obsiahnuté v kĺbovej výžive pre kone sú určené pre kopytá a srsť, čo my ľudia nepotrebujeme. Kopytá, srsť ani hrivu nemáme.

Ešte stále si myslíte, že je zdravé, ak človek užíva kĺbovú výživu pre kone? Minimálne je to rovnako zvláštne ako jesť granule pre psy alebo mačky. Zvieratá majú inú stavbu tela, iný tráviaci trakt a aj hmotnosť. Kone majú v priemere o 500 kg viac ako my ľudia.

To ale neznamená, že my ľudia nepotrebujeme kĺbovú výživu. Potrebujeme však takú, ktorá je určená nám ľuďom.

V našom tele sa nám prirodzene tvorí kolagén len do veku 25 rokov. Po prekročení tejto hranice sa nám ho tvorí menej. Vedeli ste, že po 40. roku života je to už len 70 % ? V 60 rokoch je to 40 % a v 80 rokoch len 20 %. Nedostatok kolagénu sa prejaví bolesťami kĺbov, lámaním nechtov, v tvorbe vrások, v kruhoch pod očami. Ak však športujete alebo pravidelne namáhate kĺby, výživu je vhodné užívať aj skôr. Veď prevencia je ten najlepší lekár.

Našťastie existuje kĺbová výživa pre ľudí, ktorá obsahuje dostatočné množstvá účinných látok

Via Elastic Extra v dennej dávke obsahuje:

 • 7 500 mg klinicky testovaného hovädzieho kolagénu- bielkovina, ktorá sa nachádza v našich kĺboch, šľachách, vlasoch, nechtoch, pleti.
 • 500 mg vitamínu C- nevyhnutná látka pre vstrebanie kolagénu.
 • 1 100 mg glukosamínu- podporuje účinky chondroitínu.
 • 200 mg chondroitínu- zložka, ktorá sa priamo dostáva do chrupaviek, čím priaznivo vplýva na ich zloženie. Do tkanív sa dostávajú látky, ktoré pomáhajú lepšie zvládať nárazy a celkové zaťaženie. Chráni zdravé tkanivá, znižuje bolesti a zápaly bez nežiadúcich účinkov.
 • 800 mg MSM- prírodná látka, ktorá potláča bolesti a zápaly bez vedľajších účinkov. Účinný je aj na stuhnuté svaly, nechty a pleť.
 • 30 mg kyseliny hyalurónovej- podporuje hydratáciu.
 • 252 mg vápnika- jeden z najvýznamnejších minerálov v našom tele, ktorý je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalových sťahov. Je základom zubov a kostí.
 • 80 mg horčíka- pomáha pri vstrebávaní vápnika
 • vitamín B, D, E

Dnes môžete ušetriť 24 eur na nákup 3- mesačnej výživy pre Vaše kĺby

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 7 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 7 h

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 7 h
SkryťZatvoriť reklamu