SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Čo má xylitol spoločné so zubným kazom?

Počuli ste o xylitole? Je v žuvačkách a cukríkoch, ale pomôže aj v boji so zubným kazom.Cukríky XYLICARE si zamiluje celá rodina.

Počuli ste o xylitole? Je v žuvačkách a cukríkoch, ale pomôže aj v boji so zubným kazom. Viac sa dočítate aj v blogu na www.xyli.care .

Xylitol, nech vám znie akokoľvek exoticky či umelo, pomenúva druh sladidla príjemnej chuti, ktoré sa vyskytuje v jahodách, malinách a v slivkách. Je dva razy sladšie ako iné náhradky cukru. Xylitol sa pridáva do žuvačiek a cukríkov, no najčastejšie sa s ním stretávame v spojitosti so zubami. Ako dokáže pomáhať v prevencii proti zubnému kazu?

Xylitol sa nachádza najmä v kôre a dužine brezy, preto o ňom hovoríme ako o brezovom cukre. V menšom množstve ho obsahuje karfiol, kukurica (momentálne sa z nej vyrába najviac), a rôzne ovocné plody. Na prvý pohľad sa od klasického kryštálového cukru ničím nelíši. Rozdiel je v ich stavbe.

Čo je ten xylitol zač?

Xylitol má hneď niekoľko výnimočných charakteristík:

  • nízky glykemický index
  • približne 40 % menej kalórií, ako klasický cukor;
  • nemá negatívny vplyv na zuby (má antibakteriálne účinky a slúži ako prevencia pri tvorbe zubného kazu);
  • na štiepenie nepotrebuje inzulín, diabetikom tak dokonale nahradí klasický cukor; Vstrebáva sa ako zložený uhľohydrát a na trávenie potrebuje viac času, preto nespôsobuje prudké výkyvy v hladine krvného cukru. Práve naopak, stabilizuje ho. V prípade tehotenskej cukrovky sa správa rovnako.
  • približne 25 % xylitolu sa vstrebáva v krvi a mení sa na glukózu, zvyšok sa stáva súčasťou tráviacich procesov a dodáva nám potrebné množstvo energie;
  • urýchľuje trávenie a tak pomáha organizmu zbavovať sa rôznych usadenín a jedov a detoxikuje organizmus.

Aký je rozdiel medzi bielym cukrom a xylitolom?

Cukor ako taký podporuje kvasenie, xylitol nie. Pri výrobe kvasených výrobkov sa preto nepoužíva. Cesto by nenarástlo. Ani pri výrobe tvrdých cukríkov sa o pomoci xylitolu nedá hovoriť. Nekaramelizuje, takže tvrdé cukríky by ste z neho tiež nevyrobili.

Čo má xylitol spoločné so zubným kazom?

Zubný kaz vzniká vtedy, keď baktérie v ústnej dutine požierajú cukor, ktorý jeme. Potraviny s obsahom sacharózy im dodávajú energiu, ktorú pre život a množenie potrebujú. Bakteriálne kyseliny rozožierajú zubnú sklovinu a na zuboch sa začne tvoriť zubný kaz. Spomínané baktérie sa s xylitolom nekamarátia. Nedokážu ich spracovať, takže nedostávajú živiny, ktoré na svoje fungovanie tak potrebujú.

Čo sa v našich ústach počas dňa vlastne deje?

Ústnu dutinu a zuby chránia aj sliny, ktoré obsahujú rôzne zložky k tomu, aby vznik zubného kazu potlačili už v jeho rannom štádiu. Pri občasnej konzumácii cukru na ochranu zubov počas dňa nič iné nepotrebujete. Problém je v tom, že v súčasnosti je cukor súčasťou (skoro) každého jedla a sliny samotné si s ním neporadia. Sliny, ktorých súčasťou je xylitol, sú zásaditejšie ako tie, ktoré stimulujú ostatné cukry. Preto sú cukríky s obsahom xylitolu pre zuby prospešnejšie. Baktérie sa na povrch zubov nenalepia a vznik zubného povlaku nie je taký výrazný. Takéto cukříky môžu jesť dospelý aj deti.

Cukríky s xylitolom a ich význam

Žuvanie žuvačiek a cmúľanie cukríkov so xylitolom po každom jedle znižuje množstvo kyselinotvorných baktérií až o 90 %. pH v ústach neklesá, zubný povlak sa nevytvára a riziko tvorby zubného kazu je nižšie. Rýchly zásah xylitolu zároveň bráni strate minerálnych látok zo zubov.

Xylitol je súčasťou prevencie, nie záchrany. Je prvou pomocou pre zuby a ústnu dutinu vtedy, keď si ich nemáte kde alebo čím umyť. Umývanie zubov nenahradí a tvorbe zubného kazu a iných ochorení ústnej dutiny na 100 % nezabráni. Zuby si treba pravidelne umývať.

Xylitol chráni, citrón dezinfikuje

Na trhu je novinka BIO cukríky s xylitolom XYLICARE Dental Candy v kombinácii s esenciálnym olejom citrón sú vhodnou kombináciou na ochranu ústnej dutiny. Esenciálny olej citrón patrí medzi najlepšie oleje na očistu pečene, žlčníka a lymfy. Citrón cukríkom dodá sviežu chuť a pomôže podporiť oslabený imunitný systém. S bezbolestnou dezinfekciou ústnej dutiny pomôže deťom, aj dospelým. Cukríky z xylitolu v kombinácii s esenciálnym olejom citrón bez ďalších prísad môžete zakúpiť napríklad na https://www.altevita.sk/xylicare-bio-cukriky

XYLI.CARE BIO cukríky z xylitolu s esenciálními olejmi

Cukríky XYLICARE dental candy sú horúcou novinkou, ktorú si rýchlo zamiluje celá rodina. Jedná sa o 100% organické cukríky vyrobené z prírodného brezového cukru, ktorý má výnimočne pozitívny vplyv na zdravie ústnej dutiny.

Brezový cukor - xylitol, obsahuje o 40% menej kalórií ako klasický biely cukor a disponuje glykemickým indexom 7. Cukríky dental candy sú tak vhodné aj pre diabetikov a ľudí držiacich diétu. XYLICARE dental candy je čisto prírodný produkt obohatený o esenciálne oleje (citrón alebo eukalyptus), ktoré cukríkom dodávajú výnimočnú chuť. Každý cukrík obsahuje 3,8 gramu brezového cukru a v ústach sa rozpúšťa približne 7 – 10 minút.

Pomalé rozpúšťanie cukríkov v ústach umožňuje postupnú alkalizáciu všetkých zákutí ústnej dutiny. Brezový cukor má mierne zásaditú štruktúru, čím neutralizuje kyslé prostredie ústnej dutiny, ktoré je živnou pôdou pre baktérie. Alkalizujúce účinky brezového cukru spôsobujú pri dlhodobom užívaní pokles výskytu zubného povlaku a kazu až 85%, čo vedecky potvrdil Turkuov výskum z roku 1975.

Cukríky XYLICARE dental candy sú unikátnym spôsobom, ako spojiť príjemné s užitočným. Potešia výnimočnou sladkou, no zároveň prírodne jemnou chuťou. Dental candy je plnohodnotný cukrík, ktorý je perfektnou náhradou nezdravých sladkostí s obsahom bieleho cukru. Okrem potešenia chuťových buniek naviac prispeje k zlepšeniu celkového zdravia ústnej dutiny. Cukríky dental candy neobsahujú žiaden cukor, glutén, ani farbivá. Ich zloženie je 100% vegánske a vedecky dimenzované tak, aby boli pozitívne účinky na ústnu dutinu maximalizované do najvyššej možnej miery.

Vďaka cukríkom XYLICARE dental candy máte moderný doplnok ústnej hygieny vždy poruke. Praktické balenie umožňuje nosiť ich všade so sebou a dopriať si ich kedykoľvek po jedle, pred spaním, či počas bežných každodenných aktivít. Cukríky XYLICARE dental candy sú dostupné v dvoch príchutiach – citrón a eukalyptus. Balenie má hmotnosť 95 gramov a obsahuje 25 cukríkov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kvôli kríze spojenej s ochorením COVID-19 čelia mnohí naši podnikatelia skutočne ťažkej situácii.

7 h

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22. jan

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan