SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

VIDEO: Slovenská banka si doberá zástancov plochej Zeme

Slovenská sporiteľňa vo svojej kampani poslala do vesmíru vkladnú knižku.

ShutterstockShutterstock

„Flat Earthers“, respektíve zástancovia plochej Zeme, je komunita, ktorá sa vyznačuje (ako už názov napovedá) nekonvenčnými názormi na tvar našej planéty. Aj v dnešnej dobe totiž niektorí ľudia stále veria tomu, že má zemeguľa v skutočnosti tvar plochej dosky, korytnačieho panciera či levitujúceho kužeľa. Bohužiaľ sa nejedná o recesiu, nepodarený žart a ani názory detí v predškolskom veku. O zakrivení Zeme, ktoré dokázali zmerať už starovekí Gréci, panujú aj v súčasnosti veľakrát nezmyselné, až priam bizarné diskusie.

Anarchia alebo nevedomosť?

Zdá sa, že znevažovanie vedeckých názorov, overených teórií, hypotéz a popieranie fyzikálnych zákonov bude smutným trendom aj v roku 2021. Fenomén prezentovania subjektívneho názoru ako overeného faktu je na internete nebezpečným nástrojom. Ak si myslíte, že je reč o zopár desiatkach ľudí, chceme pripomenúť, že najväčšia súkromná facebooková skupina „FlatEarthSlovensko“ má už viac ako 2200 aktívnych členov. Tézou pre túto komunitu je intuitívna kozmologická predstava, ktorá má základ v predvedeckej ére. Za jej novodobého otca je považovaný britský vynálezca a spisovateľ Samuel Rowbotham, ktorý žil v 19. storočí, a ku ktorého odkazu sa hlásia aj súčasné komunity. Rowbotham popísal Zem ako disk, ktorého stred tvorí severný pól. Disk je ohraničený ľadovou stenou – Antarktídou, ktorej úlohou je zadržiavať oceány a znemožniť ľuďom prekročiť hranice disku. Slnko pri tom v priemere nie je väčšie ako 50 kilometrov a nemá o nič väčší význam, než bežné osvetlenie.

Videá sú podvrh a NASA klamári

Fotografie a obrázky vesmíru dnes nájdu v učebniciach aj žiaci v prvých ročníkoch základných škôl. Internet je plný videí z vesmírnych misií, či iných aktivít, ktoré ukazujú planétu Zem ako jasný glóbus. Podľa komunity zástancov plochej Zeme ide ale o podvrh, ktorým sa snažia vlády, korporácie, či najbohatší ľudia sveta priviesť bežnú populáciu do omylu a zakryť skutočnú pravdu. Podľa nich totiž žiaden človek vo vesmíre nikdy nebol a všetky audiovizuálne záznamy z kozmu sú zmanipulované.

Olej do ohňa nedávno priliala aj najväčšia banka na Slovensku - Slovenská sporiteľňa, ktorá vo svojej kampani poslala do stratosféry poslednú vkladnú knižku. Pri príležitosti úplného prechodu na digitálne formy sporenia sa takto netradične rozhodla rozlúčiť s vkladnými knižkami, s ktorými si Slováci sporili takmer 200 rokov.

Vkladná knižka vo vesmíre

Symbolický let mal za úlohu poslať hviezdu medzi vkladnými knižkami – tú poslednú, ku skutočným hviezdam. Prepojenie, ktoré Slovenská sporiteľňa zvolila, pritom nie je vôbec náhodné. Hviezdy žiaria na oblohe celé dekády, no po čase ich jasné svetlo vyhasne, aby ich nahradilo svetlo a jas iných mladších a novších hviezd. Tak sa aj vkladná knižka stala vyhasínajúcou hviezdou, ktorú nahradili súčasné riešenia, akými je napríklad digitálne sporenie dostupné aj cez mobilnú aplikáciu.

A ak patríte k tým, ktorým sa vkladná knižka už neušla, nemusíte zúfať. S aplikáciou George si môžete jednoducho online založiť klasické sporenie alebo aj investičné sporenie a mať kedykoľvek prehľad o tom, ako to s vašimi úsporami či investíciami práve vyzerá.

Pozrite si, ako vkladná knižka vyletela do vesmíru:

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


9 h
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu