SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry

Ako sa z malého odštepného závodu stal dôležitý hráč v oblasti energetiky, hovoríme s generálnym riaditeľom Bystríkom Berthotym.

Začiatky v socializme, úspech a rast v trhovej ekonomike. To je veľmi stručný príbeh PPA CONTROLL, a. s. O tom, ako sa z malého odštepného závodu stal dôležitý hráč v oblasti energetiky a inžinieringu, sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom PPA CONTROLL, a. s., Bystríkom Berthotym.

Spoločnosť PPA CONTROLL, ktorá tento rok oslavuje sedemdesiat rokov, existovala v rôznych spoločenských dobách. Nájdu sa črty, ktoré sedem desaťročí spájajú?

Počas celej histórie bola spoločnosť orientovaná na služby v oblasti merania, regulácie a automatizácie pre rôzne priemyselné odvetvia, čo dodnes tvorí podstatnú časť nášho obratu. Korene spoločnosti siahajú až do roku 1951, keď vznikol podnik Regula. Ten bol neskôr zaradený do výrobno-hospodárskej jednotky s názvom Závody priemyselnej automatizácie Praha s odštepným závodom v Bratislave. Z neho vzniklo po revolúcii zamestnaneckou privatizáciou novodobé PPA CONTROLL.

K pôvodnému zameraniu spoločnosti pribudli nové smery, najskôr projektovanie a výstavba jadrových elektrární, neskôr výroba vlastných vysokokvalitných rozvádzačov, realizácia riadiacich systémov a technologického vybavenia pre dopravnú infraštruktúru, energetický manažment a ďalšie. Najnovšou aktivitou sú technologické projekty v energetike, teplárenstve, doprave a obehovom hospodárstve. Spoločným menovateľom takmer všetkých našich projektov je pozitívny vplyv na ekológiu, znižovanie uhlíkovej stopy a zvyšovanie bezpečnosti.

História spoločnosti PPA CONTROLL, a.s.

Načítavam video...

Darí sa vám získavať projekty v zahraničí. Je slovenský trh pre vás primalý?

V istom momente nášho rastu sa nám začal javiť ako malý. Druhým zásadným dôvodom orientácie na zahraničie boli vážne deformácie slovenského trhu. Prvými väčšími zahraničnými projektmi boli rekonštrukcie energetických blokov v Latinskej Amerike. Ich úspešná realizácia a dobrý výsledok nás posilnili v tomto smerovaní. Dnes tvoria zahranično-obchodné operácie približne polovicu nášho ročného obratu. Znamená to pre nás väčšiu stabilitu, ale aj väčší tlak, pretože z hľadiska kvalitatívnych nárokov či termínov je zahraničný trh náročnejší ako domáci. Darí sa nám však prispôsobovať sa mu, čo zvyšuje našu konkurencieschopnosť.

Prienik na zahraničné trhy vyžaduje aj špecifické znalosti zamestnancov. Musia byť jazykovo zdatní, prácu v zahraničí musí zvládnuť aj ich rodina. Majú vo vašom systéme riadenia zamestnanci nejaký vplyv a dosah na to, kam a ako sa spoločnosť uberá?

Určite áno, ich vplyv je silný, hoci nepriamy. V zahraničí dokážeme zvládnuť iba zákazku, na ktorú sme termínovo a personálne pripravení. To znamená, že musíme mať veľmi zručné tímy, pripravené jazykovo, odborne a aj z ľudskej a psychologickej stránky, keďže chodia na turnusy a mimo domova sú celé týždne až mesiace. Vytvárať takéto tímy nie je jednoduché, stále sa učíme aj my ako spoločnosť, aj naši manažéri a naši zamestnanci. Ak poznáme ich potreby či problémy a oni zase ovládajú našu stratégiu, ciele a firemnú kultúru, navzájom sa posúvame vpred.

Kam sa podľa vás bude uberať energetický priemysel, doprava a nakladanie s odpadom na Slovensku a kde tu vidíte miesto pre PPA CONTROLL?

Budúce obdobie vidíme ako obdobie dekarbonizácie, a to ako v energetike, tak aj v odpadovom hospodárstve a doprave. Vo všetkých týchto oblastiach sme už dnes prítomní a verím, že budeme aj v budúcnosti, pretože máme potrebné know-how a skúsenosti. Ako príklad môžem spomenúť našu účasť na projektoch najmodernejších veľkokapacitných spaľovní odpadu v mestách Rookery a Newhurst vo Veľkej Británii či participáciu na výskumnom projekte fúzneho jadrového reaktora ITER vo Francúzsku.

Dôležitá je pre nás aj účasť našich odborníkov na projektoch výstavby jadrových elektrární vo Fínsku a Švédsku. Z domácich realizácií by som spomenul rekonštrukciu energetického zdroja pre Martinskú tepláreň a modernizáciu tepelného zdroja pre Cukrovar v Seredi. Chceme sa aj naďalej podieľať na projektoch modernizácie už existujúcich energetických zariadení, ale aj na výstavbe nových zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu.

Na Slovensku prevládajú nálady odmietajúce moderné spaľovne odpadu. Je to podľa vás predsudok spôsobený nedostatkom informácií? Pomôže edukácia spoločnosti?

Určite je to neodôvodnený strach a predsudok, pretože dnes sú technológie na takej úrovni, že nie je problém mať spaľovňu aj v centre mesta. Na výstupe plynov z komínov sú spaľovne také účinné, že slúžia ako práčky vzduchu. Napríklad v Prahe vypúšťa Malešická elektráreň do ovzdušia čistejší vzduch, než je ten, ktorý ľudia dýchajú na Václavskom námestí. V edukácii teda treba určite urobiť kus práce.

„Ideálnym by bol človek, ktorý má dostatočnú prax a najnovšie vedomosti.“

Ing. Bystrík Berthoty, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva PPA CONTROLL, a.s.

Ani jedna z vašich dcérskych spoločností by nemohla fungovať bez expertov. Ponúka slovenský systém vzdelávania dostatočne pripravených ľudí? Čo považujete na základe svojej praxe za dôležitejšie - vzdelanie alebo prax?

Ideálnym by bol človek, ktorý má dostatočnú prax a najnovšie vedomosti. Takých je ako šafranu, preto sa ich nedostatok snažíme kompenzovať vlastnými aktivitami. Máme dohody o spolupráci s vybranými strednými školami a s niektorými fakultami vysokých škôl. Na ich základe k nám študenti prichádzajú na prax, robia u nás praktickú časť diplomovej práce alebo využívajú našich špecialistov ako konzultantov. Naši odborníci zároveň na školách prednášajú. Štatistiky hovoria, že aj keď je to beh na dlhé trate a všetky tieto aktivity sú časovo náročné, prinášajú dobré výsledky - z piatich mladých ľudí, ktorí prídu do kontaktu s našou spoločnosťou, u nás dvaja až traja zostanú pracovať.

Vy sám máte bohaté vzdelanie a skúsenosti. Ktoré poznatky dnes považujete za kľúčové pri riadení holdingu?

Po prvé to, že na dlhodobý rozvoj firmy je nevyhnutné mať správnych ľudí na rozhodujúcich miestach. Po druhé je dôležité mať prepracovaný systém odmeňovania, ktorý je napojený na reálne, ľahko merateľné výsledky a ciele. K tomuto patrí prísne prepojenie právomocí a zodpovednosti. Posledný dôležitý poznatok je význam starostlivosti o kľúčových ľudí a zamestnancov. Ak toto všetko funguje a správni ľudia sú s postom, ktorý zastávajú, stotožnení, sú schopní dlhodobo dosahovať dobré výsledky.

Veľký holding vždy ľahšie prejde krízami. V čom vidíte najväčšiu silu a potenciál PPA CONTROLL?

V kľúčových kompetenciách, kvalite práce a neustálom inovovaní našich činností a zvyšovaní know-how. Výhodu máme aj v organizačno-právnej štruktúre holdingu, ktorú tvorí matka a niekoľko dcér, a v tom, že sú na palube holdingu mimoriadne schopní ľudia. V riadení dcérskych spoločností majú veľkú autonómiu, majú však povinnosť dodržiavať spoločnú holdingovú stratégiu a prispievať k plneniu spoločných cieľov. Tým dosahujeme nielen vysokú motiváciu pracovníkov, špecializáciu a vysokú kvalitu práce, ale aj rozloženie a znižovanie rizík. Ťažíme aj zo synergie vzájomnej spolupráce jednotlivých dcér. Keď potrebujeme, vystupujeme ako silný holding, a keď treba, nasadzujeme tú dcéru, ktorá je v danej oblasti najlepšia. Vďaka tomu PPA CONTROLL posledných dvadsať rokov neustále rastie.

Aktuálne neexistuje človek alebo spoločnosť, ktorej by sa nedotkla kovidová pandémia. Niečo priniesla, niečo vzala. Ako sa to prejavilo vo vašom holdingu?

Ani náš podnik, ani svet nebude po odznení pandémie taký, ako bol predtým. Kríza nás prinútila urobiť množstvo opatrení smerujúcich k ochrane zdravia zamestnancov a veľmi sa nám skomplikovala situácia v logistike a realizácii najmä zahraničných projektov. Bez zvýšeného nasadenia našich ľudí by sme túto situáciu nezvládli. Na druhej strane nás to prinútilo prehodnotiť spôsoby práce. Ľudia pracujú v ucelených tímoch, ktoré sa obmieňajú ako celky. Veľmi dbáme o to, aby sa všade prísne dodržiavali hygienické pravidlá a aby sa minimalizovali riziká. Všetky obmedzenia sú však zároveň aj novou príležitosťou. Veľmi rýchlo sme sa adaptovali na vzniknuté podmienky, čo pred nami otvorilo ďalšie možnosti a zákazky. Získali sme ich preto, lebo sme v rekordne krátkom čase dokázali prispôsobiť celú našu logistiku služieb a prác novej situácii.

Sedemdesiat rokov je úctyhodný vek pre človeka aj pre holding. Sú v nich ukryté mnohé ľudské príbehy, osudy, odhodlanie a možno aj pády. Čo osobne, ľudsky prajete holdingu k výročiu ako jeho generálny riaditeľ? Čo by ste si preň zaželali?

Aby dokázal zvládnuť proces zapájania mladých ľudí nielen do bežnej práce, ale aj do manažmentu, aby sme mali záruku, že o dvadsať rokov budú na jeho čele stále rovnako erudovaní ľudia, akí sú tam dnes. A tiež by som mu prial veľa zaujímavých podnikateľských príležitostí a kvalitné domáce podnikateľské prostredie bez deformácií.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Takmer dvaja z troch mladých zvažujú štúdium v zahraničí alebo tam už študujú.


INZERCIA 4 h

Originálne bombičky SodaStream zaručujú bezpečnosť. Rozoznáte, kúpite aj vymeníte ich jednoducho a dovezú vám ich až domov.


19 h

Stavebných pozemkov na výstavbu je v Bratislave čoraz menej.


INZERCIA 25. máj
SkryťZatvoriť reklamu