SME
Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe

Ceny energií a chladná jeseň nás nútia hľadať cesty, ako ušetriť na kúrení.

(Zdroj: Shutterstock)

Nekontrolovateľný rast cien energií na burze a k tomu nezvyčajne chladná jeseň sú hlavné dôvody, pre ktoré sa mnoho ľudí zamýšľa nad možnosťami, ako ušetriť na kúrení a stále sa pritom cítiť komfortne. Ak sa chystáte na celkovú rekonštrukciu svojho bývania, alebo plánujete robiť len zmeny v spôsobe vykurovania, nevynechajte od 19. októbra veľtrh nábytku MODDOM v bratislavskej Inchebe, kde sa môžete poradiť s odborníkmi a zvoliť si pre seba tú najvhodnejšiu možnosť.

Môže byť krb úsporný?

Pohľad do ohňa je upokojujúci a príjemný, no pre väčšinu ľudí krb zrejme nepredstavuje primárnu možnosť vykurovania. Napriek tomu sa oplatí o krboch porozmýšľať, a to najmä kvôli prechodným obdobiam ako sú jar a jeseň. Ak totiž vonkajšie teploty neklesli príliš nízko, stačí kúriť iba občas a menej. Avšak kým elektrické krby rýchlo vyhrejú miestnosť vďaka vstavanej ventilácii, odborníčka s nimi neodporúča vykurovať napríklad spálňu, kde je zvuk ventilátora rušivý.

Spolu s krbmi na drevo však krby vo všeobecnosti partia k výborným možnostiam, keď potrebujeme vykúriť len konkrétne miestnosti. Ak máte veľký dom či byt a v niektorých miestnostiach sa zdržiavate menej, oplatí sa nad touto možnosťou pouvažovať. „Elektrický krb dokáže priestor vykúriť vďaka ventilátoru omnoho rýchlejšie, než klasické centrálne vykurovanie, a to aj pri nižšom výkone,“ hovorí Iveta Vámošiová zo spoločnosti GEMMY. S tým ide ruka v ruke úspora energie. Výber zdroja však závisí najmä od vášho spôsobu života. „V paneláku budete len ťažko kúriť drevom, táto možnosť je vhodnejšia pre rodinné domy,“ dodáva odborníčka.

Vyskúšajte krbové kachle

Krbové kachle sú ďalšou možnosťou, ako na kúrení ušetriť. Fungujú výborne nielen ako doplnok k inému spôsobu vykurovania, ale aj ako primárny zdroj tepla. V porovnaní s klasickými krbmi majú viacero výhod: náklady na ich kúpu bývajú nižšie, inštalácia je lacnejšia a rýchlejšia (netreba ich obstavať tak ako krby) a najmä – produkujú sálavé teplo, ktoré ide do priestoru zo všetkých strán. Krbové kachle sa vyrábajú v rôznych štýloch a na trhu nájdete kúsky vhodné do rustikálnejších aj moderných interiérov, treba si len správne vybrať.

Ak sa chcete inšpirovať a poradiť, nevynechajte veľtrh nábytku MODDOM v bratislavskej Inchebe. Od 19. do 23. októbra tu nájdete krby, krbové kachle, špeciálne kozuby pre terasy či zimné záhrady, tepelné čerpadlá, ale aj dizajnové radiátory či závesy a ďalšie možnosti tienenia okien, ktoré vám rovnako pomôžu šetriť. Veľtrh tiež prináša bohatú ponuku nábytku a doplnkov všetkých štýlov do celého interiéru, ale aj na terasu či záhradu. A vďaka zľavám, ktoré ponúkajú vystavovatelia iba na MODDOMe, môžete ušetriť ešte viac.

Zároveň v piatok a sobotu 21. a 22. októbra môžete zavítať aj na kozmetický veľtrh INTERBEAUTY, kde na vás čaká výber produktov pre starostlivosť o pleť, telo a vlasy, poradenstvo a k tomu množstvo atraktívnych exhibícií: Zlaté nožnice 2022, Majstrovstvá SR v maľovaní na tvár Body Art 2022, Medzinárodný BEAUTY festival 2022 – Súťaž v aplikácii umelých mihalníc Gold Lashes, Zlaté ruky Slovenskej republiky Brilliant Nails a Zmenáreň naživo. Viac informácií na www.incheba.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoločnosť TJ-Legal má bohaté skúsenosti so žiadosťami o získanie a vrátenie prídavkov na dieťa v Nemecku (tzv. Kindergeld).


INZERCIA 12 h

Napriek tomu, že na Slovensku máme kvalitnú vodu z vodovodu, mnohí si kupujú tú balenú. Spočítajte si, koľko za ňu zaplatíte!


30. jan

Chcete schudnúť, no to počítanie kalórií je oveľa ťažšie, než cvičenie? Tak sa netrápte a nechajte to na inteligentnú váhu Sencor!


30. jan
SkryťZatvoriť reklamu