SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Aj vy chcete mať pekné a lacno vymaľované steny?

Spoločnosť Dejmark spol. s r.o. ponúka sortiment kvalitných farieb, ktoré sú určené na rôzne povrchy za naozaj prijateľnú cenu.

Spoločnosť Dejmark spol. s r.o. ponúka sortiment kvalitných farieb, ktoré sú určené na rôzne povrchy za naozaj prijateľnú cenu. Farby nie je potrebné riediť, veľmi jednoducho sa aplikujú a majú výborné krycie schopnosti.

Jednou z nich je aj matná oteruvzdorná interiérová farba na steny a stropy Finkolora Color. Môžete si vybrať zo 16 odtieňov v baleniach 5 a 15 L. Výdatnosť do 10 m2/l. Vytvára povrch s dlhotrvajúcim dekoratívnym efektom. Receptúra zabezpečuje náter, ktorý časom nepraská, vďaka mikroporóznej textúre, ktorá dovoľuje stenám dýchať. Výborne schne a kryje. Výrobok sa používa na dekoratívne nátery stien a stropov v obytných a kancelárskych priestoroch, priestoroch škôl a zdravotnej starostlivosti, služieb a rastlinnej výroby, a to aj v potravinárskom priemysle, avšak bez priameho styku s potravinami. Možno ju aplikovať na vápennocementové omietky, betón, sadrokartónové, drevotrieskové dosky, a pre renováciu už natieraných povrchov. 

Dostupné odtiene:

      paleta farieb-r289.jpg

Krok za krokom - ako si „vykúzliť“ takúto stenu...

                1030_z1-r842.jpg

Povieme vám ako na to. Začnite tým, že zhodnotíte stav steny, ktorú treba natierať. Je potreba ju vyrovnať, opraviť malé nerovnosti, škrabance, diery po klincoch a podobne?

POSTUP: 

Budete potrebovať: farbu Finkolora color – odtieň “jemná hnedá“, „čajová záhrada“, „tichá béžová“, bielu farbu na strop Finkolora Perfect White, štetec na rohy a okraje, valček, kryciu fóliu, nádobu na farbu, tmel, špachtľu, brúsny papier č. 100.

Krok 1/ Zistite koľko farby z jednotlivých odtieňov budete potrebovať.

A to nasledovne:

Výpočet množstva farby pre jeden odtieň:

  • (Výška x dĺžka kratšej steny ) x 2 = x m2
  • (Výška x dĺžka dlhšej steny ) x 2 = y m2 (meriame v metroch a len plochu, ktorá bude v určitom odtieni)
  • x + y – okná a dvere = z m2 (okno si vypočítame ako: výška x šírka)

Takýto výpočet urobte pre všetky odtiene.

Biela farba na strop:

  • (šírka x dĺžka)

Nezabudnite, budete aplikovať 2 nátery na každý odtieň, takže všetko vynásobíme dvoma. Praktická výdatnosť však bude závisieť od viacerých faktorov, ako je savosť povrchu, drsnosť, aplikačná metóda a pod.

Krok 2/ Príprava steny.

Všetky nerovnosti na stene (diery po klincoch, odtrhnuté rohy a pod.) vyspravte. Najskôr nerovnosti vyčistite, prípadne zbrúste a odstráňte prach po brúsení. Potom naneste špachtľou tmel  a nechajte uschnúť. Po uschnutí zbrúste a odstráňte prach po brúsení. Ak je stena príliš špinavá a mastná, je potrebné ju umyť roztokom mydla a teplej vody, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt a mikroorganizmov (kuchyne, kúpeľne). Odlupujúcu farbu treba zo steny „zoškriabať“. Tmelom vyhlaďte nerovnosti. Vhodné sú akrylátové tmely a stierkovacie hmoty. Ak máme na stene pleseň, taktiež ju musíme odstrániť a miesto nastriekať protiplesňovým prostriedkom a nechať dôkladne vysušiť. Príprava steny je jedným z najdôležitejších krokov. Od nej bude závisieť konečný efekt. Ak tento krok podceníte, ďalšie kroky nedokonalosti len zvýraznia.

Krok 3/ Základovanie a natieranie steny.

Pomocou fólie a samolepiacej pásky zakryte všetko, čo nemá byť natierané, t.j. podlahy, okná, nábytok, dvere, svietidlá, zásuvky, zárubne a pod. Fólia nesmie byť úplne napnutá, mohla by sa odliepať. Potom páskou olepte všetky ohraničenia jedného odtieňa (v našom prípade sokel a krb musia byť samostatne olepené). Stenu napenetrujte, čím docielite rovnomernosť povrchu, čo sa týka savosti a zabezpečíte, aby farba dobre priľnula k povrchu. Teplota vzduchu a povrchu by mala byť pri natieraní najmenej +5°C a relatívna vlhkosť vzduchu nižšia ako 80% počas natierania a schnutia. Čerstvá omietka alebo holý betón môžu byť natierané až po 4 týždňoch zretia. Pred použitím farbu dôkladne premiešajte. Aplikujte štetcom, valčekom alebo pneumatickým striekacím  zariadením. Farbu nie je potrebné riediť, prvý náter je dovolené základovať  farbou zriedenou  do 20% s vodou. Aplikujte 2 nátery. Do farby nepridávajte vápno alebo kriedu. Povrch bude zaschnutý po 2 hod., pretierajte po 4 hodinách.

Štetce a valčeky umývajte vodou a mydlom. Odporúčame počas prestávok v práci vkladať náradie do igelitovej tašky, aby nestvrdo. Pri odtrhávaní pások zo steny si dajte pozor. Investujte radšej do kvalitnejšej. Páska by mala byť odstránená po natieraní, ešte pred zaschnutím farby. Ak chceme docieliť čistý povrch, prejdeme nožom na tapety pozdĺž hranice farby a pásky, takto sa farba nebude odlupovať pri odlepovaní pásky.

Po ukončení práce miestnosť aspoň deň vetrajte, kým pary nevyprchajú. Potom bude vhodná na používanie.

Pre viac informácií o produktoch, resp. predajných miestach navštívte našu stránku www.finkolora.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už v sobotu 25. septembra si pripomenieme Svetový deň lekárnikov.


1 h

Pomáhať dobrej veci prináša svoje ovocie a niekedy aj tekuté zlato!


5 h

Niektorí sa možno nevedia vzdať milovaného auta, ale výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu