INZERCIA

Na zateplení bytových domov môžete výrazne ušetriť

Každý rok pribúda na Slovensku mnoho zrekonštruovaných bytových domov.

Každý rok pribúda na Slovensku mnoho zrekonštruovaných bytových domov. Vyzerajú ako nové a býva sa v nich bezpečnejšie a príjemnejšie. Po zateplení bytového domu obyčajne výrazne klesnú náklady na kúrenie a zníži sa počet porúch, ktoré sú v starých bytových domoch pomerne časté. Starať sa o zrekonštruované bytové domy je menej náročné a dá sa na tom veľa ušetriť. Úspora energií spravidla kompenzuje mierne zvýšené mesačné príspevky do fondu opráv.

Najvýhodnejším spôsobom financovania rekonštrukcie a modernizácie bytových domov je úver z banky. 

V Slovenskej sporiteľni si možno požičať na opravu bytového domu až 11 000 eur na každý byt. To väčšinou stačí na zateplenie, opravu fasády, odstránenie statických porúch domu, na opravu strechy či iných nedostatkov. Splácať úver na rekonštrukciu sa dá aj bez zvyšovania fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu. Tento úver má aj ďalšie výhody. Je administratívne nenáročný a rozhodnutie o úvere je možné od banky dostať už do 3 pracovných dní. Nezakladajú sa byty v bytovom dome, ale vinkuluje sa len poistné plnenie z poistenia bytového domu. Úver sa poskytuje bez záložného práva na pohľadávky fondu opráv a bez vinkulácie prostriedkov na účte bytového domu. Možno si vybrať z rôznych úrokových sadzieb. A až 10 % úveru je možné vynaložiť bez toho, aby bolo potrebné predložiť doklady, na čo boli peniaze použité.

Aj Slováci chcú bývať krajšie a lacnejšie 

Záujem o úver na rekonštrukciu bytových domov v Slovenskej sporiteľni, v najväčšej banke na Slovensku, z roka na rok rastie. Najviac bytových domov, ktorých rekonštrukciu prefinancovala, bolo v banskobystrickom a v trenčianskom regióne. Ku koncu minulého roka medziročne stúpol počet spoločenstiev vlastníkov bytov s účtom v Slovenskej sporiteľni viac ako o desatinu. A tých, ktorým banka poskytla úver na rekonštrukciu, je tiež o tretinu viac. Ku koncu minulého roka dosiahol objem peňazí, ktoré Slovenská sporiteľňa požičala vlastníkom bytových domov, takmer 200 miliónov eur.

Euromilióny na bytové domy

Znížiť celkovú spotrebu energií do roku 2020 požadujú aj Európsky parlament a Rada Európy. Až o celú pätinu oproti priemeru rokov 2001 až 2005. K tomu musí prispieť aj Slovensko. Dosiahnuť to chce aj zvýšením energetickej efektívnosti v budovách, najmä v bytových domoch. V Slovenskej sporiteľni teraz možno získať úvery na rekonštrukciu bytových domov aj z úverových liniek Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) a z Rozvojovej banky Rady Európy (CEB). Vďaka úverovej linke EBRD pri dosiahnutí minimálnej úspory energie 30 % možno získať nenávratný príspevok z grantov EÚ vo výške 10 % alebo 15 % z poskytnutého úveru. V prípade úverovej linky CEB pri dosiahnutí minimálnej úspory energie 15 % je zvýhodnením o 0,20 % nižšia úroková sadzba. Možno ju uplatniť na polovicu plánovanej investície a platí na úverové zmluvy podpísané do konca apríla tohto roka.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy

Členovia družstva investovali do starej budovy, ktorú zmenili na nepoznanie. Práce na rekonštrukcii sa už skončili.

Tlačové správy

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC

Spoločnosť HB Reavis oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC).

Tlačové správy

Bude rok 2018 rokom kryptomien?

Na to sa snažili odpovedať študentom SPU v Nitre známi finanční analytici Martin Vlachynský a Ronald Ižip.

Tlačové správy

Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii

Výskum aridných zón a suchých pôd, ako aj mobility študentov a pedagógov boli predmetom rokovaní sýrskej delegácie na pôde SPU.