SME
Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga
INZERCIA

Nedajte sa zložiť chrípkou - zvlhčujte vzduch!

Spúšťačom ochorenia sú chrípkové vírusy, ktoré sa v suchom vzduchu vykúrených miestností šíria s oveľa väčšou intenzitou.

S chladným ročným obdobím sa spája nielen vietor, dážď a sneh, jeho neodmysliteľným sprievodcom je aj chrípka...Nie je náhoda, že vždy dáva o sebe vedieť práve v zime, v čase, keď je najciteľnejší rozdiel medzi teplotou vonkajšieho a vnútorného prostredia.

Spúšťačom ochorenia sú chrípkové vírusy, ktoré sa v suchom vzduchu vykúrených miestností šíria s oveľa väčšou intenzitou. Pretože suchý vzduch je ľahký, pri stúpaní nahor umožňuje časticiam nesúcim vírus chrípky cirkulovať v blízkosti našich dýchacích ciest a raziť si tak cestu do dýchacieho systému.

Medicínske výskumy jednoznačne preukázali, že účinnosť prenosu vírusom infikovaných častíc a rovnako aj prežitie vírusov, podstatne znižuje vyššia úroveň hladiny vlhkosti vzduchu – lekári odporúčajú relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti 45 až 55 %.

Komplexná pomoc

Vnútornú klímu môže zreteľne zlepšiť účinný systém úpravy vzduchu v podobe čističa a zvlhčovača vzduchu. Optimálne zvlhčený vzduch zabraňuje infikovaným prachovým časticiam kolovať v prostredí. Vďaka zvýšenej vlhkosti a elektrickému náboju sa stávajú ťažšími, čo im zabraňuje vznášať sa a klesajú tak nadol.

Účinné zvlhčovanie i „pranie” vzduchu je doménou jednoduchých prístrojov, diskových čističov a zvlhčovačov vzduchu, zabezpečujúcich oba úkony v rámci jedného kroku. Vďaka diskom nie je v nich potrebné vymieňať filtre, ide vlastne o akúsi práčku vzduchu. Zariadenie pracuje na princípe prirodzeného odparovania vody z diskov, pričom na otáčajúce sa disky, vďaka ktorým sa výrazne zväčšila odparovacia plocha, sa nalepujú prachové častice zo vzduchu, ktoré voda neustále splachuje. Už za niekoľko dní v nej môžeme voľným okom vidieť množstvo zachytených nečistôt. Práčka vzduchu navyše efektívne zabraňuje množeniu baktérií. Na tento účel využíva antibakteriálny účinok striebra. Postriebrená ionizačná tyčinka zneškodňuje až 650 druhov baktérií a vírusov a obmedzuje tak ich rozmnožovanie.

TOP TIP

Inteligentný zvlhčovač

boneco w 2055dV jednoduchosti je vtip! Inteligentné zvlhčovanie interiéru zabezpečí digitálny diskový čistič a zvlhčovač vzduchu Boneco W 2055D, ktorý pracuje pod heslom Velím si sám! Pokojne mu môžeme zveriť dohľad nad vlhkosťou vzduchu v byte či kancelárii. Bezprostredne reaguje na všetky zmeny relatívnej vlhkosti. Vďaka zabudovanému vlhkomeru mapuje vlhkosť v miestnosti a po dosiahnutí nastavenej optimálnej relatívnej vlhkosti sa sám vypína. Akonáhle relatívna vlhkosť v miestnosti poklesne pod nastavenú hodnotu, automaticky sa zapne a miestnosť začne znova zvlhčovať. Zároveň zabraňuje prevlhčeniu a tak množeniu roztočov a nežiaducich plesní, ktoré k svojmu životu potrebujú viac ako 60 % vlhkosť. Ak máme doma alergika na roztoče či plesne, inteligentný zvlhčovač nám poskytne neoceniteľné služby "domáceho lekára". Prístroj je zabezpečený displejom, ktorý nám umožňuje relatívnu vlhkosť v miestnosti sledovať. Typ Boneco W 2055D spĺňa prísne kritériá zaradenia do kategórie inteligentných zvlhčovačov.

Koľko vody vzduchu dodať?

Problém suchého vzduchu nerieši ani vetranie, ani rozvešiavanie mokrých uterákov na radiátory! Napríklad do miestnosti vetranej pri vonkajšej teplote – 5°C sa dostane len jedna desatina potrebného množstva vodnej pary, zvyšok musíme doplniť. Pri spomínanej vonkajšej teplote je potrebné do menšieho bytu s plochou okolo 50 m2 vykúreného na 23°C dodať takmer 8 litrov vody! (Viac informácií v priloženej tabuľke)

Vonkajšia teplota Relatívna vonkajšia vlhkosť pri dennej teplote* Relatívna vlhkosť v miestnosti po vyvetraní a vykúrení na teplotu 23°C Objem vody potrebný na dosiahnutie relatívnej vlhkosti 55 % (na 24 h) pre byt 50 m2 Objem vody potrebný na dosiahnutie relatívnej vlhkosti 55 % (na 24 h) pre byt 30 m2
-10 °C 60 % 7% 8,6 l 5,4 l
-10 °C 80 % 8% 8,3 l 5,0 l
-5 °C 60 % 9% 7,9 l 4,7 l
 0 °C 80 % 13% 7 l 4,2 l
+5 °C 80 % 19% 5,9 l 3,6 l
+10 °C 80 % 27% 4,5 l 2,7 l
+15 °C 80 % 36% 2,6 l 1,6 l
+20 °C 80 % 50% 0,0 l 0,0 l

*relatívna vonkajšia vlhkosť v závislosti od počasia: slnko 55 – 65 %, zamračené, dážď 70 – 80 %, hmla 90 – 100 %

Viete, že optimálna hladina vlhkosti vzduchu ...

… znižuje únavu a zvyšuje koncentráciu?

Vdychovanie suchého vzduchu sťažuje absorpciu kyslíka a jeho následný prenos do krvného systému. Symptómami zníženého prísunu kyslíka sú vysilenie, únava, bolesti hlavy a problémy s koncentráciou.

... redukuje náchylnosť na nádchu a kašeľ?

Suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích ciest, tie trpia a nemôžu sa brániť. Následkom sú zvýšená náchylnosť na nádchu, kašeľ i ďalšie respiračné ochorenia.

... chráni pery, oči a pokožku?

Až 60 % ľudského tela tvorí voda. Suchý vzduch čerpá vlhkosť z akéhokoľvek dostupného zdroja, ale hlavne z našej pokožky, pier a očí. Jeho zvlhčovanie zabraňuje vysušovaniu pokožky, a tým jej starnutiu i pocitu suchosti očí.

... urýchľuje zotavenie sa?

Vhodné zvlhčovanie vzduchu prináša úľavu dýchacím cestám, uvoľňuje hlieny z priedušiek a pľúc pri respiračných ochoreniach a umožňuje organizmu rýchlejšie sa zotaviť.

... zmenšuje riziko vzniku alergie?

Až 60 % detí má genetickú dispozíciu na alergiu. Túto skutočnosť môžeme účinne pozitívne ovplyvniť odstránením potenciálnych alergénov zo vzduchu.

... obmedzuje statický elektrický výboj?

Vlhkosť vo vzduchu zabraňuje vytváraniu statickej elektriny, ktorá má na svedomí "elektrizovanie" odevov.

... pomáha prehlbovať spánok a posilňuje tak organizmus?

Vzduch tak nesaje vlhkosť z okolia - či už z rastlín alebo nábytku, ale hlavne z našej pokožky, slizníc, pleti.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku

Univerzita národného a svetového hospodárstva v Sofii v spolupráci s EU v Bratislave zorganizovali medzinárodnú konferenciu.

Tlačové správy

Slováci sú chlebovým národom

Slováci sú chlebovým národom a až dve tretiny z nás jedia na raňajky chlieb a pečivo.

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.