SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Trenčín je celkovým víťazom súťaže v triedení odpadov

Za minulý rok obyvatelia Trenčína vytriedili takmer 3 tisíc ton papiera, 539 ton skla, 532 ton plastov, 23 ton kovov a 98 ton šatstva.

Výsledky 6. ročníka Súťaže o najlepšie mestá a obce v triedení odpadov vyhlásili v rámci konferencie Samospráva a triedený zber 2015, ktorá sa konala pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a Únie miest Slovenska. Mesto Trenčín vyhlásili za celkového víťaza.

Súťaž motivuje samosprávy k zodpovednejšiemu prístupu v otázkach odpadového hospodárstva a environmentálnym aktivitám. Rozdeľuje ich podľa veľkosti do dvoch kategórií na obce a mestá s počtom obyvateľov do 5 tisíc a obce a mestá nad 5 tisíc obyvateľov. Sleduje celkové množstvo vytriedeného papiera, skla, plastov a viacvrstvových kombinovaných materiálov v kilogramoch na jedného obyvateľa, ďalej ako efektívne využívajú ľudia kontajnery a vrecia, ktoré majú k dispozícii a tiež to, aký objem kontajnerov a vriec majú ľudia k dispozícii na triedenie a teda ako komfortné sa pre nich triedenie stáva. Podmienkou pri hodnotení je aj to, či obec triedi všetky základné druhy odpadu: papier, plasty, sklo, kovové obaly a viacvrstvový kombinovaný materiál.

Celkovým víťazom, ktorý bol v posledných štyroch kvartáloch úspešný vo všetkých spomínaných kategóriách, sa stalo mesto Trenčín a získalo tak hlavnú výhru 3 tisíc eur. Cenu prevzala Zuzana Čachová z útvaru životného prostredia Mestského úradu v Trenčíne. Ako povedala, mesto tieto peniaze použije na úhradu nákladov súvisiacich s triedeným zberom.

„Náklady na zabezpečenie triedeného zberu v našom meste sú vo výške približne 40 tisíc eur mesačne, takže finančné prostriedky sa zídu a použijú určite len do tejto oblasti. Za rok 2014 sme v meste Trenčín vytriedili takmer 3 tisíc ton papiera, 539 ton skla, 532 ton plastov, 23 ton kovov a 98 ton šatstva. Máme rozmiestnených 1100 nádob na papier rôznej veľkosti, 192 nádob na sklo, 462 nádob na plasty. Z rodinných domov plasty zbierame prostredníctvom žltých vriec a za rok 2014 bolo vyzbieraných viac ako 37 tisíc vriec s plastmi. Kovy a viacvrstvové obaly môžu občania mesta odovzdávať v dvoch zberných dvoroch mesta a počas jarného či jesenného upratovania,“ priblížila systém triedenia odpadov v Trenčíne Z. Čachová.

V kategórii Samospráva s najvyššou vyseparovateľnosťou sa víťazmi stali do 5 tisíc obyvateľov obec Lazisko a nad 5 tisíc obyvateľov mesto Nová Dubnica. Samosprávou s najefektívnejšou inštalovanou zbernou sieťou v kategórii do 5 tisíc obyvateľov sa stala obec Kamenec pod Vtáčnikom a v kategórii nad 5 tisíc obyvateľov mesto Dubnica nad Váhom. Samosprávou s najvyššou hustotou zbernej siete do tisíc obyvateľov sa stala obec Hliník nad Hronom a nad 5 tisíc obyvateľov mesto Humenné.

Súťaž organizuje spoločnosť ENVI-PAK. Zaradené sú do nej automaticky všetky partnerské samosprávy, ktoré majú uzatvorenú zmluvu s oprávnenou organizáciou ENVI-PAK a riadne a včas si plnia povinnosti, vyplývajúce im zo zákona o obaloch. Pre vyhodnotenie súťaže každoročne slúžia elektronické výkazy za posledné štyri kvartály, ktoré predchádzajú súťaži.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 487
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 006
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 929
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 004
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 519
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 066
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


11 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 12 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


14 h
SkryťZatvoriť reklamu