SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Ďalší rast cien nehnuteľností, projekty sa predávajú rýchlo

V poslednom štvťroku 2015 vzrástli podľa národnej banky ceny nehnuteľností v Bratislave medziročne o vyše 3 %. Dobré projekty sa preto predávajú mimoriadne rýchlo.

Bratislava, 14. marec 2016 - V poslednom štvťroku 2015 vzrástli podľa národnej banky ceny nehnuteľností v Bratislave medziročne o vyše 3 %. Realitné kancelárie pritom hovoria, že ceny starých bytov sú často porovnateľné - a niekedy dokonca aj vyššie - ako ceny novostavieb. Dobré projekty sa preto predávajú mimoriadne rýchlo.

n2-r536_res.jpg

Priemerná ponuková cena nehnuteľností v Bratislave dosiahla v poslednej časti minulého roka 1 716 eur za meter štvorcový. „V porovnaní s koncom roka 2014 je to o vyše 3,2 % viac, čo je najvyššie tempo rastu od roku 2008,“ hovorí Filip Žoldák z realitnej spoločnosti HERRYS. Za rastom podľa neho stoja stále mimoriadne nízke úrokové sadzby hypoték a aj zlepšujúca sa príjmová situácia v regióne.

Ak sa neponáhľate, novostavba je lepším riešením

Aj keď priemerná cena novostavieb je spravidla vyššia ako pri starých bytoch, niekedy je to úplne naopak. V ponuke realitných portálov môžete napríklad na Nobelovej ulici v časti Nové mesto  nájsť zrekonštruovaný jednoizbový byt za 80 tisíc eur. Priamo v jeho susedstve však vyrastá projekt Nobelova , kde sa porovnateľne veľký  byt dá kúpiť za menej ako 70 tisíc. „Hlavnou výhodou starých bytov je, že sú k dispozícii ihneď, kým väčšina novostavieb sa predáva vo fáze výstavby. Ak však môžete pár mesiacov počkať, novostavba môže byť lepším riešením,“ uvádza Žoldák. Nie je to tak len kvôli samotnej cene, ale napríklad aj z dôvodu nižšej energetickej náročnosti a teda lacnejšej prevádzky takéhoto bytu. Vidieť to aj na záujme o novostavby – tie najlepšie projekty sa predávajú rýchlo. Napríklad prvá etapa spomínaného projektu Nobelova od developera SITNO Holding Real Estate a.s., ktorá bude skolaudavaná na konci tohto roka, je už takmer vypredaná a v druhej etape s plánovaným ukončením o dva roky je obsadená už polovica bytov.

n3-r751_res.jpg

Financovanie novostavbám praje

V prospech novostavieb hovoria aj podmienky financovania. Nie sú to len rekordne nízke úrokové sadzby hypoték, ale aj priaznivé splátkové kalendáre. V minulosti bolo bežné, že počas výstavby ste museli postupne splatiť až 80 %  ceny, dnes už od tohto postupu developeri upúšťajú. „Klient na začiatku zaplatí len 15 % z ceny bytu, čo je čiastka, ktorú priemerný kupujúci  spravidla dokáže vykryť z vlastných zdrojov. To znamená, že kým byt nebude hotový, nebude s ním mať žiadne mesačné náklady,“ vysvetľuje  zástupca SITNO Holding Real Estate Ľudovít Černák mladší. 

Ceny bytov zrejme ešte porastú

Národná banka uvádza, že bratislavský región sa vyznačuje najdynamickejším rastom cien bývania. Aj vzhľadom na posledný vývoj na finančných trhoch sa dá predpokladať, že tento proces bude pokračovať ďalej. „Od konca roka došlo k pomerne výraznému poklesu úrokových sadzieb hypotekárnych úverov a podľa finančných analytikov by sa tieto mali v najbližších mesiacoch držať stále nízko. Keďže dopyt po bývaní rastie, dá sa predpokladať, že aj ceny nehnuteľností vrátane nových projektov budú v tomto roku ešte rásť,“ uzatvára Žoldák.

 

Výhradným predajcom bytov v projekte Nobelova je realitná spoločnosť HERRYS.

Kontakt na predajcu:

kucova-r973_res.jpg

Mgr. Kristína Kučová

project manager
Realitná kancelária HERRYS


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 525
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 336
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 915
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 805
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 569
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 441
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 121
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historicky sa viac otváralo severu. Dodnes nesie jeho vizuálnu i mentálnu stopu.


INZERCIA 18. apr

Polyfunkčný dom na Južnej triede prinesie Košičanom aj malé námestie a moderný mestský priestor.


17. apr
Ilustračný obrázok výnimočných priestorov z Nivy Tower

Bratislava, marec 2025 - EQUILIBRIO sa etablovalo ako stabilný a hodnotovo ukotvený partner na realitnom trhu.


17. apr

Populárna doručovacia služba Wolt ocenila najúspešnejšie reštaurácie a obchody.


INZERCIA 17. apr
SkryťZatvoriť reklamu