SME
Nedeľa, 17. november, 2019 | Meniny má Klaudia
INZERCIA

Stavebný otvor a rozmery okien a dverí

Stavebný otvor a rozmery okien a dverí

Kúpa okien a dverí nie je takou jednoduchou záležitosťou, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Jednou z úloh, ktorú musí riešiť vami zvolená firma je i stavebný otvor a rozmery okien či dverí. Pripravenosť a celkové prevedenie stavebných otvorov garantuje zhotoviteľ otvorových výplní, prípadne architekt celej stavby. Tieto otvory musia mať pochopiteľne bočné steny zvislé a parapet musí zvierať so zvislicami pravý uhol. Dalo by sa povedať, že ide o jednoduchú definíciu toho, čo je to vlastne stavebný otvor a ako by mal vyzerať.

Aký veľký by mal byť stavebný otvor?

Rozmery vyrábaných okien musia byť šírkovo i výškovo o niečo menšie ako sú stavebné otvory. Čo sa týka presného rozmeru týchto okien a dverí, o tom rozhoduje spracovateľ dokumentácie prevedenia stavby. Aby to bolo jednoduchšie na pochopenie, môžeme si uviesť praktický príklad. Stavebný otvor pre okno je 1500x1500 a výrobný rozmer  je 1480x1460, čo je rozmer bez podparapetného profilu. Čo sa týka dverí, stavebný otvor pre vchodové dvere je 1020x2120 a výrobný rozmer je 1000x2100. Samozrejme, že tieto rozmery môžu byť i iné, keďže všetko závisí od typu okien či dverí, ale aj od individuálnych požiadaviek samotného zákazníka. Medzi najčastejšie chyby patrí chybné zmeranie, čo predstavuje výrazný nedostatok, ktorý sa bude prejavovať zníženou schopnosťou pripojovacej špáry splniť technické požiadavky.  Z toho vyplýva, že základom je vybrať si profesionálov, ktorí sa nedopustia takejto výraznej chyby a všetko prebehne na prvý krát bez závažných problémov. Je dôležité dbať na to, aby mal stavebný otvor dostatočnú veľkosť, tvar a materiál ostenia musí byť v takom stave, aby sa do nich dalo okno mechanicky upevniť a vzniknutá špára odstrániť. Nepodceňujte ani vy túto skutočnosť, keďže stopercentné zmeranie je základom pre prvotriednu funkčnosť vašich okien aj dverí. 

čo je podparapetný profil?

Čo je podparapetný profil?

Ako už isto viete, v dnešnej dobe sú technológie na úplne inej úrovni ako boli kedysi a v prípade okien tomu...

čo je aluclip?

Čo je AluClip?

Ak ste sa ešte nestretli s pojmom AluClip, prezradíme vám, že ide o spôsob opláštenia hliníkovými...

čo je tgi rámik?

Čo je TGI rámik?

Dištančný rámik je časť okna, ktorá uzatvára spojenie tabúľ skiel. Používa sa v izolačných sklách a je jedným z ...

TEL.: 00421 35 7701 044 -MOBIL: 00421 917 529 855 -Copyright © 2004 - 2050 by Inter Okno s.r.o.! All rights reserved!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov

Dnes je to už 30 rokov, čo si Slováci a Česi vybojovali niečo nepredstaviteľné.

Tlačové správy

O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť

Tentokrát konceptom „Krajiny, do ktorej sa nechceme vrátiť“ a desiatkou ďalších projektov zameraných na 17. november.

Tlačové správy

Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku

V Českej republike majú notári s účinnosťou od 1. januára 2015 právomoc na žiadosť oprávnenej osoby vykonať zápis do VR.