SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ktorý zdroj energie je najlacnejší na kúrenie?

Najčastejšie kúria slovenské domácnosti zemným plynom, no napríklad na strednom Slovensku sa to niekde stále nedá.

Hoci u nás je plynofikácia na vysokej úrovni, sú určité obce a oblasti, kde zostávajú už len dve možnosti na zabezpečenia vykurovania a to buď Elektrina alebo vlastný zdroj - pevné palivo či rôzne alternatívne ekologickejšie formy. V zásade platí, že zemný plyn je najvýhodnejšia alternatíva pri kombinácii pohodlia a ceny, no vždy závisí aj od typu vykurovania.

Zemný plyn

Najčastejšie sa u nás využíva vykurovanie zemným plynom a to tak v panelových domoch, ako aj v súkromných rodinných domoch. Je to najmä kvôli cenovej výhodnosti a v niektorých prípadoch aj kvôli výhrevnosti a efektivite, keďže ak máte centrálne vykurovanie, je kúrenie cez zemný plyn najpohodlnejšou možnosťou.

Bez ohľadu na to, či máte podlahové kúrenie, kúrite radiátormi alebo využívate iný systém centrálneho kúrenia, najčastejšie je takéto kúrenie založené na plynovom kotly, ktorý vyrába teplo pre celý vykurovaný objekt a toto teplo sa distribuuje do každej časti objektu samostatne alebo cez spoločný okruh.

Zemný plyn ale môžete využiť len v tých častiach Slovenska, kde je zavedená jeho prípojka. Na rozdiel napríklad od tej elektrickej je ale pripojenie plynu finančne náročnejšie a to je aj dôvod, prečo na viacerých odľahlejších miestach nie je možné kúrenie plynom.

Elektrická energia

V týchto miestach sa najčastejšie využíva ako zdroj energie na kúrenie elektrická energia. V minulosti platilo, že išlo o pomerne drahý zdroj, ktorý nemohol cenovo konkurovať plynu. Elektrina sa pritom využíva podobne ako plyn, čiže najčastejšie poháňala elektrický kotol, ktorý bol pripojený na centrálne vykurovanie.

Dnes už takýto vzorec platiť nemusí a niekedy je opak pravdou - najmä pri nízkoenergetických a pasívnych domoch. Energetická náročnosť moderných objektov je už na minimálnej úrovni a preto sa môže niekedy úvodná investícia zdať finančne neefektívnou.

Najčastejšie sa využíva dnes elektrina na podlahové kúrenie, prípadne na lokálne kúrenie napríklad pomocou elektrických priamovýhrevných konvertorov. Moderné sú už aj suché formy kúrenia cez elektrické vykurovacie rohože, ktoré sa dajú použiť na podlahové, stenové aj stropné kúrenie.

Tuhé palivo

Pod pojmom tuhé palivo sa nemyslí už len typické drevo na vykurovanie. Existujú aj oveľa výhodnejšie a efektívnejšie alternatívy, napríklad rôzne pelety, biomasa alebo štiepka, ktoré sa dajú použiť na kúrenie v objektoch - najčastejšie prostredníctvom špeciálnych kotlov, ktoré ich dokážu premeniť na teplo.

Takéto kúrenie je ideálna napríklad na chaty, pretože je plne nezávislé od externých zdrojov energie. Na druhú stranu treba povedať aj to, že kúrenie týmto spôsobom je stále najmenej ekologické a najmenej pohodlné, pretože si v určitej miere vyžaduje skladovanie a manipuláciu s tuhým palivom používaným na vykurovanie.

Dobrou alternatívou však môže byť napríklad kombinácia kúrenia na tuhé palivo napríklad s kúrením na elektrinu alebo zemný plyn. Ak si chcete doma vyčariť romantickú atmosféru, nič lepšie ako napríklad obložený krb alebo krbová piecka neexistuje. Tých pár polienok raz za čas určite zvládne prihodiť aj ten najväčší lenivec!

Energia budúcnosti

Medzi obnoviteľné zdroje elektrickej energie patria najčastejšie vodná, veterná, slnečná a geotermálna energia. Ich využitie v bežnej domácnosti sa stáva čoraz bežnejšou záležitosťou, avšak výška vstupnej investície do takýchto zariadení je zatiaľ príliš vysoká. Ak chcete vedieť, čo nové sa v tejto oblasti deje, sledujte novinky, ktoré nájdete napríklad aj na internete - venuje sa im tiež špecializovaný portál vEnergetike.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Napriek tomu, že jazdci na motorke klimatizáciu nepotrebujú, horúčavy doliehajú aj na nich


30. júl

Počas prvého mesiaca vyzbierali takmer 2 tony bioodpadu. Ku kontajneroviskám bola pridaná nová zberná nádoba.


30. júl

Na trhu pribúdajú autá so stočenými kilometrami, z kriminálnej činnosti alebo vozidlá v zlom technickom stave či v exekúcii.


30. júl