INZERCIA

Na SPU v Nitre vznikla Konfuciova trieda

Záujem o výučbu čínštiny na SPU v Nitre rastie. Od februára tu preto otvorili Konfuciovu triedu, pracovisko s ojedinelým statusom.

Vedenie Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre s predstaviteľmi a lektorkami Konfuciovho inštitútu v Bratislave

Študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre majú už niekoľko rokov nevšedný benefit. Vďaka aktivitám Konfuciovho inštitútu majú možnosť učiť sa už od roku 2014 čínsky jazyk na domácej pôde, pod vedením originálnych lektorov. Znalosť jazyka, to je zároveň okno do kultúry tejto, pre nás takej vzdialenej a exotickej krajiny, ktorá má veľký ekonomický potenciál.

Pre väčšinu z nás je Čína veľkou neznámou, iba málokto má predstavu o tamojšom živote. Obyčajne si ju spájame s medzinárodným obchodom, ale to nie je všetko. Je to krajina, ktorá sa rozvíja obrovským tempom. Netreba vari ani zdôrazňovať, akú výhodu na svetových trhoch práce má jedinec, ktorý ovláda čínsky jazyk. Aj preto záujem o štúdium čínštiny na SPU rastie a od februára tohto roku nadobúda nový rozmer. Otvára sa tu Konfuciova trieda.

Vedenie Konfuciovho inštitútu pri Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, zastúpené jeho riaditeľkou Petrou Kotuliakovou a rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Peter Bielik podpísali 21. februára dohodu o vytvorení Konfuciovej triedy na SPU v Nitre.

Ako uviedla Petra Kotuliaková, pre inštitút je to veľmi významná udalosť. „Nitra má pre nás veľký potenciál, čínski lektori tam pôsobia už niekoľko rokov, počet záujemcov rastie, preto ju považujeme z hľadiska výučby čínštiny za strategické miesto,“ zdôraznila riaditeľka.

Na svete funguje okolo 500 Konfuciových inštitútov a zhruba tisíc Konfuciových tried. Vznikali v priebehu ostatných dvanástich rokov, pričom spočiatku sa dôraz kládol na kvantitu, v súčasnosti sa čínska strana skôr zameriava na rozvoj existujúcich ustanovizní. „Otvorenie takejto triedy nie je jednoduchá vec, predchádzalo mu veľa príprav. Čínska strana veľmi pozorne zvažuje perspektívnosť vybraných miest. Otvorenie Konfuciovej triedy totiž neznamená len výučbové miesto, je to zriadenie pracoviska s ojedinelým statusom,“ dodala P. Kotuliaková. Má viac právomocí a väčšie možnosti, v rámci univerzity môže konať autonómnejšie, to znamená nielen poskytovať výučbu jazyka, ale napríklad posielať viac svojich študentov do Číny.

Čínština je okno do vzdialenej kultúry, aj šanca na trhu práce

„Čína je pre nás už niekoľko rokov pozitívnym príkladom, našli sme tam množstvo partnerských kontaktov na univerzitách, vo výskumných inštitúciách, v akadémii vied, uzavreli sme zmluvy, ktoré sú základom veľmi prospešnej kooperácie v oblasti vzdelávania", povedal rektor SPU v Nitre Peter Bielik. "Môžeme už hovoriť aj o tradícii čínskych letných škôl, zameraných na vzájomné objavovanie kultúr, na nové výzvy doby. Účastníci letných škôl sa majú možnosť okrem diania na univerzite zúčastňovať aj na spoločenskom živote a objavovať bohatú históriu tejto ázijskej krajiny. Naša viacročná práca už prináša konkrétne výsledky. Dôležitým krokom bolo nadviazanie spolupráce s Konfuciovým inštitútom, výučba čínskeho jazyka na našej univerzite. Podpis dnešnej zmluvy je vlastne vyvrcholením tohto úsilia“ povedal Peter Bielik. Vyslovil presvedčenie, že pre študentov, ktorí budú študovať čínsky jazyk, to bude veľký prínos pri uplatnení na trhu práce.

Podľa slov Roberta Redhammera, rektora Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a predsedu správnej rady Konfuciovho inštitútu, vytvorenie Konfuciovej triedy v Nitre je jedným z dôležitých krokov. „Čínština sa onedlho stane jedným zo svetových jazykov, hospodársky, ekonomicky je to prudko sa rozvíjajúca ekonomika a myslím si, že by sme mali pomôcť Slovákom pochopiť kultúru a filozofiu krajiny. Ako predseda správnej rady Konfuciovho inštitútu som veľmi rád, že sa plní naša filozofia, ktorú sme si predsavzali pred desiatimi rokmi, pri jeho vzniku. Aby neslúžil iba jednej univerzite, aby bol otvorený aj pre partnerské univerzity, ďalšie vysoké a stredné školy", vyjadril sa Robert Redhammer a poprial študentom nitrianskej SPU veľa úspechov.

Spolupráca Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Konfuciovho inštitútu v Bratislave začala v roku 2014, keď bola podpísaná zmluva o spolupráci medzi oboma inštitúciami. Hlavným cieľom bola spolupráca pri poskytovaní výučby čínskeho jazyka pre študentov SPU, vytvorení učebne ako základného predpokladu pre otvorenie Konfuciovej triedy na SPU, organizovaní kurzov čínskeho jazyka na SPU, ako aj ďalších aktivít, napr. odborných programov, letných škôl, výmenných pobytov študentov a pedagógov či aktivít súvisiacich s čínskym jazykom a kultúrou. Výučba čínštiny na SPU v Nitre sa začala v septembri 2014, celkovo ju doteraz navštevovalo 150 študentov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Máte už program pre deti na túto sobotu?

Novootvorený farmársky Trch. – Chutný trh v Slnečnice Markete bude už túto sobotu 26. mája oslavovať so všetkými deťmi.

Tlačové správy

TOP trendy 2018 v alternatívnych prístupoch ku zdraviu

Počuli ste už napríklad o digitálnej detoxikácii alebo e-Terapii? Prečítajte si o nových alternatívnych prístupoch ku zdraviu.

Tlačové správy

Biznis úver: Lepší tím, stroje, či menej stresu s faktúrami

Pozrite sa, kedy sa oplatí na rozvoj firmy využiť peniaze od banky.

Tlačové správy

Síce malí, no výnimoční regionálni dodávatelia. Poznáte ich?

Týmto menším regionálnym dodávateľom sa podarilo zaujať nielen svoje okolie, ale aj Kaufland. Určite si ich obľúbite aj vy.