SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nedocenený génius - prečo chýba v našich knižniciach?

Mnohými kritikmi je považovaný za najlepšieho slovenského spisovateľa. Rudolf Sloboda by v apríli oslávil 80 rokov.

Na hodinách literatúry sme toho v škole počuli a čítali veľa. Niektoré diela nám utkveli v pamäti a iné moc nie. Spomínate si na Slobodu?

Je jedným z najvýznamnejších slovenských spisovateľov 20. storočia. Jeho tvorba bola ovplyvnená vlastným životom a skúsenosťami. Okrem románov ako Rozum, Narcis alebo Krv napísal aj niekoľko kníh pre deti a známy je aj pre svoje denníky. Sloboda žil v Devínskej Novej Vsi a tu sa odohrávajú aj viaceré jeho príbehy. Svojou tvorbou, no najmä svojou jedinečnou osobnosťou ovplyvnil viacerých kolegov z umeleckej sféry, ktorí naňho dodnes spomínajú. Za svoje celoživotné dielo sa stal v roku 1996 jedným z prvých laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V roku 2018 mu prezident Andrej Kiska udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy in memoriam.

Na jeho počesť Tatra banka predstavila špeciálnu limitovanú edíciu kreditnej karty Sloboda. O kartu môžete požiadať aj vy v pobočkách Tatra banky a získať aj 30 eurový letný bonus. Alebo si vypočujte časť Slobodovej tvorby z úst jeho priateľov, umelcov – Zity Furkovej, Szidi Tobias a Petra Šimuna.

Načítavam video...
Načítavam video...
Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria

Podniková mobilita rieši základné potreby firmy aj to, akým spôsobom bude spravovať dopravnú politiku i politiku vozového parku.

Tlačové správy

Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov

K svojim 10. narodeninám dostal aj darček: až 3 ocenenia zo 14. ročníka ASB Gala.

Milan Murcko pri preberaní ceny verejnosti
Tlačové správy

Pomáhajte čítaním

Kúpou predplatného SME.sk podporíte projekt OMAMA.