SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako si znížiť náklady na bývanie a vyhnúť sa nedoplatkom?

Každý ôsmy Slovák mal nedoplatok na bývaní. Týmto výdavkom sa dá predísť.

Dospelý človek zaplatí za elektrinu, vodu, plyn a kúrenie priemerne 190 eur mesačne. Je to zhruba štvrtina mesačného príjmu. Niektorým sa však stane, že si nedajú pozor na spotrebu energií alebo to v zime preženú s vykurovaním a to všetko sa odrazí na ročnom vyúčtovaní preddavkových platieb a z rodinnej kasy musia dať aj stovky eur navyše. V roku 2016 sa s nedoplatkami za bývanie popasoval každý ôsmy z nás.

Aj takto sa dá ušetriť

Nedoplatkom sa dá vyhnúť niekoľkými spôsobmi. Napríklad správne nastaviť preddavkové platby, ak sa zvýšil počet nájomníkov. Alebo zrekonštruovať byt či dom, vymeniť staré prefukujúce okná, dobre zaizolovať dvere či ohrievať vodu alternatívnymi spôsobmi. Ďalšou z možností, ako znížiť náklady na bývanie, je kúpa nových, energeticky úspornejších elektrospotrebičov.

Nemálo peňazí mesačne ušetríte aj refinancovaním svojich starých a drahých úverov. Poštová banka v súčasnosti ponúka hypotéku Užitočné bývanie s úrokom už od 1 % ročne, ktorý sa dá zafixovať až na päť rokov. Za jej poskytnutie si pritom nepýta žiadny poplatok.

„Klientom odporúčame, aby si vzali hypotéku alebo refinancovali svoje staré dlhy čo najskôr. Národná banka totiž od júla sprísni podmienky, za akých budú môcť získať úver. Bez vlastných úspor sa k väčšej nehnuteľnosti po novom dostanú len ťažko. Zároveň klientom radíme, aby si úrokovú sadzbu zafixovali na čo najdlhšie obdobie. Analytici totiž predpokladajú, že úrokové sadzby sa na historickom minime už dlho neudržia,“ radí hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Viac informácií o ponuke banky nájdete na www.uzitocnebyvanie.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


4 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu