SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Prečo úspešní odchádzajú od nedokončených úloh?

Nemusíte mať vyškrtané všetky body z diára. Úspešní sa neboja odchádzať od úloh a neskôr sa k nim vrátia s ešte lepším riešením.

Na prvé počutie je táto rada úplne naruby. Nechávať si otvorené projekty je predsa ako odchádzať z bojiska pracovných výziev pred víťazstvom. Alebo je to inak?

Produktivita a prepínač v hlave

Pred vyše sto rokmi spozoroval psychológ Kurt Lewin zaujímavý jav. Obsluha v reštauráciách si oveľa lepšie pamätala otvorené objednávky než tie minulé. Prečo je to tak, objasnila Lewinova študentka, doktorka Bluma Zeigarniková, po ktorej je pomenovaný psychologický jav známy ako Zeigarnikovej efekt. Ten provokuje myšlienkou, akú šéfovia len neradi počujú: neodchádzajte z práce s kompletne vyriešeným zoznamom úloh, zlenivie vám mozog.

Zeigarnikovej efekt prináša trochu iný pohľad na motiváciu, než na aký sme zvyknutí. Doktorka pri pokusoch s riešením logických hádaniek a navliekaním korálok zistila, že skupina dobrovoľníkov, ktorých pri práci prerušila, dosiahla na konci oveľa lepšie výsledky ako tí, čo sa nepretržite sústredili len na dokončenie začatej úlohy. Čo presne to znamená pre vašu kariéru?

Skúste sa pozrieť na váš mozog ako na manažéra úloh v počítači. Neustále v ňom prebiehajú kvantá procesov, mnohé z nich na pozadí. Sotva dôjde k situácii, že jeden začne v momente, keď druhý skončí. Nebojte sa preto otvorených úloh, pred ktorých dokončením sa stihnete venovať ďalším, menším. Motivácia dotiahnuť danú „veľkú“ vec do zdarného konca bude o to silnejšia.

Prečo je to tak? Na začiatku nového projektu sa mozog nastaví do fázy napätia a na konci prepne do fázy uvoľnenia. Kým sa odmení zaslúženým pohovom víťaza, práve vďaka konštantnému nízkemu napätiu si udržiava dosť „šťavy“ na podávanie výkonov. Keby ste dnes večer skončili v práci s čistým stolom, o to ťažšie ho budete zajtra zapratávať, pretože mozog bude z fázy uvoľnenia namáhavejšie prechádzať do fázy napätia.

Nechajte nápady zrieť na dobrom mieste

Máte v riešení projekt, na ktorom vám naozaj záleží? Dajte mu čas rozležať sa v hlave. A tak ako dobré víno potrebuje vínnu pivnicu na dozretie v špičkovej kvalite, ani vy nepodceňujte výber prostredia, kde budete dennodenne odpočívať, čerpať inšpirácie a pohrávať sa s nápadmi, čo majú potenciál prerásť do perfektného podnikateľského plánu.

Ak hľadáte nový domov v prostredí, ktoré je nielen komfortné, ale aj silne inšpiratívne, zoznámte sa s invenčným bývaním v Gansbergu. Na lukratívnej adrese pravého svahu Koliby práve teraz vyrastá rezidenčný projekt, aký na Slovensku nemá obdobu. Budúci majitelia si totiž môžu vyberať svoje bývanie na základe jedinečných preferencií svojho životného štýlu.

Pokoj nad zlato? Vychutnávajte si ticho a pohodu QUIET bytu. Grilovačky v záhradke priamo v meste? Pozvite priateľov do vášho GARDEN bytu. Fantastické výhľady na okolie? CITY VIEW byt vám dovolí sledovať Bratislavu z V.I.P. miesta. Alebo je pre vás najvyšším kritériom bývania veľkorysý priestor? V PREMIUM byte si ho užijete až-až.

Bývajte tak ako úspešní a spravte si z domova miesto, ktoré praje dobrým nápadom. Viac na www.gansberg.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na jar doslova ochromil celý svet a po prvotnom šoku sa všetci snažili čo najskôr spamätať.

5 h

To, čo sa ešte pred rokom mohlo zdať ako scéna zo sci-fi, je dnes realitou.

13 h

Aktuálna situácia môže viesť k demotivácii aj prokrastinácii v práci. Čo robiť, aby sa to nestalo vám alebo vašim zamestnancom?

21 h