SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Naozaj stačia Humenčanom šišky a pekné obrázky?

Prečo sa Jane Vaľovej oplatí pracovať v Humennom za minimálnu mzdu?!

Boj o primátorské kreslo v Humennom vrcholí. Mestom sa šíria rôzne fámy, „zaručené informácie“ o jednotlivých kandidátoch. Primátorka zo seba robí vo svojich vyhláseniach obeť, všetko je podľa nej narafičené a vopred dôsledne naplánované proti nej. Pozornosť treba predsa nejako odpútať a priznanie, ako sa vraví je síce poľahčujúca okolnosť, ale istá b.... Síce tvrdí, že za všetkým je jej „nepriateľ Molnár“, ale ľudia už pochopili a prekukli jej zákerné a špinavé praktiky. Do primátorskej kampane sa zapojila aj jej ex-hovorkyňa Slavěna Vorobelová, dnes predsedníčka politickej strany Národná koalícia, ktorej politika je postavená na 3 základných pilieroch – národnom, sociálnom a kresťanskom, pričom pravidelne sa snaží poukazovať na praktiky v réžii strany SMER-SD (tender na nákup nemocničných lôžok v rezorte zdravotníctva https://www.narodnakoalicia.sk/2018/06/22/zistili-sme-ze-postele-v-ramci-tendra-by-mohli-byt-predrazene-az-o-cca-7-milionov-eur/ ), ale aj na nehospodárne nakladanie s mestskými peniazmi v Humennom. Prikladá fakty, zmluvy, čísla dostupné z verejných registrov. V snahe obísť zákonné postupy verejného obstarávania sme tak svedkami, že výrazná časť napríklad stavebných prác sa v meste realizuje do sumy 180 000 eur, lepšie povedané tesne pri tejto hranici a to s cieľom, aby postačovali 3 „spriatelené“ ponuky. Z mestských novín či facebooku je možné sledovať stavebný boom v tomto volebnom roku (aby občania videli a nezabudli náhodou), ale nikdy sa verejnosť nedozvie čo, koľko stálo a kto bol dodávateľom. Zákazky opakovane realizuje len pár vyvolených firiem, ktorým sa darí, či už je to firma ES.EN.PE s.r.o., konatelia Ivo Rokita a Gabriel Szabó, TESAR - DACH s.r.o., konateľ Ján Metyľ, BSV STAV s.r.o., konateľ Vincent Bilšák, atď. Ušlo sa naposledy aj firme KONTACT SERVIS s.r.o. Nebolo by na tom nič divné, ak by zákazku v hodnote 120 600 eur nevyhrala práve firma, ktorej konateľkou je Sylvia Parasková. Áno, manželka jedného z kandidátov na primátora. Súčasná pani primátorka bola veľkorysá vo vzťahu k svojmu protikandidátovi. Zaujímavá taktika boja, bude zaujímavé zistiť ďalšie prepojenia Jany Vaľovej aj na iných primátorských kandidátov, napríklad Zajcevovú, Grundzu, Žolnu či Porochnavého alebo Ragana.

Všetky tieto informácie sú overiteľné na stránke egov.humenne.sk, teda nie fámy (ktoré sa mestom šíria na jej oponujúcich protikandidátov), ale hovorí sa tomu FAKTY. Údajnou „práčkou peňazí“ je aj 1. Humenská a.s., ktorej 100% akcionárom je Mesto Humenné, kde v orgánoch spoločnosti sedia len ľudia blízki pani primátorke. Štatutárnym orgánom je Rudolf Gregorovič, Milan Kulik, Slavomir Rusinko. V dozornej rade Štefánia Dančíková, Andrej Semanco, Dušan Sukovský, Ján Voloch, Anna Sotáková. Väčšina z nich za stranu SMER-SD. Tejto spoločnosti bola pridelená dotácia vo výške vyše cca 1 milión eur na účel financovania investičných nákladov súvisiacich s rekonštrukciou futbalového štadióna. Koľko stál vlastne mesto, teda aj občanov Humenného, futbalový štadión? 1. Humenskej a.s. mesto Humenné uhradilo sumu vyše 430 000 eur na tréningové ihrisko s umelou trávou. Mesto Humenné uzavrelo viacero zmlúv s dodávateľmi prác – zákazka rekonštrukcie futbalového štadióna bola rozdelená na 3 etapy (podľa verejne dostupných dokumentov). Rekonštrukcia futbalového štadióna – 1. etapa bola v hodnote 498 048 eur, ďalšia zmluva týkajúca sa 2. etapy bola na sumu 99 460 eur, objavila sa ešte zmluva na úpravu diela za 66 640 eur. A pravdepodobne posledná zmluva týkajúca sa 3. etapy rekonštrukcie futbalového štadióna bola v sume cca 1 300 000 eur, kde bola klauzula, že cena je konečná, pričom následne bol uzatvorený aj dodatok a suma sa zvýšila na cca 1 600 000 eur. Teda celý štadión aj so správou stál niekoľko miliónov eur. Pre 3. ligu, v ktorej mesto Humenné hrá, celkom luxus. Možno existujú ešte dodatky alebo aj iné zmluvy, ktovie.

A to je len jedno dielo, nejdeme rozoberať koľko stála strecha na zimnom štadióne, či státisícové dotácie pre MHK Humenné, kde figuruje ako predseda výkonného výboru Marek Šmida, rodinný priateľ Jany Vaľovej, ako sama uviedla médiám v jednej reakcii.

Mesto sa chváli „super“ gazdovaním. Ak si mesto zoberie niekoľkomiliónový úver a chváli sa prebytkom, je to na zamyslenie, aj keď na Slovensku sa papierovo dá asi všetko. Podľa Finstatu v roku 2010 celková zadlženosť mesta Humenné bola 17,1% a v roku 2017 to bolo 33,1 %. Len správa úveru a úroky Humenčanov stáli doposiaľ „iba“ 481 900 eur a to nie je koniec. Túto sumu uvádza mesto vo svojej výročnej správe za rok 2017. V transparentnosti mesto Humenné skončilo na poslednom mieste a aj pri porovnávaní finančných ukazovateľov dosahuje posledné priečky.

No ale niekomu sa predsa výnimočne darilo

V skvelej finančnej kondícii je rodina pani primátorky, odhliadnuc od mestských peňazí pre firmu otca svojej nevesty pána Gavuliča (dotácie vo výške cca 20 000 eur), či platov pre dcéru alebo nevestu za prácu na mestskom úrade. Podľa medializovaných informácií ešte ani nie jej 20 ročná dcéra Zuzana Vaľová sa stala majiteľkou bytu v Prahe, v lukratívnej štvrti Vinohrady, kde sa cena takýchto bytov pohybuje od 300 – 390 tisíc eur. Na byte neviazne žiadna ťarcha v prospech žiadnej banky. Podľa listu vlastníctva má vecné bremeno užívania a bývania – doživotne a bezplatne istá PhDr. Jana Vaľová. Predchádzajúcim vlastníkom bytu

http://www.regionzemplin.sk/wp-content/uploads/2018/10/mapka_praha_vinohrady_slezka_ul.png

bol istý Juraj Štefanov – osoba s tými istými údajmi je spoločníkom a zároveň aj jedným z konateľov spoločnosti Casino Respect s.r.o. so sídlom na Námestí Slobody 4 v Humennom – tu sa dostávame k jadru veci – všetko to začalo rozhodovaním mestského zastupiteľstva o obmedzení hazardu v Humennom. Primátorka všetkých presviedčala o tom, aké sociálne aspekty ju k tomuto návrhu viedli – zákaz výherných hracích automatov v klasických krčmách a herniach, kde sú bežne dostupné, obmedzenie patologického hráčstva, menej možností pre sociálne slabších prehrať sociálne dávky a podobne. Jediným miestom, kde by mohli byť výherné hracie automaty, malo byť kasíno, kde predsa len platí prísnejší režim a sociálne slabí sa tam nedostanú. Prvýkrát sa o tom rozhodovalo 9.11.2011 – avšak kvôli spornému hlasovaniu a iným pripomienkam podal prokurátor proti tomuto všeobecne záväzne nariadeniu protest a zastupiteľstvo o tom rozhodovalo 12.10.2012, keď to už bez problémov prešlo. Medzitým si už p. Vaľová užívala svoju novú nehnuteľnosť.


Zaujímavosťou je aj fakt, že okrem Zuzany Vaľovej má v danej budove byt aj spomínaný Juraj Štefanov, ktorý je takisto ako Juraj spoločníkom a jedným z konateľov Casina Respect s.r.o. ( http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=374989&SID=8&P=0 )

Medializované boli byty aj v Karlových Varoch či na Palisádach v Bratislave. Zaujímavé by bolo dozvedieť sa aj o Paríži či iných metropolách. Chce to len čas.

Viac tu: http://www.regionzemplin.sk/financna-kondicia-a-nehnutelnosti-jany-valovej-alebo-financny-tiger-zemplina/

Oficiálne príjmy pani súčasnej primátorky zverejnené na stránke Národnej rady SR od roku 2005 do roku 2017 predstavovali sumu cca 480 000 eur. V súčasnosti poberá okrem platu poslankyne NR SR aj plat primátora na úrovni minimálnej mzdy a to bohužiaľ nie dobrovoľne, ale na základe zákona. Zaujímavé bolo aj hlasovanie o novele zákona týkajúcej sa platov primátorov a starostov, kde primátorka hlasovala za zvýšenie platov starostov a primátorov. Sľúbi nám, že ak neuspeje do NR SR v nadchádzajúcich voľbách do NR SR, a stane sa primátorkou, že bude poberať plat na úrovni minimálnej mzdy a zvyšok daruje na charitu?! Na Slovensku je to asi jediná osoba, ktorá ochotne pracuje za minimálnu mzdu nonstop pre blaho občanov....nie, nie je to žiaden vtip, takto to deklaruje ona.

Názor na to, ako sa gazduje za mestské peniaze si už musí naozaj urobiť každý sám a či chce aj ďalej podporovať takéto parazitovanie na mestskej kase, prípade podporovať záujmy vyvolených podnikateľských skupín. Apropo...nie, nepodpíše zmluvu na prenájom teplovodných rozvodov so súčasným dodávateľom tepla, pretože biznis storočia je za dverami. Možno ešteže jej syn nemá vhodnú nehnuteľnosť alebo ešte len nezačal zarábať SÁM, VLASTNOU HLAVOU...!

Preto by ste pri voľbe primátora mali vnímať fakty, pozrieť sa, akí ľudia sa pohybujú okolo jednotlivých kandidátov, zvážiť ich doterajšie výsledky práce a pôsobenie, aby primátor nebol len bábkou v rukách podnikateľských skupín, prípadne človek sledujúci svoj vlastný osobný prospech a profit. Primátor by mal byť človek, ktorý pozná procesy, vie komunikovať, vie riadiť a bude hájiť predovšetkým záujmy všetkých Humenčanov. Dosť bolo! Humenčania už musia byť na prvom mieste pri všetkých rozhodnutiach primátora!

Ing. Slavěna Vorobelová

(kandidátka na primátorku mesta Humenné a poslankyňu MsZ)

 • 37 rokov, v súčasnosti predsedníčka politickej strany Národná koalícia, gréckokatolícke vyznanie, 36 rokov s trvalým pobytom na Mierovej ulici v Humennom
 • 5 rokov riaditeľka kancelárie GR a kontroly, Národný inšpektorát práce
 • v rokoch 2011/2012 hovorkyňa Mestského úradu v Humennom
 • 4 roky hovorkyňa Národného inšpektorátu práce
 • pracovala aj v súkromnej sfére na pozícii hiring/marketing manager, skúsenosti získala aj v Slovak Business Agency
 • vysokoškolské štúdium absolvovala na Ekonomickej fakulte Západočeskej univerzity v Plzni, ako aj v Taliansku na Facoltà di economia, Università degli Studi di Verona
 • rozpráva plynule anglicky, taliansky, rusínsky, dorozumie sa rusky, nemecky, poľsky

Priority Slavěny Vorobelovej

Kandiduje spolu s ďalšími kandidátmi

Objednávateľ: NÁRODNÁ KOALÍCIA, Račianska 1571/66, 83102 Bratislava-Nové Mesto, IČO: 42359741, DIČ: 212405349

Dodávateľ: Petit Press, a.s., Divizia východ, o.z. Letná 47, 040 01 Košice Ičo: 35790253

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 3. Super zábava, super deň
 4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Čo priznali rodičia?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 439
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 157
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 749
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 887
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 149
 6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 143
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 972
 8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 3 848
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vyšlo júnové číslo Doma v záhrade.


INZERCIA 23 h
Vďaka inovatívnej technológii Rodenstock meria niekoľko tisíc údajov každého oka. (Zdroj: Rodenstock)

Spoločnosť Rodenstock vyvinula novú technológiu okuliarových šošoviek, ktorá ponúka ostré videnie v každom uhle pohľadu.


INZERCIA 23 h

Na otvorení nového K Parku v Starej Ľubovni a v Kežmarku zaspieva aj raper Vec.


7. jún
SkryťZatvoriť reklamu