SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Nezabudnite na sporenie na dôchodok! Ušetríte na daniach

Ak si sporíte na dôchodok v DDS, každý rok môžete ušetriť v daňovom priznaní.

Daňové priznanie je téma, ktorú zvyčajne riešime až po novom roku. Na niektoré veci však treba myslieť už skôr. Pokiaľ máte sporenie v 3. dôchodkovom pilieri, skontrolujte si, či máte vlastné príspevky za rok 2018 aspoň vo výške 180 eur. Túto sumu si totiž môžete uplatniť v daňovom priznaní formou daňového bonusu. „V mobilnej aplikácii Tatra banka aj Internet bankingu si môžu naši sporitelia pozrieť históriu svojich platieb a tiež aktuálny stav konta. Jednoducho si dokážu upraviť výšku mesačného príspevku a namodelovať si ju podľa svojich predstáv. Vidia taktiež odhad budúceho doplnkového dôchodku, aby mali lepšiu predstavu o tom, s čím môžu na dôchodku počítať,“ hovorí Marcel Haniš, vedúci oddelenia produkt manažmentu DDS Tatra banky. Zároveň dopĺňa, že ak si chce sporiteľ uplatniť daňový bonus, môže poslať príspevok v potrebnej výške aj jednorazovo. Netreba si však platbu nechať na obdobie sviatkov na konci roka. Jej pripísanie na dôchodkový účet trvá niekoľko dní a môže sa stať, že sa vám započíta až do budúceho roka.

Pre tých, ktorí dôchodkové sporenie ešte nemajú, je situácia podobná. Založenie sporenia vybavíte na jednom stretnutí v banke alebo doplnkovej dôchodkovej spoločnosti a prvý príspevok môžete poslať v akejkoľvek výške a uplatniť si tak daňovú úľavu na plnú sumu.

Výhodou sporenia v doplnkovom dôchodkovom sporení je nielen daňový bonus, ale aj príspevky zamestnávateľa. „DDS Tatra banky má uzatvorených viac 11 500 zamestnávateľských zmlúv.“ uvádza M. Haniš. Príspevok na dôchodok je najmä vo väčších firmách obľúbeným benefitom a pre sporiteľa často znamená, že jeho dôchodkové konto rastie dvojnásobnou rýchlosťou. Rovnakú sumu, ako si posiela sám, prispeje aj zamestnávateľ.

„Ďalšou výhodou DDS je aj fakt, že nasporené peniaze sú vašim osobným majetkom a sú predmetom dedičského konania. Ku všetkým informáciám máte prístup online cez mobil alebo počítač. Vďaka našej jedinečnej stratégii Comfort life sú vaše úspory aktívne spravované a stratégia investovania sa mení podľa vášho veku. Kým ste mladí, investujú sa prevažne do rastových aktív, ako napríklad akcie alebo komodity, s dôrazom na zhodnotenie vašich úspor. Postupne s vašim pribúdajúcim vekom sa bude sporenie skonzervatívňovať investovaním do bezpečnejších dlhopisov s nízkym rizikom. Vy tak nemusíte myslieť na to, aký fond je kedy pre vás najvhodnejší,“ uzatvára tému dôchodku Marcel Haniš.

Pozrite si viac o daňovej úľave.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


9 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


11 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu