SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?

Do hneda opálená koža pôsobí atraktívne. Nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom však môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Slnko nám prospieva, to vieme všetci. Zlepšuje nám náladu, podporuje imunitný systém, zlepšuje hojenie rán a stojí za tvorbou vitamínu D dôležitého pre stavbu kostí. Krásne opálená koža pôsobí veľmi atraktívne. Na druhej strane, nadmerné vystavovanie kože slnečným lúčom spôsobuje vážne zdravotné komplikácie. Preto je dôležité poznať riziká častého vystavovania sa slnečnému žiareniu, ako aj možnosti ochrany pred ním.

Najmä u rizikových ľudí by mala byť ochrana pred slnečným žiarením vnímaná ako nevyhnutnosť počas celého roka. „Slnko na koži môže spôsobiť množstvo nežiaducich reakcií a akútne môže vyvolať solárnu dermatitídu či takzvané spálenie, ktoré sa prejavuje začervenaním a pálením pokožky, v závažnejších prípadoch sa vytvoria pľuzgiere a opuch,“ upozorňuje farmaceutka z lekárne Dr.Max Mgr. Michaela Jarkovská. Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia môže vyvolať chronické zmeny, napr. starnutie pokožky, pri ktorom dochádza k jej zrohovateniu, nepravidelnostiam pigmentácie, vzniku suchej kože, vrások, akné a narušeniu imunitných reakcií, čo môže prispieť k vzniku rakoviny kože.

Nedovoľte vzniknúť kožným problémom

Najlepší spôsob, ako zabrániť poškodeniu pokožky, je vyhýbať sa čo najviac slnku. Nie vždy je to možné alebo žiaduce, preto druhým najlepším tipom je UV ochrana. So slnečným žiarením je potrebné začínať postupne. „Zo začiatku sa vystavujte slnku len na krátky čas a opaľovanie postupne predlžujte. Medzi 11. a 15. hodinou by ste sa mali úplne vyhýbať priamemu slnku a zdržiavať sa radšej v tieni. V tieni sa dávka UV žiarenia znižuje asi na polovicu,“ vysvetľuje odborníčka.

Slnečné lúče na kožu však pôsobia aj cez ľahké oblečenie, dokonca aj cez okná či čelné sklo auta. Preto je dôležité chrániť sa vhodným oblečením (niektoré odevy dnes už dokonca obsahujú certifikovaný ultrafialový ochranný faktor), pokrývkou hlavy a slnečnými okuliarmi.

Je potrebné chrániť sa i keď je zamračené, pretože slnečné lúče dokážu prenikať i cez oblaky. Účinok slnka sa môže zosilňovať odrážaním od piesku, vody, snehu, ľadu či dlažby. Pokožka sa taktiež rýchlejšie spáli vo vysokých nadmorských výškach. Z pohľadu geografickej polohy dovolenkovej destinácie pamätajte, že bližšie k rovníku stúpa intenzita UV žiarenia,“ dopĺňa odborníčka z lekárne Dr.Max. Deti mladšie ako 6 mesiacov by sa nemali vystavovať slnečnému žiareniu vôbec, u starších detí dbáme na vysokú ochranu pred UV žiarením, keďže detská pokožka je výrazne citlivejšia na spálenie.

Viete čo znamená SPF

Na ochranu kože pred nežiaducim UV žiarením sa používajú prípravky slnečnej ochrany, tzv. sunscreeny. Vedeli ste, že ochranný faktor (na obale označený ako SPF) udáva, koľkokrát dlhšie možno zostať na slnku po nanesení sunscreenu bez spálenia? Napríklad hodnota 25 znamená, že u človeka, ktorý by sa bez opaľovacieho prípravku spálil do 10 minút sa táto doba predlžuje na 250 minút.

„Prípravky je potrebné nanášať v dostatočnom množstve, približne 30 minút pred pobytom na slnku a opakovane, zhruba každé 2 hodiny. Pri kúpaní je dôležité používať vodeodolné prípravky, pretože UV žiarenie preniká aj do vody. Na pery, uši, nos, znamienka alebo jazvy je vhodné použiť tyčinky s vysokým ochranným faktorom (SPF 50),“ uzatvára farmaceutka z lekárne Dr.Max Mgr. Michaela Jarkovská.

Ak by ste si neboli istí s výberom správnej ochrany pred slnečným žiarením, s výberom správnej ochrany pred slnečným žiarením vám radi poradia v ktorejkoľvek lekárni Dr.Max. Špeciálne preškolený odborný personál je pripravený počas letných mesiacov poskytnúť vám užitočné rady v oblasti správnej starostlivosti o pokožku, odporučiť ako predchádzať slnečnému úpalu či prehriatiu organizmu a mnohé ďalšie.

Starostlivosť po opaľovaní

Produkty po opaľovaní neslúžia len na udržanie farby opálenia. Pokožku predovšetkým hydratujú, upokojujú a pomáhajú jej regenerácii. Obsahujú jednu alebo viacero účinných látok, ako napríklad panthenol, kyselinu hyaluronovú, vitamín E, glycerín, aloe vera, jojobový alebo avokádový olej, mentol či alantoín. Pre upokojenie spálenej pokožky je možné na postihnuté miesta priložiť uterák namočený v studenej vode alebo obklad z vychladeného zeleného čaju, smotany alebo jogurtu.

Faktory zvyšujúce riziko poškodenia pokožky

· Typ pokožky (tzv. fototyp) určuje, aké ma pokožka prirodzené zafarbenie a koľko pigmentu obsahuje. Podľa toho je prirodzene odolná alebo citlivá na slnečné žiarenie. U ľudí s veľmi svetlou pleťou je väčšia pravdepodobnosť, že sa ich pokožka rýchlo spáli.

· Dedičnosť – ak jeden z rodičov mal rakovinu, existuje väčšie riziko výskytu rakoviny u detí.

· Nezhubné materské znamienka – riziko rastie s počtom, je asi 1,5-krát vyššie u ľudí, ktorí ich majú na tele 11 – 25, oproti tým, ktorí ich majú 10 a menej.

· Vyšší vek – riziko rozvoja rakoviny kože stúpa so zvyšujúcim sa vekom.

· Dermatologické (laserové) zákroky – po chemickom peelingu a laserovom zákroku môže byť pokožka červená a veľmi citlivá na slnko.

· Lieky – niektoré z liekov, vrátanie antikoncepcie, niektorých antibiotík a kortikoidov, môže zvýšiť citlivosť kože a náchylnosť na nežiaducu pigmentáciu.

· Pacienti s kožnými chorobami (alergie, akné, atopická dermatitída, lupienka) musia dbať na špeciálnu starostlivosť pri pobyte na slnku.

· Počas tehotenstva je vplyvom hormónov zvýšené riziko vzniku pigmentových škvŕn.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.