SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Dôchodkyni spustošili byt, učiteľka chce byť krok pred zlodejom

Tri príbehy ľudí, ktorých rôzne okolnosti priviedli na to isté miesto.

Okradnutú dôchodkyňu, mladý pár budujúci si svoj spoločný domov aj učiteľku, tešiacu sa zo svojho nového bytu, spojili dvere.

Škoda neveľká, trauma obrovská

Rozbitý porcelán, oblečenie vyhádzané zo skríň, pootvárané zásuvky a nešťastná dôchodkyňa. Vždy si hovorievala, že v jej skromnom príbytku nie je čo ukradnúť. No zlodej si predsa len našiel cestu k jej dverám. Vykopol ich a napokon si odniesol len potraviny, nepohrdol ani zaváraninami. Škoda nie veľká, no pre starkú z východného Slovenska obrovská trauma.

„Áno, žiaľ aj takéto nešťastné okolnosti k nám ľudí neraz privedú. Obyčajné dvere dnes nie sú pre zlodejov žiadnou prekážkou. Nie vždy nájdu cenné veci, no tým, pre ktorých bol dovtedy domov bezpečným miestom, poriadne otrasú psychikou,“ hovorí Erika Bajužiková, odborníčka na bezpečné bývanie s tým, že ľudia majú viacero možností, ako ochrániť svoj majetok. Jednou z nich sú bezpečnostné dvere.

„Pevné, oceľové dvere sa so starými, ktoré sú ešte z čias bývalého režimu, nedajú porovnať. Napríkladdvere Adlo sa vyznačujú nielen atribútmi bezpečnosti, ale aj estetickosťou, energetickou úsporou či ochranou proti nadmernému hluku,“ zdôraznila Bajužiková s tým, že novinky zaujímajú nielen mladých, ale seniorov. „Slováci majú čoraz väčší záujem investovať do bezpečnosti. Napokon, pocit bezpečia je na nezaplatenie. V západných krajinách je bežné, že ľudia najprv investujú do bezpečnostných dverí a až potom zariaďujú svoje bývanie.“

Estetické aj ekonomické riešenie

Hana a Roland Dankovci čoskoro skolaudujú svoj vysnívaný dom. Čo sa týka bezpečnosti, nenechal mladý pár nič na náhodu. Nechce sa totiž ocitnúť v policajnom zápisníku ako ďalšia obeť vlámačky. Pohľad na dvere je skutočne vábivý. Zvonka ladia so svetlohnedou fasádou, z opačnej strany podčiarkujú moderný ráz interiéru.

Dvere Adlo nemusia byť rovnaké z oboch strán. Ich vzhľad je možné prispôsobiť požiadavkám klienta. Prirodzene aj zárubňu. Trendy sa menia a to, čo sa bolo moderné pred piatimi rokmi, si dnes mladí nekúpia,“ vyjadril sa ďalší odborník na bezpečné bývanie, tentokrát priamo zástupca výrobcu dverí spomínanej značky s tým, že za vchodovými dverami Adlo, ktoré sú držiteľom ocenenia Dvere s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami, sa môžu hneď nachádzať obytné priestory. „Predizba či chodba nie sú potrebné, keďže chlad cez dvere neprejde, v prípade, že majú aj sklo, je špeciálne, nerozbitné. Rovnako vieme zabezpečiť pôvodné okná na stavbe tak, aby zlodeji nemali šancu,“ podotkol Jozef Adame.

O krok vpred pred zlodejom

Učiteľka Ivana Šoóšová sa nedávno presťahovala do novopostavenej bytovky. Bezpečnostné dvere už neriešila, keďže sú súčasťou každého bytu. Kto je ich výrobcom netuší. Navonok vyzerajú efektne. Rozhodla sa vymeniť bezpečnostný zámok. Slová servisného technika ju však zarazili. „Niektoré bezpečnostné dvere majú s bezpečnosťou spoločný akurát tak názov,“ povedal.

„Skutočne sa to stáva. Niektorí dodávatelia volia lacnejšiu variantu dverí. Nájomcovia tak veľakrát netušia, aké dvere vlastne majú. Myslím tým, či majú požadované bezpečnostné prvky, certifikáty, z ktorej krajiny sú, kto je ich výrobcom. Preto vždy odporúčam informovať sa v predstihu u dodávateľa. Zistenie, že bezpečnostné dvere v podstate bezpečnostnými ani neboli až pri škodovej udalosti, nie je nič príjemné,“ ozrejmil Adame.

Ivana aktuálne rozmýšľa o výmene bezpečnostných dverí. Aby nenarušila ráz obytných priestorov v Adlo jej vyrobia na vzhľad rovnaké, avšak tentokrát skutočne bezpečnostné. Zaujala ju aj smart novinka v podobe inteligetného priezoru, takzvaného kukátka.

„Ak sa niekto dlhšie zdrží pri vašich dverách, systém spozornie. Vďaka mobilnej aplikácii, s ktorou komunikuje, tvár dotyčného uvidíte na displeji svojho telefónu nech ste kdekoľvek. Dokonca ho môžete osloviť. V prípade, že mal nekalé úmysly, ho toto určite od nich odradí,“ zakončil odborník na bezpečnosť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mestá prechádzajú prirodzenou evolúciou, počas ktorej sa prispôsobujú potrebám svojej doby a najmä svojich rezidentov.


INZERCIA 4 h

Získajte neobmedzený prístup ku všetkým službám.


INZERCIA 4 h

Reťazec ponúka zamestnancom atraktívne rozvojové programy a možnosti rastu.


INZERCIA 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu