SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Staráte sa o chorého člena rodiny? Na toto máte nárok

Od štátu môžete dostať takmer 600 eur.

Na ťažké zdravotné postihnutie blízkeho sa nedá pripraviť. Zo dňa na deň môže ostať odkázaný na 24-hodinovú opateru. Navyše dĺžka liečby ťažkého zdravotného postihnutia býva rôzna.

„Niektorí pacienti sa po niekoľkotýždňovej práceneschopnosti vrátia späť do práce a riadneho života. Veľká časť pacientov musí absolvovať dlhú liečbu a, žiaľ, sú aj takí, ktorí zostanú v dlhodobej invalidite, pripútaní na lôžko a odkázaní na pomoc svojich blízkych alebo na sociálnu starostlivosť,“ hovorí predseda pacientskej organizácie Sekunda pre život Richard Fides.

Rodina vtedy stojí pred otázkou, ako sa o chorého správne postarať a kde nájsť financie na náhradu príjmu a zvýšené výdavky spojené s opaterou. Významnou pomocou môžu byť sociálne dávky a príspevky.

Príspevok na opatrovanie ako náhrada príjmu

Štát podporuje starostlivosť o blízkeho v domácom prostredí viacerými dávkami. Základnou je príspevok na ošetrovanie, ktorý kompenzuje výpadok príjmu opatrovníka. Peňažný príspevok sa poskytuje v prípade opatrovania človeka s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) od 6 rokov.

„Osoba s ŤZP je odkázaná na opatrovanie, ak si vyžaduje pomoc inej osoby pri jednotlivých činnostiach ako stravovanie, pitný režim, vyprázdňovanie, osobná hygiena, obliekanie, vyzliekanie, zmena polohy a ďalších úkonoch. Rozsah tejto pomoci musí byť aspoň osem hodín denne,“ hovorí Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ak opatrovanie vykonáva osoba v produktívnom veku, je základná výška peňažného príspevku 430,35 eur mesačne pri opatrovaní jednej osoby a 572,36 eur pri opatrovaní dvoch a viacerých.

„Žiadosť o príspevok sa podáva písomne na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa,“ dodáva Hrehová.

Ďalšou možnosťou je elektronické podanie podpísané zaručeným elektronickým podpisom.

Nárok na príspevok popri zamestnaní

Primárnym účelom príspevku je kompenzovať stratu príjmu osoby, ktorá sa rozhodla starať o blízkeho. Existujú aj práce, ktoré je možné vykonávať popri opatrovaní, platí však niekoľko obmedzení.

„Zákon umožňuje popri opatrovaní vykonávať zamestnanie len v prípade, ak mesačný príjem zo zamestnania nepresiahne dvojnásobok sumy životného minima, teda sumu 420,40 eur a vykonávanie zamestnania nebude v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania,“ vysvetľuje Hrehová.

Ide hlavne o prácu, ktorú bude opatrovateľ vykonávať najmä v domácnosti opatrovaného a v čase, keď mu nie je potrebné zabezpečiť pomoc pri činnostiach.

„Pri skúmaní podmienky, či vykonávanie zamestnania nie je v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania, sa každý prípad posudzuje individuálne,“ dodáva Hrehová.

Príspevok na prepravu

Ťažké zdravotné postihnutie je obvykle spojené aj so špecifickými nárokmi na prepravu.

„Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje príspevok na kúpu motorového vozidla, prípadne na úpravu, pohonné hmoty alebo príspevok na prepravu,“ hovorí Fides.

Príspevok na prepravu sa poskytuje osobe s ŤZP, ktorá nie je vlastníkom ani držiteľom vozidla. Peňažný príspevok je možné poskytnúť mesačne najviac vo výške 51,02 percenta sumy životného minima, čo predstavuje 107,25 eur.

Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla je možné poskytnúť najviac vo výške 6638,79 eur, v prípade verzie s automatickou prevodovkou do výšky 8298,48 eur.

Príspevky na úpravu bývania

Problémy s pohybom sa často pretavia aj do nutnosti úpravy domácnosti. Byty ani domy nie sú prioritne dimenzované na opatrovanie. Prestavba však nemusí byť financovaná len z úspor. Ak je postihnutý človek súčasne aj imobilný, môže sa obrátiť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska a žiadať o príspevok na prestavbu.

Peňažný príspevok nesmie v období siedmich rokov presiahnuť sumu 6638,79 eur a môže byť čerpaný po častiach, ako sa úpravy realizujú. Využiť sa dá na úpravu príslušenstva, ale aj odstránenie bariér.

Príspevky na hygienu

K primárnym ochoreniam pacientov odkázaných na opatrovanie sa často pridružujú aj sekundárne. Medzi veľmi časté patrí inkontinencia. Ak opatrovateľ zanedbáva správnu hygienu, môžu sa pridružiť aj ďalšie nepríjemné komplikácie súvisiace s poškodením pokožky pacienta, prípadne ochorenia intímneho charakteru.

„Medzi najčastejšie problémy patria zapareniny kože, gynekologické problémy a zápal močového mechúra,“ vymenúva Fides.

„Ak pacient trpí inkontinenciou moču, môže požiadať o príspevok na kompenzáciu zvýšených nákladov na hygienu,“ dodáva.

Peniaze je možné použiť práve na nákup pomôcok, ktoré zabránia vzniku komplikácií v intímnej oblasti. Výška peňažného príspevku je mesačne 9,28 percenta sumy životného minima, čo je 19,51 eur.

Kompenzácia nákladov na inkontinenčné pomôcky

Pri pacientoch s inkontinenciou nestačí klasické sprchovanie a umývanie mydlom alebo intímnym gélom, nutné sú špecifické prípravky aj prístup.

Značka TENA vytvorila aj postup bezpečnej starostlivosti o pokožku pacienta. S ním je možné poskytnúť profesionálnu úroveň starostlivosti aj v domácom prostredí.

Základom je udržať pacienta v suchu a vybrať vhodnú inkontinenčnú pomôcku podľa stupňa ochorenia. Po každej výmene absorpčnej pomôcky je nutné očistiť kožu prípravkami bez vody, napríklad vlhčenými utierkami TENA Wet Wipe.

Na záver je potrebné aplikovať ochrannú vrstvu krému, ktorý pokožku ochráni a upokojí. Jedným z nich je ochranná vazelína TENA Barrier Cream, ktorá pokožku chráni pred poškodením. V prípade podráždenia pokožky ju dokáže upokojiť zinkový krém TENA Zinc Cream.

Špecializované absorpčné pomôcky na inkontinenciu sú sčasti hradené zo zdravotného poistenia. Ide napríklad o vložky, vkladacie plienky alebo naťahovacie a plienkové nohavičky.

Všetky z nich preplácajú zdravotné poisťovne, a to v rôznych finančných limitoch podľa stupňa ochorenia, ktoré stanoví lekár:

1. stupeň: občasný únik moču - poisťovne nehradia,
2. stupeň: častý únik moču - finančný limit 14,77 eur na mesiac,
3. stupeň: trvalý únik moču - finančný limit 51,94 eur na mesiac.

Výška úhrady je rovnaká bez ohľadu na zdravotnú poisťovňu. Ak máte záujem o úhradu nákladov na prípravky, ktoré kožu očistia a ochránia, môžete požiadať o príspevok na hygienu.

Tento článok vám prináša TENA.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravené sú hodnotné ceny, tombola aj bohatý sprievodný program.


INZERCIA 12 h

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.


INZERCIA 19. aug

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti.


INZERCIA 19. aug
SkryťZatvoriť reklamu