SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť

Priemerný dôchodok na Slovensku je 486,29 €, pričom ženy ho majú v priemere o 100 € nižší ako muži.

(Zdroj: Tatra banka)

Väčšina pracujúcich ľudí sa teší, kedy už nebude musieť každý deň vstávať do práce a bude mať „svoj pokoj“. Podľa prieskumu nadácie Partners z roku 2019, je najväčším snom nás, Slovákov, lepší dôchodok. Až dve tretiny Slovákov si pod tým predstavujú dôchodok vyšší ako 900 € mesačne, vďaka ktorému si budú môcť život „na staré kolená“ skutočne užívať.

Aká je však realita?

K 31. januáru 2020 evidovala Sociálna poisťovňa na Slovensku spolu 1 408 789 dôchodcov, čo je o takmer 13 000 viac ako v januári 2019. Vek odchodu do dôchodku je aktuálne 64 rokov, pričom matkám sa znižuje dôchodkový vek o pol roka za každé vychované dieťa, maximálne o 18 mesiacov.

Priemerný dôchodok Slovákov sa stále pohybuje pod hranicou 500 €, čo je suma, s ktorej je komplikované vyžiť. Ženy majú dokonca v priemere dôchodky o 100 € nižšie ako muži. Rizikovou skupinou, čo sa dôchodku týka, sú aj podnikatelia a živnostníci. Až 73 % percentám reálne hrozí, že budú vzhľadom na svoje odvody poberať len minimálny dôchodok vo výške 334,30 €.

Vďaka novej 3-pilierovej kalkulačke z dielne DDS Tatra banky a výskumného tímu Univerzity Mateja Bela si môžete vypočítať svoj budúci dôchodok jednoducho na pár klikov, aby ste sa na svoju budúcnosť vedeli pripraviť. Kľúčovým benefitom kalkulačky je prehľadnosť a jednoduchosť odhadu celkového dôchodku zo všetkých troch dôchodkových pilierov. A to aj napriek tomu, že sa opiera o komplexné výpočty zohľadňujúcom vzdelanie, príjem, vek, ale aj demografický vývoj, odhadovaný vývoj inflácie, trhu práce, a podobne.

Ako správne vyplniť kalkulačku?

Základným parametrom je váš aktuálny vek, ukončené vzdelanie a hrubý mesačný príjem. Na základe toho sa vypočíta váš predpokladaný budúci dôchodok. Ďalšou otázkou je, či si sporíte do 2. piliera a ak áno, odkedy? Ak si nie ste istí, informáciu o tom, či máte DSS, nájdete aj vo svojej výplatnej páske. Na základe týchto vstupov získate informáciu o vašom odhadovanom budúcom dôchodku z 1. a 2. piliera. Následne môžete doplniť informácie o 3. pilieri, ak ho využívate.

Ako si zachovať životný štandard aj po odchode z práce?

Z prvých dvoch pilierov môžete očakávať dôchodok vo výške zhruba 50% vašej výplaty. Ak máte menej ako 30 rokov, očakávajte kvôli starnutiu populácie len 40% mzdy pred dôchodkom. Ak teda chcete v dôchodkovom veku naďalej cestovať, navštevovať kúpele, alebo si len tak užívať kávičky na mestských terasách a venovať sa vnúčatám, musíte preto niečo urobiť už dnes.

Možností, ako si zabezpečiť budúci príjem, je viacero. Štátom najviac zvýhodnenou dôchodkovou formou je sporenie do III. piliera. Okrem toho, že nasporené peniaze si môžete odpočítať v daňovom priznaní až do výšky 180 eur ročne, výhodné je aj pre príspevok zamestnávateľa. Dôchodkové úspory máte na svojom osobnom dôchodkovom účte a sú predmetom dedenia. Po dosiahnutí dôchodkového veku vám budú vyplácané v mesačných dávkach navyše k štátnemu dôchodku. Klienti Tatra banky si DDS odteraz môžu založiť aj vo svojom Internet bankingu. Viac o doplnkovom dôchodkovom sporení sa dočítate tu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24 h

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu