SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Jar je vo vzduchu. Alergie tiež

Zabojujte s nimi u vás doma.

Symbolmi jari nie sú len rozkvitnuté narcisy a zlatý dážď. Pre mnohých z nás sú nimi aj hygienické vreckovky a kvapky do očí, bez ktorých by sme len ťažko zvládli jarnú prechádzku. A nielen to. Alergické prejavy znižujú našu schopnosť sústrediť sa pri práci, relaxovať a viesť plnohodnotný život.

Alergikov pribúda

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií ovplyvňujú alergie životy až 40 percent obyvateľov rozvinutých krajín (1). Podstatnú časť všetkých alergií pritom tvoria peľové alergie. Navyše, niektorí odborníci predpokladajú, že v dôsledku klimatických zmien môže do roku 2030 na peľovú alergiu trpieť až polovica Európanov (2). Pre zmeny klímy sa totiž alergény stávajú dráždivejšími a ľudský organizmus na ne reaguje citlivejšie. Alergia sa zvykne objavovať u detí v predškolskom veku, čoraz častejšie však na sebe príznaky spozorujú aj dospelí, ktorí alergiou nikdy predtým netrpeli. Chránený teda nie je nikto.

Nevpustite alergény domov

Faktom je, že pri pobyte vonku sa pôsobeniu peľov vyhnúť nedá. Situáciu nezlepšuje ani prach, smog a ďalšie škodlivé častice prítomné v ovzduší. V skutočnosti ide o spojené nádoby. Je vedecky dokázané, že smog v ovzduší spôsobuje častejší výskyt alergií a astmy u detí (3). Doma si však môžete vytvoriť atmosféru podľa svojich predstáv, vďaka čističke vzduchu. Čistička dokáže z ovzdušia odstrániť pele a škodlivé častice, ktoré dnu vnikajú počas vetrania alebo cez ventiláciu budov. Umožní vám robiť niečo, čo ste považovali za samozrejmé, až kým vám do života nezasiahli alergie: voľne sa nadýchnuť.

Ako si vybrať čističku

Pri výbere čističky vzduchu sa netreba unáhliť. Ide takmer o ďalšieho člena rodiny, ktorému zverujete dôležitú úlohu: starostlivosť o vzduch v domácnosti. Preto je potrebné všímať si niektoré dôležité parametre. V prvom rade treba vziať do úvahy hodnotu CADR, ktorá označuje objem vyčisteného vzduchu za hodinu. Čím vyššia je jeho hodnota, tým má čistička vyšší výkon.

Stavte na účinný HEPA filter

Ďalším dôležitým ukazovateľom je to, aké voľné častice dokáže čistička odfiltrovať. Kvalitná čistička by mala byť schopná zachytiť častice už od priemeru 2,5 um, kam radíme napríklad smogové častice. Čističky môžu fungovať na rôznych princípoch: niektoré prostredníctvom ionizátora, ktorý však môže produkovať ozón, ďalej pomocou elektrostatického filtra či preferovaného vymeniteľného HEPA filtra.

Čistejší vzduch už za šesť minút

Philips Dual Scan je spoľahlivá, inovatívna a odborníkmi testovaná (4) čistička vzduchu, ktorá spĺňa všetky parametre na výbornú. Vďaka viacúrovňovému filtračnému systému a kvalitnému HEPA filtru odstráni už do šiestich minút (5) 99,9 percenta znečistenia ako peľ, prach, ale aj baktérie a vírusy. Sací výkon čističky sa pohybuje na úrovni 500 kubických metrov za hodinu. Napriek tomu sa nemusíte obávať hlučnosti. Extrémne tichý nočný režim nenaruší spánok vám ani vašim deťom. Práve naopak, vďaka čistému vzduchu v domácnosti sa budete môcť od rána lepšie sústrediť na aktivity, ktoré vám robia radosť. Bez toho, aby ste museli znova hľadať očné kvapky a mať stále poruke vreckovky.

________________________________________________
(1) Národné centrum zdravotníckych informácií, Národný portál zdravia:https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2017_05/Testovat_na_pelovu_alergiu_sa_da_aj_pocas_sezony.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&
(2) https://eufactcheck.eu/factcheck/mostly-true-because-of-climate-change-half-of-european-will-be-allergic-to-pollen/
(3) Štúdia Vplyv koncentrácie tuhých látok PM10 a PM2,5 na výskyt príznakov ovplyvňujúcich horné dýchacie cesty u detí vo veku 3 – 12 rokov. https://airly.eu/pl/rodzaje-smogu-co-to-jest-i-jak-powstaje-zanieczyszczenie-powietrza
(4) Testovaná Prírodovedeckou fakultou Karlovej univerzity v Prahe
(5) Vypočítané vydelením CADR * 500 m₃/h veľkosťou miestnosti 48 m₃ (za predpokladu 20 m₂ podlahovej plochy a výšky stropu 2,4 m).

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


18 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu