SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Pri artróze pomáha liečba kmeňovými bunkami

Liečba kmeňovými bunkami priniesla do sveta chirurgie nové možnosti v starostlivosti o zdravie pacienta.

Liečba kmeňovými bunkami priniesla do sveta chirurgie nové možnosti v starostlivosti o zdravie pacienta. Ich unikátnosť spočíva hlavne v tom, že dokážu samé obnoviť a nahradiť poškodené bunky a spustiť proces regenerácie. Používajú sa na liečbu rôznych ochorení vo svete. Na Slovensku sa najčastejšie využívajú na liečbu degeneratívnych ochorení zmien kĺbových chrupaviek z rôznych príčin.

Cielia na príčinu bolesti

Artróza vzniká dôsledkom prirodzeného opotrebovania kĺbu a začína trápiť ľudí po päťdesiatke. „Bolesť kolenného kĺbu a obmedzená možnosť pohybu boli jasným signálom, že musím začať svoj zdravotný stav riešiť,“ priznáva 54-ročná Anna. Rozhodla sa preto podstúpiť liečbu kmeňovými bunkami z vlastného tuku v Nemocnici Malacky. Kmeňové bunky sú súčasťou organizmu, majú liečebné, regeneračné a hojivé schopnosti. Výhodou liečby je to, že cieli na príčinu bolesti, teda opotrebovanie chrupavky.

Ako sa zákrok realizuje

Liečebný zákrok prebieha v lokálnom znecitlivení. Z tela pacienta, väčšinou z brušnej oblasti, odoberieme tukové tkanivo. V druhom kroku sa z neho v sterilných podmienkach izolujú kmeňové bunky a tie následne aplikujeme do postihnutého kĺbu tak, aby pôsobili priamo v mieste poškodenia,“ vysvetľuje priebeh zákroku MUDr. Milan Hric z ortopedického centra malackej nemocnice. Výrazné zlepšenie zdravotného stavu pociťujú pacienti už po dvoch týždňoch od aplikácie kmeňových buniek. Celkový stav poškodenej chrupavky sa zlepšuje spravidla po 2 – 3 mesiacoch. Čas rekonvalescencie je individuálny, závisí od stavu poškodenia kĺbu pred aplikáciou.

Úspešný návrat do života

Dĺžka očakávaného efektu je tým trvalejšia, čím je aplikácia realizovaná v skoršom štádiu poškodenia chrupavky v kĺbe. Najlepšie výsledky liečby sú u pacientov v prvých dvoch stupňoch artrózy kĺbov. „Rozhodnutie podstúpiť liečbu kmeňovými bunkami neľutujem, bolesti ustúpili a teraz sa môžem naplno venovať svojim aktivitám a hlavne vnúčatám,“ dodáva pani Anna.

Liečbu kmeňovými bunkami, ktorú podstúpila aj pani Anna, vykonáva Nemocnica Malacky už viac ako osem rokov. Ide o regeneratívnu medicínu podporujúcu opravu chorého alebo poškodeného tkaniva pomocou kmeňových buniek, alebo ich derivátov. Má potenciál zmeniť, prípadne zmierniť priebeh ochorenia. Kmeňové bunky sa aplikujú rôznymi spôsobmi tak, aby zasiahli čo najviac poškodenú časť organizmu. S touto metódou majú v nemocnici dobré skúsenosti hlavne pri liečbe kĺbov, chronických rán aj diabetickej nohy. Vhodnosť liečby posúdi lekár na bezplatnej úvodnej konzultácii, na ktorú je možné sa objednať prostredníctvom telefónneho čísla 0800 30 00 30. Viac informácií o tejto metóde liečby nájdete na www.liecbabunkami.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu