SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Metropola Šariša ako príklad dobrej praxe

V Prešove riešia vykurovanie moderne, ekologicky a úsporne.

S príchodom jesene sa čoraz aktuálnejšou stáva aj otázka vykurovania. Z pohľadu efektívnych zelených riešení ide pritom o najnáročnejšou úlohu v oblasti energetiky. V Prešove vnímajú ekologický rozmer vykurovania citlivo. Mesto sa dokonca samo podieľa na systéme centrálneho zásobovania teplom. To je vďaka silnému partnerovi realizované nielen moderne, ale aj s dôrazom na šetrenie nákladov a ochranu prírody. Prešov je tak vďaka zelenému zásobovaniu teplom príkladom dobrej praxe pre celé Slovensko.

Zelené energia sa stáva stále viac diskutovanou témou. Významne k tomu prispievajú klimatické zmeny, ktoré čoraz častejšie pociťujeme aj na Slovensku. Do popredia sa táto téma dostáva nielen u kľúčových celonárodných hráčov, ale aj v regiónoch. Jedným z miest, ktoré kontinuálne pracuje na zvyšovaní podielu zelenej energie, je Prešov. Mesto sa do tejto problematiky vložilo intenzívne, a to až do takej miery, že sa stalo partnerom spoločnosti, ktorá sa špecializuje na efektívne a úsporné zaobchádzanie s energiami. Ide o Spravbytkomfort Prešov. Ten využíva na zásobovanie tepla a dodávku teplej vody pre Prešovčanov kogeneračné jednotky a kotly, ktoré okrem zemného plynu fungujú aj na drevnú štiepku. Tým sa radí do kategórie dodávateľov využívajúcich účinné centrálne zásobovanie teplom.

Zelená pre celý región?

Zelené centrálne zásobovanie teplom je hlavnou, nie však jedinou aktivitou, na ktorú spravbytkomfort Prešov sústreďuje svoju pozornosť. V rámci stálej modernizácie, ktorá je pri zvyšovaní podielu zelenej energie a súbežným udržaním ceny tepla pre zákazníkov nevyhnutná, pripravuje spoločnosť viacero projektov v prešovskom regióne, na ktoré plánuje využiť najmä prostriedky z európskych fondov. Prešov a jeho okolie sa tak stanú ešte zelenšími. Bude to znamenať nielen znižovanie uhlíkovej stopy, ale aj finančnú úsporu.„Moderné a ekologické systémy znižujú energetickú náročnosť, čím sa výrazne znižujú prevádzkové náklady,“ vysvetľuje Natália Banduričová, riaditeľka SPRAVBYTKOMFORT Prešov, ktorý patrí do skupiny ESCO Slovensko. Ako dodala, spoločnosť sa snaží o neustále zvyšovanie kvality služieb. To je na prospech nielen zákazníkov, ale hlavným benefitom je čistejšie životné prostredie.Stabilná a cenovo dostupná dodávka tepla je našou samozrejmou prioritou, no nezabúdame ani na environmentálne aspekty nášho podnikania. Veríme, že z dlhodobého hľadiska iba ekonomické a ekologické riešenia zaistia našim zákazníkom vysoký štandard poskytovaných služieb, na aký sú u nás zvyknutí,“ doplnila Banduričová.

Jedným z cieľov spoločnosti Spravbytkomfort Prešov je aj postupná dekarbonizácia regiónu, keďže zvyšovanie podielu zelenej energie sa stáva stále dôležitejším parametrom, a to nielen pre dodávateľov v rámci splnenia legislatívnych požiadaviek, ale stále viac je to silnou témou aj pre uvedomelých zákazníkov z rôznych oblastí, ktorí dbajú o budúcnosť svojho životného prostredia.

Úspory vďaka skúsenostiam silného partnera

Okrem dodávky tepla a teplej vody ponúka spoločnosť široké portfólio služieb so zameraním na energetický manažment, ale aj komplexnú správu prevádzkových a bytových objektov. Silnú podporu, okrem Mesta Prešov, poskytuje z odborného hľadiska etablovaný hráč slovenského energetického trhu - spoločnosť ESCO Slovensko, ktorého rovnocennými akcionármi sú ČEZ ESCO a SPP. Zázemie tvorené spojením najväčších energetických hráčov na našom energetickom trhu garantuje kvalitu ponúkaných služieb aj pre najväčších klientov z rôznych segmentov. ESCO Slovensko sa špecializuje na efektívne a úsporné zaobchádzanie s energiami, čo sa odráža aj na celkovej výslednej finančnej úspore zelených riešení. „Našim cieľom je energeticky efektívne a ekologické poradenstvo. Ponúkame vedomosti a skúseností z oblasti energetického hospodárstva a sme radi, že sme v Meste Prešov našli relevantného partnera so silnou orientáciou na výsledok, ktorý veríme, bude na prospech všetkých Prešovčanov,“ uviedla Naďa Hartmann, generálna riaditeľka ESCO Slovensko.

Kto stojí za zelenými riešeniami pre Prešov?

Počas svojho viac ako 60 ročného pôsobenia v sektore a regióne si spoločnosť, dnes známa ako Spravbytkomfort Prešov vybudovala meno spoľahlivého dodávateľa a jej sieť odberateľov dnes tvorí takmer 90 prevádzok a 24 tisíc bytových jednotiek. Komplexná ponuka služieb pre klientov zahŕňa ekonomické, energetické, ako aj právne poradenstvo, pomoc pri komplexnej obnove objektov, údržbu a opravu zariadení, či havarijnú službu. Spoločnosť spravuje 3 centrálne kotolne, 77 odovzdávacích staníc, 42 blokových kotolní a 54 kilometrov rozvodov tepla.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ Československej armády v Moldave nad Bodvou.


14 h

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ P.O. Hviezdoslava vo Veľkých Kapušanoch.


14 h

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu