SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!

Septembrová inflácia sa u nás dostala na desaťročné maximum.

Pôvodne Národná banka Slovenska odhadovala, že vrchol inflácie by mal prísť na jar budúceho roka, teraz priznáva, že odhady podcenili razanciu s akou narastú ceny. Spolu s infláciou strácajú naše peniaze, najmä úspory, svoju hodnotu, a je treba zrejme konať rýchlejšie ako sme si plánovali v zlých scenároch.

Priplatiť si musíme v podstate všade – od potravín, cez stavebný materiál, benzín až po obedy v škole. K pravidelným nákupom sme si v porovnaní s minulým rokom priplatili navyše 4,6% a to je najsilnejší rast od mája 2020. Úmerne k tomu sa znížila aj reálna hodnota našich úspor – peniaze stratili svoju cenu a to rýchlejšie ako sme predpokladali.

Spolu s tým však vzrástla cena zlata a minulý týždeň vystúpila na hranicu tesne pod 1.800 dolárov – cca. 1.550 EUR za trójsku uncu. Zlato tak investori a rozumne hospodáriaci začali považovať opäť za nástroj proti rastúcej inflácii a stáva sa účinnou ochranou úspor. Spolu so zlatom vykazujú rast cien aj ďalšie cenné kovy – striebro, platina a paládium.

Okrem ceny samotného zlata a ostatných drahých kovov sa javí ako ešte účinnejšia ochrana pred znehodnocovaním peňažných úspor nákup mincí zo striebra a zlata. Tie nielenže účinne ochránia hodnotu úspor, ale navyše ich dokážu aj dramaticky zhodnotiť a tak namiesto jednoduchej obrany pred znížením hodnoty peňazí investori zaznamenávajú výrazné zhodnotenie.

Známe sú prípady mincí z produkcie Českej mincovne, keď napríklad limitovaná emisia striebornej mince Český lev zvýšila svoju hodnotu v priebehu necelých 4 rokov až šestnásťnásobne!

Veľmi perspektívne zhodnotenie úspor však ponúka aj rad ďalších mincí. Potenciál má prvá emisia s národným symbolom Slovenska – Orol, rovnako z produkcie Českej mincovne. Aj tu však platí výstraha k opatrnosti! Spolu s perspektívou zhodnotenia úspor investíciami do zlata a mincí je pravdepodobné, že sa na trhu objavia rôzni „zaručení“ producenti mincí s neodolateľnými ponukami.

Tu si však treba povedať, a to jednoznačne, že hodnotu certifikovaných zlatých a strieborných mincí, rovnako ako zlatých a strieborných tehličiek, môže garantovať len renomovaný producent. Tak aby jeho výrobky a certifikáty boli akceptované na celom svete a zlato a striebro od nich bude takto použiteľné kdekoľvek kde to bude majiteľ/investor potrebovať.

Česká mincovna je takým producentom. Okrem produkcie investičných a zberateľských mincí je totiž aj jediným certifikovaným producentom, ktorý na území Českej republiky v spolupráci s Českou národnou bankou zabezpečuje aj razenie všetkých obežných mincí. To jej dáva punc inštitúcie, ktorej výrobky a certifikáty sú akceptované v plnej hodnote na celom svete.

Razancia s akou začala u nás stúpať inflácia je výzvou konať a staviť na stabilnú, tisícročiami overenú stratégiu – investovať do drahých kovov a mincí z nich. Česká mincovna kvôli tomu otvorila už pred rokom svoju kamennú reprezentačnú predajňu v Bratislave, na Suchom mýte 1, kde sa môžete prísť poradiť ako najlepšie ochrániť svoje peniaze pred infláciou a do čoho účinne investovať. Veľa informácií, s možnosťou ihneď objednať - najmä pri limitovaných sériách ide často aj o čas – môžete získať rýchlo na portáli www.ceskamincovna.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rozhodnite o podpore nápadov na lepší život vo vašom okolí až do 13. februára 2022 v každom Tescu.


INZERCIA 6 h

20-minútové mestá sú budúcnosť. Ale zmestí sa život človeka do 20-minútového kruhu?


INZERCIA 6 h

Odkladať kúpu nehnuteľnosti v hlavnom meste môže vyjsť draho vzhľadom na dlhodobý rast cien.


21. jan
Skryť Zatvoriť reklamu