SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Vďaka eurofondom vznikli nové pracovné miesta

Vznikli nové továrne, cukráreň, obnovilo sa viacero vzdelávacích inštitúcií a nezamestnaní dostali šancu zamestnať sa.

Od roku 2019 do júla 2022 sa realizoval projekt Cezhraničný akčný plán zamestnanosti pre mikroregión Cserehát v slovensko-maďarskej prihraničnej oblasti v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Hlavným cieľom akčného plánu bolo zvýšiť zamestnanosť v regióne Cserehát podporou lokálnej produkcie. Aktivity boli zamerané hlavne na podporu ľudského kapitálu cez podporu výrobnej infraštruktúry až po vytvorenie regionálnej značky a marketingu.

Celkový rozpočet akčného plánu je 4 417 494,36 eur, na projektoch sa podieľalo 15 partnerov a vďaka akčnému plánu vzniklo 12 nových pracovných miest. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR).

V rámci akčného plánu bolo realizovaných sedem projektov, ktoré na seba prirodzene nadväzovali, čím sa vytvoril synergický efekt v podporovaných aktivitách.

Lisovňa oleja v Buzici Lisovňa oleja v Buzici
Továreň na pražené semienka a ovocné šťavy v Gagyapáti Továreň na pražené semienka a ovocné šťavy v Gagyapáti

Prvé dva projekty sa venovali podpore podnikateľov z územia. Cezhraničnou spoluprácou partnerov sa zlepšila kvalita, konkurencieschopnosť a popularita lokálnych produktov. Z projektu Development of local + products 1 zrealizoval BARTRANZ, s.r.o. lisovňu tekvicového oleja v Buzici (SK), Dsupin János e.v. továreň na výrobu ovocných štiav v Gagyapáti (HU) a Cserehát-Völgy Kft. pražiareň semienok v Gagyapáti (HU). Príspevok z EFRR pre tento projekt predstavoval 455 015,94 €. Z projektu Development of local + products 2 Tesz-Team Kft. (HU) postavil továreň na spracovanie kyslej kapusty v Hidasnémeti a "Agentúra GES" spol. s.r.o. (SK) vytvorila priestor na výrobu cukrárenských výrobkov z lokálnych produktov v Košiciach. Príspevok z EFRR pre tento projekt bol 1 065 899,00 €.

Odovzdanie továrne na kyslú kapustu v Hidasnémeti Odovzdanie továrne na kyslú kapustu v Hidasnémeti

Cukráreň v Košiciach Cukráreň v Košiciach

Tretí a štvrtý projekt sa zameriaval na zlepšenie kvality ľudského kapitálu. Partneri projektu Through renovation to the education skvalitnili infraštruktúru odborných vzdelávacích inštitúcií. V meste Encs (HU) organizácia Abaúji Területfejlesztési Önkormányzati Szövetség zlepšila podmienky vzdelávania dospelých vytvorením školiaceho strediska a v Strednej odbornej škole agrotechnickej v Moldave nad Bodvou (SK) bolo zabezpečené moderné laboratórne vybavenie. Príspevok z EFRR tvorí 253 430,00 €. V rámci projektu Find your way to the labour market Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia realizovalo školenia pre dlhodobo nezamestnaných zamerané na zvýšenie úrovne vzdelania a zvýšenie šance uplatniť sa na trhu práce. Záverom sa uskutočnili workshopy, kde účastníkom prezentovali pracovné príležitosti. Príspevok z EFRR pre tento projekt bol 92 725,53 €.

Školiace centrum v Gagyvendégi Školiace centrum v Gagyvendégi
Trhovisko v Buzici Trhovisko v Buzici

V rámci ďalšieho projektu Meet the local needs boli nahradené niektoré chýbajúce kvalitné urbanistické funkcie vytvorením školiaceho centra v Gagyvendégi (HU) a vytvorením cezhraničnej siete miestnych trhovísk v obciach Buzica (SK), Moldava nad Bodvou (SK), Encs (HU), Hidasnémeti (HU) a Gagyvendégi (HU), čím sa zvýšila všeobecná kvalita života ľudí žijúcich v regióne. Príspevok z EFRR pre tento projekt predstavoval 1 345 571,00 €.

Trhovisko v Moldave nad Bodvou Trhovisko v Moldave nad Bodvou

V prípade projektu Build and promote local image Jövő Útja Nonprofit Kft. (HU) a Ekonomická univerzita v Bratislave (SK) vytvorili novú regionálnu značku a internetovú aplikáciu s databázou lokálnych výrobcov. Organizovali aj 5 cezhraničných trhov a regionálne Agro EXPO. Príspevok z EFRR tvoril 131 777,84 €.

Koordináciu všetkých projektov akčného plánu a jeho širokú propagáciu pomocou rôznych komunikačných nástrojov zabezpečovalo rámci projektu Coordination and communication project Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia. Príspevok z EFRR pre tento projekt tvoril 185 344,00 €.

Obyvateľom mikroregiónu, ale aj širokej verejnosti prajeme veľa dobrých skúseností s výstupmi projektu.

Trhovisko v Hidasnémeti Trhovisko v Hidasnémeti
Trhovisko v Gagyvendégi Trhovisko v Gagyvendégi

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  4. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  5. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  6. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  7. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Sovy chránia lesy: LESY SR hlásia úspech s vtáčími búdkami
  2. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  4. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  5. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  6. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  7. Nové Planeo v Košiciach
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 9 413
  2. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 990
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 5 477
  4. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 051
  5. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 3 827
  6. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 639
  7. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 3 269
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 3 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V rámci projektu bolo na území Lesnej správy Hrušov osadených 10 búdok.


30. máj

Nie je jedno, kam sa v Grécku vyberiete.


INZERCIA 30. máj
Laura Kovácsová, riaditeľka Mestskej nájomnej agentúry v Bratislave.

Sociálna inovácia pomôže rodinám k domovu a vás zbaví starostí s prenájmom.


INZERCIA 29. máj

Začiatkom mája tohto roka sa na štadióne Atletica Madrid uskutočnila výročná konferencia FIFA „Football Medicine: New Frontiers“.


28. máj
SkryťZatvoriť reklamu