INZERCIA

Ako zregenerovať trávnik po lete?

Po náročnom lete je treba trávnik zregenerovať. Priaznivé počasie a teplú, dostatočne vlhkú pôdu je treba využiť.September a začiatok októbra je ideálny čas pre rast koreňov a celkové zotavenie.

Renovačné práce ale musia byť správne načasované.  September a začiatok októbra je ideálny čas pre klíčenie, rast koreňov a celkové zotavenie. Treba si však uvedomiť, že v novembri, keď teplota klesne pod 6C, sa akákoľvek aktivita zastaví.

Je veľmi dôležité začať práce včas. Prvým krokom by mala byť aerifikácia, tj. prevzdušňovanie s následným topdressing. Nasledovať by malo hnojenie a aplikácia podporných mikrooorganizmov. Zdravo rastúci silný a hutný trávnik samozrejme lepšie odoláva nielen chorobám, ktoré naň v zimnom období číhajú, ale aj nadbytočnej vlhkosti a stresu z nízkych teplôt.

Príprava porastu na nasledujúcu sezónu je potom prirodzene jednoduchšia.

Hlavnými prioritami by malo byť prevzdušnenie a odstránenie plsti. Platí to najmä vtedy, ak počas leta bolo tak sucho, že nebolo možné aerifikovať v dostatočnej miere.  Korene potrebujú dýchať a kyslík podporuje rozvoj aeróbnych mikroorganizmov, dôležitých v boji proti chorobám a taktiež rozklad organickej hmoty na hodnotné humínové kyseliny a rozpustné živiny.

Vertikutácia podporuje vertikálny rast a zahusťovanie odnožami. Taktiež umožní plytké prevzdušňovanie.

Skarifikácia odstraňuje plsť a umožní prienik vzduchu do spodnej organickej vrstvy.

Aerifikácia dutými hrotmi a rezacími nožmi umožňuje prevzdušňovanie do väčších hĺbok - až do 30cm, čiže práve v hĺbke, ktorá je zásadná pre rast koreňov. Hlbšia aerifikácia pomocou mechanizmov so stlačeným vzduchom je žiadúca v prípadoch, kedy je kompakcia pôdy veľmi vysoká a je tak znemožnený nielen prístup vzduchu, ale aj priesak vody.

Topdressing s vhodne zvoleným materiálom po aerifikácii dutými hrotmi vytvorí vhodné kanály pre vzduch a vodu cez organickú vrstvu do koreňovej zóny a zaručí tak dostatočné prevzdušnenie aj infiltráciu vody na celé mesiace.

Nepodceňujte drenáž

Platí to najmä pri ťažších a hutných pôdach a spodných vrstvách podložia, kedy hrozí podmáčanie greenov. Nedostatočná drenáž ohrozuje korene rastlín nedostatkom kyslíka a zároveň vytvára veľmi dobré podmienky pre existenciu pôdnych patogénov. Ďalším rizikom nedostatočnej drenáže je aj akumulácia solí.

Po každom prevzdušnení musí byť venovaná náležitá pozornosť manažmentu vody a živín. Voda prináša rastlinám živiny a užitočné organické látky a je nevyhnutná pre regeneráciu a opätovný rast.

Vlhčiace činidlá typu zmáčadiel v kombinácii s výťažkami z morských rias podporujú horizontálny aj vertikálny prienik vody cez substrát. Morské riasy obsahujú cytokíny a auxíny, prospešné pre vývoj koreňov a regeneráciu. Vyvarujte sa však dlhodobého používania vlhčiacich činidiel v období neskorej jesene, resp. v tomto období uprednostnite vlhčiace činidlá typu penetrantov. Aminokyseliny, humínové kyseliny a fulvinové organické kyseliny taktiež prispejú k posilneniu koreňovej zóny a lepšej schopnosti rastlín využiť dostupné živiny.

Organické zlúčeniny podporujú rast užitočných mikroorganizmov v pôde, kolobeh živín, reguláciu pH a zároveň bojujú proti patogénom. Všetky prirodzené procesy vám len pomôžu, lebo efektívna výživa je oveľa lepšia cesta ako aplikácia hnojív.

V jesennom období je veľmi dôležitá aj aplikácia hnojív určených na jeseň.

Pokračovanie článku nájdete TU:

ENGO - partner pre výstavbu a údržbu profesionálnych športových trávnikov

www.engo.sk
www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vyznáte sa v novom označovaní palív?

Nové značenie palív ste si mohli všimnúť na tankovacích pištoliach, no uvádzať ho musia aj novo vyrobené autá na palivovej nádrži.

Tlačové správy

Vyhlásenie Vedeckej rady EU v Bratislave

Vyhlásenie Vedeckej rady EU v Bratislave k diskusii o porušovaní autorského práva v akademickom prostredí

Tlačové správy

5 skvelých interiérových trendov pre rok 2019

Plánujete pre rok 2019 kúpu staršej nehnuteľnosti alebo chystáte „prerábku“? Pozrite si najnovšie trendy.

Tlačové správy

Functional spaces for creative dwellers

These stylish offices and residences celebrate contemporary design.