INZERCIA

Ako zregenerovať trávnik po lete?

Po náročnom lete je treba trávnik zregenerovať. Priaznivé počasie a teplú, dostatočne vlhkú pôdu je treba využiť.September a začiatok októbra je ideálny čas pre rast koreňov a celkové zotavenie.

Renovačné práce ale musia byť správne načasované.  September a začiatok októbra je ideálny čas pre klíčenie, rast koreňov a celkové zotavenie. Treba si však uvedomiť, že v novembri, keď teplota klesne pod 6C, sa akákoľvek aktivita zastaví.

Je veľmi dôležité začať práce včas. Prvým krokom by mala byť aerifikácia, tj. prevzdušňovanie s následným topdressing. Nasledovať by malo hnojenie a aplikácia podporných mikrooorganizmov. Zdravo rastúci silný a hutný trávnik samozrejme lepšie odoláva nielen chorobám, ktoré naň v zimnom období číhajú, ale aj nadbytočnej vlhkosti a stresu z nízkych teplôt.

Príprava porastu na nasledujúcu sezónu je potom prirodzene jednoduchšia.

Hlavnými prioritami by malo byť prevzdušnenie a odstránenie plsti. Platí to najmä vtedy, ak počas leta bolo tak sucho, že nebolo možné aerifikovať v dostatočnej miere.  Korene potrebujú dýchať a kyslík podporuje rozvoj aeróbnych mikroorganizmov, dôležitých v boji proti chorobám a taktiež rozklad organickej hmoty na hodnotné humínové kyseliny a rozpustné živiny.

Vertikutácia podporuje vertikálny rast a zahusťovanie odnožami. Taktiež umožní plytké prevzdušňovanie.

Skarifikácia odstraňuje plsť a umožní prienik vzduchu do spodnej organickej vrstvy.

Aerifikácia dutými hrotmi a rezacími nožmi umožňuje prevzdušňovanie do väčších hĺbok - až do 30cm, čiže práve v hĺbke, ktorá je zásadná pre rast koreňov. Hlbšia aerifikácia pomocou mechanizmov so stlačeným vzduchom je žiadúca v prípadoch, kedy je kompakcia pôdy veľmi vysoká a je tak znemožnený nielen prístup vzduchu, ale aj priesak vody.

Topdressing s vhodne zvoleným materiálom po aerifikácii dutými hrotmi vytvorí vhodné kanály pre vzduch a vodu cez organickú vrstvu do koreňovej zóny a zaručí tak dostatočné prevzdušnenie aj infiltráciu vody na celé mesiace.

Nepodceňujte drenáž

Platí to najmä pri ťažších a hutných pôdach a spodných vrstvách podložia, kedy hrozí podmáčanie greenov. Nedostatočná drenáž ohrozuje korene rastlín nedostatkom kyslíka a zároveň vytvára veľmi dobré podmienky pre existenciu pôdnych patogénov. Ďalším rizikom nedostatočnej drenáže je aj akumulácia solí.

Po každom prevzdušnení musí byť venovaná náležitá pozornosť manažmentu vody a živín. Voda prináša rastlinám živiny a užitočné organické látky a je nevyhnutná pre regeneráciu a opätovný rast.

Vlhčiace činidlá typu zmáčadiel v kombinácii s výťažkami z morských rias podporujú horizontálny aj vertikálny prienik vody cez substrát. Morské riasy obsahujú cytokíny a auxíny, prospešné pre vývoj koreňov a regeneráciu. Vyvarujte sa však dlhodobého používania vlhčiacich činidiel v období neskorej jesene, resp. v tomto období uprednostnite vlhčiace činidlá typu penetrantov. Aminokyseliny, humínové kyseliny a fulvinové organické kyseliny taktiež prispejú k posilneniu koreňovej zóny a lepšej schopnosti rastlín využiť dostupné živiny.

Organické zlúčeniny podporujú rast užitočných mikroorganizmov v pôde, kolobeh živín, reguláciu pH a zároveň bojujú proti patogénom. Všetky prirodzené procesy vám len pomôžu, lebo efektívna výživa je oveľa lepšia cesta ako aplikácia hnojív.

V jesennom období je veľmi dôležitá aj aplikácia hnojív určených na jeseň.

Pokračovanie článku nájdete TU:

ENGO - partner pre výstavbu a údržbu profesionálnych športových trávnikov

www.engo.sk
www.golfonline.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy

Zateplenie šikmej strechy môže pokaziť aj profesionál, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Pozrite sa, ktoré to sú.

Tlačové správy

EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa

Ekonomická univerzita v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Andreasovi Wörgötterovi

Tlačové správy

Company´s autumn in the High Tatras

A good teambuilding or a good training should fulfil four main points that determine its success.

Tlačové správy

V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli

Stanicu sme chceli zrekonštruovať za milión korún, stálo to desať.