SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej
INZERCIA

Akné- naozaj len problém pubertiakov?

Asi každý z nás sa s nimi už v živote stretol – drobné, nepekne vyzerajúce vyrážky, ktoré sú typické v období puberty, no bez výnimky vedia potrápiť aj ľudí v zrelom veku.

Aj vy sa pýtate ako je to možné? Jednoducho! Akné totiž nieje výsadným problémom iba mladých ľudí. Za jeho pozadím stojí viacero faktorov, ktoré si v každodennom uponáhľanom živote častokrát ani neuvedomujeme.

Čo je vlastne akné?

 

Akné je najčastejším chronickým ochorením kože, ktoré vzniká uzatvorením jednotlivých vývodov mazových žliaz, v dôsledku čoho postupne dochádza k zápalovým procesom,“ hovorí MUDr. Flimerová, „aknóznu pleť dokáže výrazne zhoršiť aj prítomnosť roztočov, kvasiniek, či baktérií, pred ktorými sa treba mať obzvlášť na pozore,“ dodáva. Najčastejšie miesta na ktorých sa zvyknú tieto nepríjemné červené vyrážky vyskytovať, su práve oblasti tela s najväčším počtom mazových žliaz. U niekoho sa môžu objaviť na tvári alebo hrudníku, u iných aj na chrbáte.

 

Aké sú príčiny vzniku akné?

 

1. Hormonálne faktory

 

Nielen v pubertálnom veku, ale aj v dospelosti môžu byť vinníkmi pri tvorbe akné práve hormonálne výkyvy. Tie totiž zohrávajú kľúčovú úlohu a preto ich v žiadnom prípade netreba podceňovať.

 

Menštruácia

 

Akné počas menštruácie zvykne trápiť aj tie ženy, ktoré za bežných okolností problém s pleťou nemajú. „Je to určitý spôsob, akým sa telo ženy vysporiadava s nerovnováhou a zmenou hormonálnej hladiny pred a počas menštruačného cyklu,“ vysvetľuje MUDr. Flimerová a dodáva, že „takéto obdobie je charakteristické najmä zvýšenou tvorbou mazu, či upchatými pórmi a zápalovými procesmi.“

 

Tehotenstvo

 

Aj počas gravidity môžu na ženy striehnuť rôzne formy akné ako aj iné kožné ochorenia. „Počas tehotenstva sa zvyšuje hladina androgénov, ktorá stimuluje mazové žľazy v sebaceóznych folikuloch, čím dochádza k ich zväčšeniu a k následnému vyprodukovaniu nadmerného množstva mazu,“ vysvetľuje MUDr. Flimerová.

 

Hormonálna antikoncepcia

 

Hormonálna antikoncepcia tvorí samostatnú kapitolu a o jej negatívnom dopade na pleť by vedeli rozprávať mnohé ženy, ktoré ju zažili doslova na vlastnej koži. „Napriek tomu, že počas perorálneho užívania antikoncepčných tabletiek zvykne byť pleť takmer dokonalá, radikálne zhoršenie nastáva takmer vždy až po ich vysadení,“ hovorí MUDr. Flimerová.

 

Dlhodobý stres

 

Stres a dlhodobé emočné vypätie sú tiež úhlavnými nepriateľmi a to nielen pleti, ale aj organizmu ako celku. Oberajú ho nielen o energiu, ale útočia aj na zdravie a krásu. Pôsobením stresových faktorov sa totiž zvyšuje hladina testosterónov, ktorá produkuje v nadmernom množstve kožný maz, čo sa pochopiteľne okamžite odzrkadlí aj na stave pleti.

 

Lieky a choroby

 

Akné sa môže objaviť aj pri užívaní rôznych liekov, ktorých zloženie vyvoláva hormonálne zmeny v tele a neprimerané mastenie pleti. Pozor si treba dávať najmä na liečivá obsahujúce androgény, kortizón, bróm, alebo jód.

 

2. Nehormonálne faktory

 

Nielen hormóny, ale okrem genetickej predispozícii aj nesprávne zvolená starostlivosť, či používanie nekvalitných kozmetických produktov môže postupne viesť k podráždenej pleti pokrytej červenými vyrážkami. „Treba si uvedomiť, že starostlivosť o pleť je nutné prispôsobiť jej typu a teda i špecifickým potrebám, ktoré vyžaduje,“ hovorí MUDr. Flimerová, „pokiaľ pleť pravidelne zanedbávame, nečistíme ju a neobohacujeme výživou a vitamínmi, nemôžeme sa čudovať, že je problematická,“ dodáva. Pozor si treba dávať aj na pravidelný pitný režim a dodržiavanie vyváženej, pestrej stravy s vysokým obsahom zeleniny a ovocia.

 

Liečba akné

 

Ak už sa v pubertálnom veku nenachádzate, dodržiavate všetky zásady pre krásnu a zdravú pleť a napriek tomu je zlepšenie kožných problémov v nedohľadne, je na čase zveriť sa do rúk odborníkovi. Najvhodnejším riešením je návsteva u kožného lekára, ktorý po vyšetrení kože, prípadne krvi naordinuje tú správnu liečbu. Tá môže byť buď lokálna alebo celková, závisí totiž od rozsahu a typu ochorenia. Lokálna liečba prebieha prostredníctvom aplikácie prípravku na postihnuté miesto, zatiaľ čo pri celkovej liečbe sú už využívané aj lieky.

hibtapflehreinflsp050in-r792_res.jpghibreincrehreintu150in-r988_res.jpg

 

Spoločnosť Naturprodukt bola založená v roku 1993. Jej najväčším dodávateľom je firma Dr. Theiss Naturwaren, ktorá vyrába prípravky na báze extraktov liečivých bylín a kozmetiku s obsahom jedinečných látok získaných z rastlín. V sortimente nájdeme fytofarmaká, doplnky výživy, prípravky na starostlivosť o pokožku a vlasy, ako aj špeciálnu lekárenskú kozmetiku. Viac informácií o spoločnosti a produktoch sa dozviete na www.naturprodukt.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

A trend-setting water park

Tatralandia is a pioneer of green solutions.

Tlačové správy

Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku

Úroky sporiacich účtov sa blížia k nule a ľudia sa pýtajú bankárov, čo so sporením.

Tlačové správy

Denník SME s odznakom Nie v našej krajine

Odznak proti extrémizmu nájdete vložený v denníku SME v utorok 25. februára.