SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Technológia Fibresand - rozbahnené ihrisko je minulosťou

Problém s rozbahneným, podmáčaným či nerovným ihriskom, ktoré často komplikuje hru pri nepriaznivom počasí, môže vyriešiť špičková technológia Fibresand.

Ide o zmes kremičitého piesku, organického materiálu a polymérových vlákien, ktorá sa použije v hornej vrstve trávniku.

Korene trávnika sa spoja s umelými vláknami  a trávnik tak bude odolný a stabilný za každého počasia.  Nebude dochádzať k vykopnutiu trsov trávy, nebude na ňom zostávať stojatá voda a to ani po silných dažďoch.  Takisto je možné skrátiť čas potrebný medzi výsevom a prvým zápasom.

Ideálne riešenie pre športové trávniky s vysokou záťažou (futbalové ihriská, dostihové dráhy) ale aj pre verejné priestranstvá a municipálne povrchy (parkoviská apod.)

Ako fungujú jednotlivé zložky?

Piesok  umožňuje voľný prienik vody do drenážneho systému.
Organický materiál, tj. zemina alebo rašelina je zdrojom živín a pôsobí ako  stabilizátor. Na svoje častice viaže vodu aj živiny, takže nedochádza k nadmernému vysychaniu ani vyplavovaniu živín.
Polymérne vlákna  predstavujú trojrozmerné zosilnenie a stabilizovanie koreňového profilu. Vlákna sa nerozkladajú, tvoria nezničiteľný systém. Ich prítomnosť v pôdnom profile nie je voľným okom vôbec viditeľná. Nie sú ovplyvňované používaním hnojív  a pesticídov a ani na ich aplikáciu nemajú žiadny vplyv.  Významne stabilizujú pôdny profil a povrch trávnika.

Stabilnejší povrch znesie až o 75 % vyššiu záťaž ako povrch bez pridaných polymérnych vlákien.

Zabraňujú tvorbe nerovností v trávniku – zmes sa prepojí s koreňovým systémom trávnika a vytvorí rovný a pevný povrch. Na vrstvu Fibreturf možno štandardne vysievať alebo položiť trávny koberec. Povrch sa potom udržuje bežným spôsobom.  


Výhody systému Fibresand:

•    poskytuje funkčnú drenáž - systém vlákien sa vyznačuje vysokým stupňom priepustnosti vody. Aj po dlhotrvajúcich a výdatných dažďoch zostáva povrch relatívne suchý a dostatočne pevný na hru. Nevznikajú nerovnosti po prechode ťažkých mechanizmov
•    zníženie hutnosti -  systém vlákien vytvára prirodzené a žiadúce prevzdušnenie pôdneho profilu. Nedochádza teda k zhutňovaniu a sú zabezpečené ideálne podmienky pre rast koreňov
•    stabilita - povrch je veľmi pevný a stabilný, vykopnúť pri hre trs trávy je prakticky nemožné. Odpadá tak práca na priebežnú rekultiváciu a renováciu povrchu a úpravy plôch poškodených pri hre hrotmi kopačiek
•    prirodzenosť prostredia - aj keď je trávnik prepojený s umelými vláknami, toto prepojenie je len v mieste koreňov a prirodzené vlastnosti trávnika zostávajú v plnej miere zachované
•    vyššia možnosť záťaže – tým , že je povrch veľmi stabilný, znesie oveľa vyššiu záťaž
•    vyššia multifunkcionalita štadióna – trávnik s vláknom lepšie znesie záťaž počas koncertov, či iných podujatí

Viac o najnovších technológiách pre výstavbu profesionálnych športových povrchov sa dozviete TU:

ENGO - váš parter pre výstavbu profesionálnych športových trávnikov

REFERENCIE GOLF & FUTBAL

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie

Chladné jesenné dni a hrozba infekcie nás zaháňajú dovnútra, kde by malo byť teplo a bezpečne.

Tlačové správy

Bezbariérové vozidlo

Bezbariérové vozidlo je ideálnym riešením pre rodiny, taxislužby, rôzne združenia, ktoré potrebujú prevážať vozičkára.

Bezbariérové vozidlo – Citroën Berlingo
Tlačové správy

Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19

O tejto ponuke dnes ráno NFŠ, a.s. informovala listom ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Ilustračná vizualizácia.