INZERCIA

Fibresand a Fibrelastic® – aký je medzi nimi rozdiel?

Na spevnenie hracej plochy existuje viacero technológií. Ich vplyv na kvalitu hracej plochy však nie je rovnaký. Fibresand a Fibrelastic® – aký je medzi nimi rozdiel?

Fibresand predstavuje prvú generáciu produktu, ide o mix polypropylénových vlákien a piesku. Táto technológia bola aplikovaná na mnohých ihriskách a považuje sa za „základný level“ spevnenia hracej plochy.

Fibresand povrchy nie sú najmodernejšie povrchy,  nepredstavujú najvyspelejšiu technológiu. Vo veľkej miere už boli nahradené Fibrelastic technológiou.

Fibresand povrchy majú tendenciu byť pevnejšie a tvrdšie  ako Fibrelastic povrchy, čo môže znamenať vyššie riziko zranení hráčov.

Pri rozhodovaní však treba brať v úvahu aj nasledujúce skutočnosti:

1.    Fibresand je lacnejšie riešenie ako Fibrelastic®
2.    Prípravu a aplikáciu Fibresand materiálu nemusí vykonať licencovaný dodávateľ
3.    Ak je materiál namiešaný v nesprávnom pomere, je ťažké ho definovať a určiť

FIBRELASTIC ® - TECHNOLÓGIA NOVEJ GENERÁCIE

Fibrelastic® je považovaný za  novú generáciu technológie na spevnenie povrchu, vyvinutou špičkovým medzinárodným inštitútom STRI a Dr. Vicom Armondom z Mansfeld Sand.

Fibrelastic® obsahuje zmes polypropylénových a polyetylénových vlákien.

Materiál bol testovaný mnoho rokov a nezávislé pokusy preukázali nasledovné zistenia:

•    Fibrelastic® povrch je bezpečnejší – tzv. „player friendly“, čo vedie k nižšiemu riziku úrazov
•    poskytuje pružnejšiu hraciu plochu ideálnu pre manévrovanie s loptou a pritom  dostatočne odolnú voči lokálnym poškodeniam
•    z technologického hľadiska je Fibrelastic® plochu možno optimalizovať, resp. nastaviť tak, aby mala požadované vlastnosti

MIX POLYPROPYLÉNOVÝCH A POLYETYLÉNOVÝCH VLÁKIEN

Túto technológiu v nedávnych rokoch aplikovali popredné svetové  futbalové a rugbyové kluby s cieľom dosiahnuť povrch špičkovej kvality a zachovať pritom bezpečnosť hráčov. Ide o naturálny trávnik,  ktorý vyrastá v špeciálne namixovanej Fibrelastic® koreňovej zóne.

Typické zloženie Fibrelastic® koreňovej zóny je 80% piesku a 20% organickej hmoty  zhutnenej polypropylénovými a polyetylénovými vláknami. Zmes je pripravená a namiešaná v špeciálnom zariadení a dodaná vysoko objemovými sklápacími vozidlami.

Typické futbalové ihrisko vyžaduje 1200 t Fibrelastic® koreňovej zóny, ktorá vyformuje vrchnú koreňovú vrstvu vo výške 100mm. Zásadnou operáciou je pokládka tejto vrstvy, ktorá musí byť vykonaná špeciálnymi certifikovanými špecialistami.

Fibrelastic® technológia je iná ako ostatné technológie spevnenia, napr. Desso Grassmaster  alebo XtraGrass. Tieto na stabilizáciu povrchu využívajú všívané syntetické vlákna trávy.

Fibrelastic © koreňová zóna obsahuje dva typy syntetických vlákien. Technológia bola vyvinutá Mansfield Sand  na základe výskumov STRI inštitútu. Cieľ bol dosiahnuť ešte lepšie vlastnosti koreňovej zóny na báze piesku, spevnenej umelými vláknami a to prostredníctvom zvýšenia elasticity povrchu  a jeho schopnosti absorbovať energiu.

Tento cieľ bol dosiahnutý zmiešaním kremičitého piesku, organického materiálu, pevných polypropylénových vlákien a pružných elastanových vlákien  do kompletne homogénnej zmesi, ktorá sa v 100 -150 mm vrstve  (podľa špecifikácie) položí na povrch. Po potrebnom spracovaní a aplikácii hnojív sa vysieva trávnik.

ENGO & CLR konzorcium – licencovaný partner pre inštaláciu technológie Fibrelastic® na celom svete

•    Poskytovateľ tzv „total solution“, komplexného riešenia vrátane výstavby a to za prijateľné náklady.
•    Konzorcium disponuje nielen vynikajúcim technickým zabezpečením (špeciálne zariadenie na prípravu zmesi Fibrelastic®)  ale aj tímom špecialistov s bohatými skúsenosťami (Richard Hayden, celosvetovo uznávaný odborník, ktorý má za sebou viac ako  185 projektov a inštalácií, vrátane najväčších štadiónov pre FIFA a UEFA  šampionáty)
•    Jediný subjekt, ktorý disponuje technológiou tvarovania ihriska pomocou laserového graderu

REFERENCIE zo svetových štadiónov s povrchom Fibrelastic nájdete v pokračovaní článku TU.

WWW.ENGO.SK
 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať

Strávte hlavné sviatky roka netradične - namiesto zimy si oddýchnite v exotike.

Tlačové správy

Stavebná fakulta hostila medzinárodnú konferenciu CSASC

V dňoch 11. a ž 14. septembra sa na Stavebnej fakulte STU v Bratislave uskutočnila piata medzinárodná konferencia CSASC 2018

Tlačové správy

Cestárske kariérne dni 2018 na SvF

Takmer 30 stredoškolákov sa zúčastnilo Cestárskych kariérnych dní na pôde Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Tlačové správy

Najužitočnejšia appka

Uľahčí život všetkým rodičom i zábudlivcom