INZERCIA

Ako použiť kompostový čaj – skúsenosti z praxe

Znižovanie množstva chemikálií používaných pri údržbe trávnika je prínosné nielen z ekonomického hľadiska, ale aj z environmentálneho. O tom niet žiadnych pochýb. Nie je však ľahké to dosiahnuť.

Pokusy môžu spôsobiť problémy a vždy sú spojené s istým rizikom.

Prinášame skúsenosti dvoch greenkeeperov, ktorí zmenili tradičné postupy a použili kompostový čaj a výťažky z tekutých bio-stimulantov namiesto fungicídov. Cieľ boj jasný: zistiť, aká taktika naozaj reálne funguje. 

Tlaky na neustále znižovanie množstva aplikovaných chemikálií je silný a udržať zdravý a odolný trávnik za týchto podmienok je čoraz ťažšie. Ak použijeme menšie množstvo fungicídov, môžu sa vyskytnúť problémy ako napr. vysoký obsah plsti, čierna vrstva, výskyt nematódov, hlíst  slabé zakorenenie atď. 

Existuje nejaký spôsob ako sa týmto problémom vyhnúť?


Alternatívou je použitie kompostového čaju. Hovorí sa, že jeho použitím získame silné a zdravé rastliny nakoľko pôdnemu profilu dodá všetky potrebné biologické komponenty nevyhnutné pre vývoj koreňového systému.  Kvalitný kompostový čaj by mal dostatočnú bakteriálnu diverzitu a  pri  jeho príprave  by nemali byť potrebné žiadne prídavky. Samozrejme v prípade, že je použitý vhodný materiál a vhodná technológia. Pridanie akéhokoľvek aditíva má za následok len problémy z dlhodobého hľadiska.

Greenkeeping Magazine prináša skúsenosti dvoch greenkeeperov, ktorí aplikovali kompostový čaj na svoje greeny.

GARY WILIAMS, BEARSTED GOLF CLUB
Prečo ste sa rozhodli na vašom golfovom ihrisku aplikovať kompostový čaj?
Hľadal som organické produkty, ktoré by mi pomohli znížiť potrebné množstvo aplikovaných fungicídov. Hľadal som niečo, čo by proti plesniam fungovalo na prirodzenom základe.

Podľa akých kritérií ste hodnotili produkty, ktoré boli dostupné na trhu?
Potreboval som nájsť lacný a bezpečný produkt, ktorý by podporoval rozvoj užitočných baktérií a húb v koreňovej zóne a ktorý by som mohol zahrnúť do údržbového programu bez toho aby som zruinoval náš rozpočet. Hľadal som na internete a narazil som na kompostový čaj.  Čím viac som o ňom vedel, tým ma viac fascinoval. V minulosti ho používali aj drobní poľnohospodári na zlepšenie úrody. V tej dobe to bol mix obyčajného kompostu a vody, ktorý bolo treba pravidelne každý deň premiešať, aby sa uvoľňovali potrebné živiny. V dnešnej dobe už je to iné, spôsob ako kompostový čaj vyrobiť sa zmenil. Kompostový čaj  sa pripravuje vo väčších nádobách s difúzerom, ktorý slúži na prevzdušňovanie a urýchlenie celého procesu prípravy.

S kým v súčasnosti spolupracujete a prečo?
Kontaktoval som niekoľko spoločností, ale ich technológie boli nad rámec našich finančných možností.  Zároveň som ani nechcel investovať veľa peňazí pokiaľ som nevedel, či tento produkt bude fungovať alebo nie. Na Saltexe som narazil na Cliva Pearsona a ich produkt XL Pro Bio. Ponúkal 50l zariadenie (dostatočný objem na aplikáciu na 1ha) za skutočne veľmi nízku cenu a po tom, čo mi povedal, som dostal chuť to vyskúšať. Kúpil som zariadenie aj kompost.

A aké máte skúsenosti, ako sa vám s ním pracuje? Je proces výroby kompostu zložitý? Dokážete už povedať,  koľko ste usporili?
Celý proces je veľmi jednoduchý. Musíte začať 24 hod pred samotným postrekom greenov. Kompost je balený v 2,5kg baleniach, čiže len nadvihnete veko a pridáte ho do nádoby. Náklady na 1ha boli menej ako 50 GBP. Zo začiatku som postreky aplikoval v dvojtýždenných intervaloch počas rizikových období roka (jar, jeseň).

Aké boli výsledky a ako rýchlo boli pozorovateľné? Čo to znamenalo pre váš klub?
Na pozorovanie výsledkov je ešte priskoro. Nemôžem tvrdiť, že účinky sú zázračné. Som realista a hodnotím len fakty. Bude to ešte nejaký čas trvať,  než budem môcť potvrdiť nižšiu potrebu fungicídov. Ale už teraz som presvedčený o priaznivých účinkoch kompostového čaju, ktorý do pôdneho profilu dodáva užitočné baktérie a limituje tak výskyt plesní a chorôb pod povrchom a v oblasti koreňového systému rastlín. Jednoznačne môžem potvrdiť zlepšenie, ktoré som pozoroval v období jesene a skorej zimy, najmä pokiaľ ide o hustotu a farbu trávnika. Moje greeny vyzerajú dobre a zdravo a to sme počas aplikácie kompostového čaju neaplikovali žiadny iný produkt. Som presvedčený, že z dlhodobého hľadiska  to bude môj tromf na zníženie množstva aplikovaných fungicídov.


Pokračovanie článku nájdete TU:

SORTIMENT HNOJÍV A PRÍPRAVKOV NA STAROSTLIVOSŤ O TRÁVNIK nájdete TU:

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Poďte kontrolovať novinárov denníka SME

Ponúkame vám možnosť prísť na niekoľko dní do redakcie SME.

Tlačové správy

Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť

Niekedy jednoducho nepomôže pravidelný prísun vitamínov ani iná prevencia.

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?

Tlačové správy

Prognózy pre slovensky realitný trh v roku 2019

Prvé predpovede, ako sa vyvinie dianie na realitnom trhu v roku 2019.