INZERCIA

Začal sa Medzinárodný týždeň Nepočujúcich

Telekom pomáha Nepočujúcim už 11 rokov a podporuje projekty, ktoré im skvalitňujú život.

Telekom pomáha Nepočujúcim už 11 rokov a podporuje  projekty, ktoré im skvalitňujú život. Nielenže vyčleňuje na programy finančné prostriedky, ale v rámci Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis ich aj vytvára a vkladá do nich vlastné know-how.  Spoločnosť ako prvá na Slovensku začala so školením predajcov v základoch posunkového  jazyka a organizuje aj kurzy posunkového jazyka pre verejnosť. Tie sa po úspešných letných školeniach uskutočnia vo všetkých krajských mestách - Trnava (4. - 6. október), Žilina (11. - 13. október), Trenčín (18. - 20. október), Bratislava (25. - 27. október), Nitra (8. - 10. november), Prešov (15. - 17. november), Banská Bystrica (22. - 24. november), Košice (29. november  - 1. december).  

Telekom má vo svojej ponuke aj nový Paušál pre Nepočujúcich šitý priamo na mieru. Program obsahuje neobmedzené SMS a internet v mobile spolu s 20 voľnými minútami do všetkých sietí za cenu 12 eur mesačne. Program Paušál pre Nepočujúcich si môže aktivovať každý, kto je podľa rozhodnutia príslušného Úradu práce sociálnych vecí a rodiny uznaný za sluchovo postihnutého. 

Na Slovensku tvoria Nepočujúci asi 1 % obyvateľstva. Ide o závažné zmyslové postihnutie, ktoré navonok často nevidíme. Niektorí ľudia sa ako Nepočujúci narodia, iní stratia sluch postupne alebo v dospelosti. Väčšina z nich má isté zvyšky sluchu, ktoré môžu v každodennom živote využiť. 

Ponorte sa do ich sveta: http://www.youtube.com/watch?v=4KYCHl2JI88 

Na Slovensku sa približne polovica sluchovo postihnutých detí vzdeláva v špeciálnych školách a polovica je integrovaná do bežných škôl. Z tisíc detí sa narodí jedno nepočujúce a približne tri s menšou poruchou sluchu. Viac ako 80 % týchto porúch je vrodených alebo získaných počas prvých 10 dní po narodení. Mnohé rodiny, v ktorých sa narodí sluchovo postihnuté dieťa, nevedia, ako fungovať s hendikepom svojho dieťaťa. Spoliehajú sa, že špeciálnu starostlivosť dostanú ich deti v škôlke alebo škole, čo je však už neskoro. Pri rozvoji reči a intelektových schopností je totiž obzvlášť dôležité obdobie do 3 rokov. Ak sa vtedy starostlivosť zanedbá, môže sa dieťaťu zabrzdiť reč a nemusí byť nikdy schopné plnohodnotne komunikovať.

Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis už rok pomáha rodinám s nepočujúcimi deťmi v rámci unikátneho programu Mobilný pedagóg. Systém práce špecialistov priamo v rodinách doteraz na Slovensku chýbal. Úspešne už  funguje v Česku, v Amerike a v mnohých vyspelých európskych krajinách. Terénnu prácu  tam dokonca podporuje aj štát. 

Program slúži rodinám, v ktorých je jedno alebo viac nepočujúcich detí do 6 rokov. Psychológovia, logopédi a lektori posunkového jazyka, ktorí prešli výberovým konaním, pravidelne navštevujú rodiny raz až dvakrát do týždňa. „Cieľom programu je naučiť rodičov, ako rozvíjať schopnosti nepočujúceho dieťaťa v ich domácom prostredí a uľahčiť mu integráciu do sveta počujúcich. Práve v ranom veku je možné dosiahnuť u Nepočujúcich najvýznamnejšiu pozitívnu zmenu a zlepšenie kvality života,“ hovorí Mirka Šáchová, koordinátorka Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis.

Aktuálne pracuje v teréne 12 mobilných pedagógov, ktorí pomáhajú 34 rodinám po celom Slovensku. Jednou z nich je Martina Rzymanová z Popradu. Martinini starí rodičia sú Nepočujúci. Od malička vyrastala v tejto komunite a naučila sa od nich aj posunkový jazyk. V rámci programu sa venuje rodine s 2,5 ročným Brunkom zo Spišskej Novej Vsi, ktorý trpí praktickou hluchotou  a 4,5 ročnému Samkovi z Ružomberka, ktorému sluchové postihnutie diagnostikovali až v troch rokoch. Po roku Martininej práce s Brunkom sa chlapec prejavuje už aj verbálne. Samko nepoužíva toľko gest a prešiel na slová. Na činnosť využíva pracovné pomôcky dostupné v domácnosti, ktoré môžu potom ďalej prirodzene používať aj rodičia. 

Pozrite si, ako vyzerá výučba v rodine: http://www.youtube.com/watch?v=rpVTKygPK1U 

Veľkým pozitívom programu je aj časová a finančná úspora. Mnoho rodičov s viacerými deťmi si dokážu niekedy ťažšie vytvoriť podmienky na pravidelné dochádzanie do najbližšieho špeciálno-poradenského centra, ktoré sa nachádza vo väčších mestách. Rodina Nováková zo Spišskej Novej Vsi  túto pomoc veľmi oceňuje: „Ak by som si mala vybrať medzi poradňou a mobilným pedagógom, vybrala by som si mobilného pedagóga. Brunko nie je tak stresovaný cudzím prostredím a učenie vníma ako zábavu a hru spolu s jeho bratom a nami. Jeho správanie sa zmenilo k lepšiemu.“ 

Telekom používa pri slove Nepočujúci veľké N na znak spolupatričnosti k tejto komunite. Viac o tom, ako pomáha Nepočujúcim, nájdete na www.rozumiemenepocujucim.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Ako dlho trvá vybavenie hypotéky? Zopár dní, ale aj pár týždňov

NBS vydala nariadenie, ktoré upravuje poskytovanie hypoték nad 90 % a 80 % hodnoty zabezpečenia. Platiť začína 1. 7. 2018.

Tlačové správy

Všetko, čo rodiny milujú

Ponuka rodinných dovoleniek v Burgenlande

Tlačové správy

Trpký darček od vlády: prichádza nová 8 % daň z poistiek

Vláda chce od ľudí zinkasovať 60 miliónov navyše.

Tlačové správy

Bratislava má najmodernejšiu linku na triedenie surovín

V Bratislave včera predstavili novú automatizovanú separačnú linku, ktorá využíva celosvetovo najvyspelejšie technológie.