SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Správne lyžiarky – základ dobrej lyžovačky

Dali ste si niekedy otázku, ktorá časť lyžiarskeho výstroja je najdôležitejšia? Ak tipujete lyže, nemáte pravdu...

Dali ste si niekedy otázku, ktorá časť lyžiarskeho výstroje je najdôležitejšia? Ak tipujete lyže nemáte pravdu, pretože schopnosti aj tých najlepších lyží na svete sú limitované práve možnosťami lyžiarskej obuvi. V motoristickej terminológii je vysvetlenie stručné a jasné. Ak sú lyže motorom , tak lyžiarky sú podvozkom a brzdami...

 

 

Na úvod niečo z histórie

Rozvoj lyžovania ako športového odvetvia sa datuje približne do roku 1860, kedy nastal prelom medzi lyžovaním ako úžitkovou činnosťou uľahčujúcou život lovcom, sedliakom, či vojakom v chladných oblastiach a lyžovaním ako športovou a rekreačnou aktivitou obyvateľov. Aj keď najstaršia lyža z doby približne 2500 rokov p. n. l. sa našla v Hotingu vo Švédsku, za všeobecnú kolísku a zakladajúcu krajinu lyžovania je považované susedné Nórsko. Odtiaľ sa lyžovanie rozšírilo takmer do celého sveta. Na lyže treba aj vhodnú obuv. Prvotné lyžiarky boli kožené ktoré sa uťahovali remienkom. Po čase sa vďaka vynálezcovi modernej lyžiarskej obuvi ktorým bol americký letecký inžinier Robert Lange v roku 1963 lyžiarky začali vyrábať z plastu až sa nakoniec vyvinuli  do dnešnej modernej podoby.

 

Milimetre rozhodujú

Pri užívaní si akýchkoľvek zimných športových aktivít je nutné mať kvalitnú obuv, aby Vám jednoducho nebola zima. To isté platí pri lyžovaní. Ak máte nevhodné lyžiarky nebude sa Vám dobre lyžovať, či už z dôvodu tepelnej nepohody alebo zlej ovládateľnosti lyží., preto sa netreba sústrediť na farbu a výzor ale skôr na funkčnosť a typ lyžiarky. V dnešnej dobe je výber správnej lyžiarky doslova alchýmia. Podstata fungovania lyžiarky je, že musí udržať a kopírovať vašu nohu. Veľmi podstatným faktorom je veľkosť, odporúča sa maximálne o pol centimetra väčšia lyžiarka. Pokročilý jazdci by mali mať lyžiarky presne na nohu, a profesionáli preferujú dokonca aj o niečo menšie veľkosti, z dôvodu vyžadovanej extrémne presnej ovládateľnosti lyží. Pri nesprávnej veľkosti hrozí poranenie prípadne úraz, nakoľko pri veľkej vôli v lyžiarke noha má tendenciu sa hýbať čo značí riziko úrazu alebo minimálne nepohodu počas lyžovania a vo veľa prípadoch škaredé otlaky.

 

Na čo si dávať pozor

Pri skúšaní lyžiarok sa stáva že lyžiarky mierne tlačia na palci alebo bokoch a ľudia si okamžite pýtajú väčšie číslo. Neurobte túto základnú chybu ! V lyžiarke je nutné postáť aspoň 10-15 minút nech si noha zvykne , lyžiarka sa zohreje a začne sa tvarovať. Niekedy môže byť problém aj zdravotného charakteru, preto je nutný termický odtlačok chodidla, kde skúsený predajca v špecializovanom obchode dokáže pomerne presne určiť príčiny bolesti a nájsť adekvátne riešenie. Lyžiarky sa delia aj podľa tvrdosti tzv. flex index. Čím je flex index vyšší, tým je lyžiarka tvrdšia. Ak je človek skúsený jazdec určite nemôže mať lyžiarku ktorá je veľmi mäkká lebo v kombinácii s kvalitnými tvrdými lyžami riskuje škaredý pád z dôvodu nemožnosti ovládania vo vyšších rýchlostiach. Samozrejme rozhoduje hlavne váha lyžiara, základným pravidlom je , že stodvadsaťkilový začiatočník je sedemdesiatkilový profesionál ! Lyžiarky s flex indexom nižším ako 80 sú pre ľudí nad deväťdesiat kilogramov absolútne nevhodné. Veľmi záleží aj na šírke lyžiarky, ktorá čím je širšia tým je pohodlnejšia, ale menej drží nohu a skôr sa vytlačí ,potom máte o krvavé odreniny postarané. Ďalšou otázkou sú klipsne ktoré sa delia podľa materiálu z ktorého sú vyrobené, neodporúčame plastové ktoré radi v zime praskajú. Na počet klipsní netreba klásť až taký dôraz ale čim viac tým lepšie držanie a lepšia pevnosť na nohe. Pri rekreačných lyžiaroch to nehrá až takú podstatnú úlohu.

 

Rady nad zlato

Dnes je mnoho výrobcov ktorý sa postarajú o pohodlie vašich nôh ale jeden z najlepších je LANGE, značka ktorá uviedla modernú lyžiarku vôbec ako prvá na svetový trh. Kvalitný výber správnych lyžiarok je časovo veľmi náročná činnosť od ktorej záleží nielen kvalita lyžovania ale aj pohodlie a bezpečnosť. Firma Suwisport ponúka vo svojich predajniach v Bratislave a Košiciach veľký sortiment lyžiarok aj s profesionálnym školeným personálom, ktorí je schopný vykonať pri predaji aj tzv. Bootfitting, čiže vytvarovanie lyžiarok priamo na nohu majiteľa. Nemyslíme tým práve v súčasnosti módne marketingové „vypekanie“ lyžiarok v značkovej peci, ale precíznu ručnú prácu nalepovaním vrstiev polyuretanovej peny na vnútornú papuču lyžiarskej obuvi, prípadne iné profesionálne postupy. Úplne na záver jedna dobre mienená rada. Nenechávajte výber lyžiarok na poslednú chvíľu a hlavne sa zverte sa do rúk kvalifikovaných pracovníkov ktorý Vás vypočujú a poradia optimálne  riešenie , tak aby ste zažili už iba tú najlepšiu lyžovačku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro

Náklady bude už čoskoro možné rozúčtovať aj pomocou aplikácií ako Messenger či WhatsApp.

Tlačové správy

Zelená Bratislava

Vyvetrajte si hlavu v jednom z najzelenších hlavných miest na svete.

Tlačové správy

Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?

Tím FortiGuard Labs zaznamenal značný nárast bezpečnostných hrozieb počas pandémie.