INZERCIA

V botanickej záhrade kvitne nový hybrid orchidey

V Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre kvitne nový hybrid orchidey.

V Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre kvitne nový hybrid orchidey.

Tohtoročná zima dáva všetkým zabrať. Podpísala sa aj na niektorých rastlinách v skleníkoch Botanickej záhrady SPU v Nitre. No napriek zime v skleníkoch opäť kvitnú orchidey. A to aj zaujímavý nový hybrid, ktorý v Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre vypestovali dlhoročnou starostlivosťou.

„V roku 2005 sme skrížili botanický druh papučky (Paphiopedilum spicerianum). Tento druh pochádza pôvodne z Himalájí a  v zbierkach sa nevyskytuje veľmi často. Kvitne jemným bielo-zeleným kvietkom s hybridom (P.Maudiae ´Coloratum´), ktoré má väčší výrazne červeno-biely pásikovaný kvet. Semeno sme vysiali v roku 2006 v našom laboratóriu. Asi po siedmich rokoch starostlivosti sme sa dočkali prvých kvitnúcich rastlín. Túto zimu rastliny bohato zakvitli, prvé kvety boli už v októbri a ešte sa objavujú nové púčiky,“ hovorí záhradníčka Ing. Margita Záhorská, z Úseku skleníkových kultúr a biotechnológií Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.   uputavka-r428_res.jpg                                                                    

Zaujímavé je, že krížením dvoch druhov, ktoré nesú na stopke jeden kvet, vzniknutý hybrid tvorí zväčša dva kvety. „Listy s výraznou kresbou, a tým aj odolnosť a farbu kvetu, získali rastliny po materskej rastline, tvar kvetov a ochotu pravidelne kvitnúť po otcovskej rastline,“ konštatuje M. Záhorská. Dodáva, že vo svete vzniká nepretržite množstvo nových hybridov rôznych druhov rastlín. „Zatiaľ sme však takýto hybrid orchidey na Slovensku, ani v iných krajinách nevypátrali.“                    

 

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne

Útulný domov je výsledkom správnej teploty a vlhkosti.

Tlačové správy

Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť

Nový prípravok Cys-Control Fort spája viaceré účinné látky a pomáha aj pri chronických ťažkostiach.

Tlačové správy

Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!

V Čerešne living pribudli nové byty so zvýhodnenou cenou pre prvých 15 záujemcov. Leto v Dúbravke bude teraz ešte sladšie.

Tlačové správy

Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí

Koľko minuli účastníci na našom najväčšom festivale?