INZERCIA

V botanickej záhrade kvitne nový hybrid orchidey

V Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre kvitne nový hybrid orchidey.

V Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre kvitne nový hybrid orchidey.

Tohtoročná zima dáva všetkým zabrať. Podpísala sa aj na niektorých rastlinách v skleníkoch Botanickej záhrady SPU v Nitre. No napriek zime v skleníkoch opäť kvitnú orchidey. A to aj zaujímavý nový hybrid, ktorý v Botanickej záhrade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre vypestovali dlhoročnou starostlivosťou.

„V roku 2005 sme skrížili botanický druh papučky (Paphiopedilum spicerianum). Tento druh pochádza pôvodne z Himalájí a  v zbierkach sa nevyskytuje veľmi často. Kvitne jemným bielo-zeleným kvietkom s hybridom (P.Maudiae ´Coloratum´), ktoré má väčší výrazne červeno-biely pásikovaný kvet. Semeno sme vysiali v roku 2006 v našom laboratóriu. Asi po siedmich rokoch starostlivosti sme sa dočkali prvých kvitnúcich rastlín. Túto zimu rastliny bohato zakvitli, prvé kvety boli už v októbri a ešte sa objavujú nové púčiky,“ hovorí záhradníčka Ing. Margita Záhorská, z Úseku skleníkových kultúr a biotechnológií Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.   uputavka-r428_res.jpg                                                                    

Zaujímavé je, že krížením dvoch druhov, ktoré nesú na stopke jeden kvet, vzniknutý hybrid tvorí zväčša dva kvety. „Listy s výraznou kresbou, a tým aj odolnosť a farbu kvetu, získali rastliny po materskej rastline, tvar kvetov a ochotu pravidelne kvitnúť po otcovskej rastline,“ konštatuje M. Záhorská. Dodáva, že vo svete vzniká nepretržite množstvo nových hybridov rôznych druhov rastlín. „Zatiaľ sme však takýto hybrid orchidey na Slovensku, ani v iných krajinách nevypátrali.“                    

 

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Poslanec Borguľa žiada konečné odstránenie plota

M.Borguľa dnes poslal starostovi Starého Mesta výzvu, v ktorej ho žiada o konečné odstránenie oplotenia spred americkej ambasády.

Tlačové správy

AquaCity Poprad is a grand centre of wellness

Relaxation awaits in our 13 outdoor and indoor pools. The principles of fire and water will lead you through the world.

Tlačové správy

Events in Hotel Devin - Exclusive premises and modern equipment

Hotel Devín is a popular venue for business meetings, family celebrations and informal get-togethers.

Tlačové správy

Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť

Ľudí trápi bezpečnosť chladničiek, zabúdajú však na svoj router.