SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa

Ekonomická univerzita v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Andreasovi Wörgötterovi

EU v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť Andreasovi WörgötteroviEU v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť Andreasovi Wörgötterovi (Zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Ekonomická univerzita v Bratislave (EU v Bratislave) udelila počas slávnostného zasadnutia Vedeckej rady EU v Bratislave 16. októbra 2018 čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Univ. Doz. Dipl.-Ing. Dr. techn. Andreasovi Wörgötterovi, profesorovi na Technickej univerzite vo Viedni.

EU v Bratislave vyjadruje úctu a uznanie vybraným významným osobnostiam okrem iného aj tým, že im udeľuje čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa. Ide predovšetkým o také významné osobnosti zo zahraničia a zo Slovenska, ktoré svojou prácou a pôsobením v spoločenskom či akademickom prostredí prispievajú k rozvoju spolupráce medzi EU v Bratislave a inštitúciou, ktorú zastupujú. V histórii univerzity si diplom doctor honoris causa prevzalo celkovo tridsaťštyri osobností, z toho tridsať zo zahraničia a štyri zo Slovenska.

EU v Bratislave vysoko oceňuje prínos pána Andreasa Wörgöttera pre rozvoj ekonomickej vedy a teórie hospodárskej politiky. Svojimi prácami výrazne prispieval do diskusie a k formovaniu tzv. austro-keynesiánstva, ktoré v 70. rokoch XX. storočia zásadným spôsobom ovplyvnilo smerovanie hospodárskej politiky Rakúska, zabezpečujúcej nízku mieru nezamestnanosti pri stabilnej cenovej hladine. Diskusie o austro-keynesiánstve prekročili hranice Rakúska a boli inšpirujúce aj pre iné krajiny.

Pána Andreasa Wörgöttera možno považovať za jedného z popredných znalcov vývoja hospodárskej politiky v tranzitívnych ekonomikách. Prispel k tomu jeho mimoriadny profesionálny záujem o ekonomické dianie v krajinách prechádzajúcich procesom rýchlej transformácie a jeho osobné ambície prispieť k čo najúspešnejšiemu prechodu postkomunistických krajín k trhovej ekonomike. Svoje poznatky a skúsenosti z transformácie postkomunistických krajín zúročil a ešte viac prehĺbil ako vedúci V. divízie OECD zameranej na štúdie vývoja ekonomiky a hospodárskej politiky nielen vo vysoko rozvinutých krajinách, ale najmä v skupinách postkomunistických krajín. Počnúc začiatkom transformácie ekonomiky Slovenska ako súčasti ČSFR, ako aj neskôr v rámci už samostatnej Slovenskej republiky, prejavoval pán Andreas Wörgötter kontinuálny záujem o ekonomické dianie na Slovensku a mimoriadne sa angažoval pri príprave a výchove odborníkov pre SR.

"Udelením čestnej vedeckej hodnosti doctor honoris causa vyjadruje Ekonomická univerzita v Bratislave uznanie pánovi Andreasovi Wörgötterovi ako medzinárodne rešpektovanej osobnosti akademického života a tiež ako jednému z najlepších zahraničných znalcov ekonomiky SR od začiatku transformácie až po súčasnosť", uviedol rektor EU v Bratislave prof. Ing. Ferdinand Daňo, PhD.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 1 h
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 13 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 13 h
SkryťZatvoriť reklamu