SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Čo ponúkajú zamestnancom najlepší zamestnávatelia?

Pozreli sme sa, čo vie zamestnancovi ponúknuť firma, ktorá má prestížne ocenenia.

Veľké spoločnosti sa na svojich billboardoch a webstránkach radi pochvália oceneniami ako Top Employer či Najzamestnávateľ. Ak ste niekedy rozmýšľali, či majú niečo spoločné s realitou a či sa týmito ukazovateľmi môžete pri výbere práce riadiť, máme pre vás odpoveď. Pozreli sme sa na to, čo vie zamestnancovi ponúknuť spoločnosť, ktorá má na konte prestížne ocenenia.

Ocenenie Najzamestnávateľ roka udeľuje každoročne v hlasovaní široká verejnosť, pričom cieľom je priniesť reálny pohľad uchádzačov i potenciálnych zamestnancov na to, ako vnímajú firmy, ich benefity a imidž. Výsledkom je rebríček zamestnávateľov, ktorí dokážu osloviť ľudí na Slovensku svojím férovým prístupom k zamestnancom a prostredím, ktoré pre nich vytvárajú. Ocenenia Top Employer sa naopak udeľujú na základe podrobného externého auditu oddelenia ľudských zdrojov. V rámci neho sú posudzované oblasti ako rozvoj a vzdelávanie zamestnancov, príležitosti na budovanie kariéry, poskytované benefity, firemná kultúra a iné. Inštitút pre oceňovanie top zamestnávateľov sídli v Holandsku a doteraz ocenil už viac ako 1 300 firiem vo svete. V rámci Slovenska boli zatiaľ ocenené len 4 spoločnosti. Jednou z nich je obchodný reťazec Kaufland, ktorý je držiteľom titulov Top Employer 2019 na Slovensku i v Európe a Najzamestnávateľ 2018 pre kategóriu Obchod a služby. V čom je prístup Kauflandu iný?

Nadpriemerný plat

Otázka platu zaujíma asi každého uchádzača o prácu. Práve oblasť obchodu a služieb zvykne byť v tomto smere vnímaná menej pozitívne. Pre Kaufland je však relevantné ohodnotenie zamestnancov jedným z hlavných cieľov, a to dokonca nad úrovňou priemeru trhu.

„Ceníme si prínos našich zamestnancov a ich prácu, neostávame však iba pri slovných pochvalách. Aj preto sa radíme medzi najlepšie platiacich zamestnávateľov v segmente. Platy našim zamestnancom zvyšujeme pravidelne, pričom pri plnom i čiastočnom úväzku garantujeme ročné navýšenie platu počas 4 rokov,“ uvádza riaditeľka oblasti ľudských zdrojov spoločnosti Kaufland Karin Marková. Kaufland sa hlási aj k riadnemu preplácaniu každej minúty nadčasu.

Benefity, ktoré sú naozaj benefitmi

Pod benefity sa dá skryť čokoľvek. Zodpovedná firma by však mala pripraviť balíček výhod, ktoré zamestnanec skutočne využije, spríjemnia mu čas v práci či uľahčia rôzne životné situácie. Karin Marková hovorí: „U nás ponúkame zamestnancom finančné benefity ako príspevok pri sobáši, pri narodení dieťaťa, príspevok pri pracovnom výročí či pomoc rodine pri úmrtí zamestnanca, ale aj vianočnú poukážku a príspevok na športové aktivity vo forme multisport karty. Nefinančné benefity u nás predstavujú vernostnú dovolenku, ovocné dni, športové aktivity či aktuálne veľmi vyhľadávaný spôsob oddychu – sabatikal. Zameriavame sa predovšetkým na aktivity podporujúce zdravie, pričom berieme do úvahy reálne potreby zamestnanca v jeho bežnom živote.“ Kaufland ponúka aj čiastočné úväzky, ktoré sú výhodným riešením najmä pre matky a otcov počas materskej alebo rodičovskej dovolenky a po nej.

Ak však zamestnanec nemá vytvorené kvalitné pracovné prostredie, iba benefity nestačia. „Záleží nám na pracovnom prostredí a férovom správaní, ktoré všetkým zamestnancom preukazuje rešpekt a dáva rovnaké šance na osobný a profesijný rozvoj. Navyše vytvárame rámcové podmienky na zosúladenie práce, rodinného života a voľného času. Taktiež je u nás možnosť flexibilnej pracovnej doby a práce z domu na centrálnych úsekoch,“ opisuje Marková.

Podpora talentov a mladých lídrov

Vzdelávanie a rozvoj zamestnancov je ďalšou oblasťou, ktorú v rámci auditu sleduje Inštitút pre oceňovanie top zamestnávateľov. Kaufland sa vybral cestou vlastného programu, ktorý je na mieru ušitý potrebám spoločnosti i rozvoju schopností zamestnanca. Cieľom Kaufland Leadership programu je výchova a následné uplatnenie mladých lídrov priamo v Kauflande. Je zameraný na absolventov vysokých škôl, ktorí v priebehu 12 mesiacov majú možnosť získať praktické skúsenosti, odborné znalosti i manažérske zručnosti, a to všetko za prítomnosti odborného mentora.

„Našou úlohou je umožniť, aby boli tí správni ľudia na správnom mieste a aby sme mohli obsadzovať vedúce pozície predovšetkým zamestnancami z vlastných radov. Využívame na to práve rôzne nástroje talent manažmentu a vlastný Kaufland Leadership program. Vďaka nim dostalo už niekoľko šikovných ľudí príležitosť vyrásť z pozície predavač pokladník až do najvyššieho manažmentu, alebo sú medzi nimi takí, ktorí začínali ako trainee a v súčasnosti riadia vlastné oblasti nákupu či logistiky. To zároveň dáva motiváciu a pozitívny príklad aj ostatným a sprostredkúva dôležité posolstvo, že osobný rozvoj a kariérny postup je u nás možný a záleží len na osobnom prístupe,“ hovorí Marková.

O svojej skúsenosti hovorí Zdenka Trokanová (30), ktorá sa z pozície asistentky generálneho riaditeľa vypracovala na manažérku úseku správy a vedenia nehnuteľností v spoločnosti Kaufland.

„Kaufland mi otvoril dvere v mnohých smeroch. Po práci asistentky som v priebehu 6 rokov naberala skúsenosti na oddeleniach ako marketing či technický nákup. Bola som súčasťou systému talent manažmentu, do ktorého môže nadriadený nominovať zamestnancov zo svojho tímu, v ktorých vidí potenciál. Ak zamestnanec spĺňa všetky kritériá a má potenciál na ďalší rast, je mu vypracovaný plán a časový harmonogram rozvoja. Možnosť rásť má každý, kto má chuť,“ podľa Trokanovej takýto systém pomáha zamestnancovi koncepčne porozumieť chodu vo veľkej firme.

Kaufland pripravuje pre zamestnancov súbor rôznych jazykových či osobnostných kurzov alebo špecializovaných školení. Dôležitý je i vklad nadriadeného, ktorý si svojho zamestnanca všíma a jednotlivé školenia mu odporučí podľa daností.

Môžeme povedať, že top alebo naj je v prvom rade zamestnávateľ, ktorý si všíma potreby zamestnanca, rozumie mu, vidí v ňom potenciál a je pre neho súčasťou firmy, ktorú vie patrične oceniť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 1m

Výsledky hlasovania verejnosti v ankete Shell Parádna jazda.


4 h

Ako dopadlo testovanie špičkových schodolezov? Najväčšou bariérou, s ktorou sa stretávajú imobilní ľudia, sú schody.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu