SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Čistenie parou? Ekologické, hygienické, efektívne.

Využívate silu pary len pri žehlení či varení? Čo tak čistenie? Nie? Najvyšší čas začať.

Výrobcovia odhalili možnosti, ktoré para ponúka, aj pre použitie v domácnosti a tak je na trhu skutočne bohatá ponuka rôznych parných čističov. Čistenie parou si doslova zamilujete. Prečo? Dozviete sa v tomto článku.

Para dokáže zničiť až 99,99% baktérií

Jednou z hlavných výhod čistenia parou je jej účinnosť s ohľadom na hygienické požiadavky. Kvalitné parné čističe dokážu pomocou silného tlaku a vysokej teploty pary zničiť takmer 100% všetkých baktérií nachádzajúcich sa na tvrdých plochách v domácnosti. Zároveň, počas práce para viaže prach a alergény, čím zabezpečí, že sa nevíria ani neukladajú na čistenom materiáli. Vďaka tomu zabezpečíte vašej rodine skutočne zdravé domáce prostredie. A to všetko len čistou vodou z kohútika, bez použitia chemikálií. Čistenie parou je tak nielen hygienické, ale patrí zároveň medzi najekologickejšie metódy čistenia vôbec.

Veľkou výhodou je tiež to, že voda sa počas zohrievania na paru demineralizuje, takže čistenie nezanecháva šmuhy či stopy vodného kameňa.

Odstrániť mastnotu, vodný kameň či zvyšky mydla sa dá jedným strojom

Zbaviť povrch mastnoty, mydlových usadenín či zvyškov vodného kameňa je možné jedným parným čističom. Jeho výkon je zodpovedný za efektívne vyčistenie podláh, obkladačiek, varných dosiek, kobercov, zrkadiel, armatúr či okien. Potrebné je však použiť nadstavec, trysku či utierku, ktorá ja určená na ten ktorý povrch.

Obzvlášť opatrný je potrebné byť pri čistení laminátovej či drevenej podlahy. Veľké množstvo vody v podobe pary by sa mohlo dostať medzi drevo a mohlo by spôsobiť jeho zničenie. Výrobcovia preto odporúčajú používať viacvrstvové utierky a zároveň neostávať pištoľou, cez ktorú sa para dostáva zo stroja von, dlhší čas na jednom mieste. Ešte pred čistením je vhodné podlahu povysávať.

Pozorný treba byť tiež pri čistení pochrómovaných či antikorových povrchoch. Súčasťou vybavenia bývajú špeciálne utierky z mikrovlákna a návleky z plyšového velúru, ktoré dokážu čistenú mastnotu zachytávať a zároveň ochránia povrch pred poškriabaním.

Bodovou tryskou a nasadením špeciálnej kefky (väčšinou kruhovej) očistíte veľmi precízne špinu v okolí armatúr aj škáry medzi dlažbou či obkladačkami. Dlhému pôsobeniu pary nevystavujte silikónové škáry, vysoká teplota by mohla narušiť štruktúru materiálu.

TIP na čistenie zrkadiel: Ak čistíte parou studené zrkadlá, najskôr ich zahrejte zo vzdialenosti cca 5 cm.

Systém podobný ako pri parotlakovom hrnci

Parné čističe fungujú veľmi podobne ako napríklad obľúbené parotlakové hrnce. Para vzniká zohrievaním vody v nádobe čističa. Keď je para pripravená, pomocou parnej pištole je vypúšťaná podľa nastaveného dávkovania von. Čím väčší je tlak čističa, tým viac pary dokáže vypúšťať na čistené miesto a tým efektívnejšie a rýchlejšie je samotné čistenie. V závislosti od modelu sa voda v nádobe zohrieva niekoľko minút. Tú dobu môžete skrátiť, ak do stroja nalejete teplú vodu.

Parné čističe sú skutočnými univerzálmi

Mať jedno zariadenie a dokázať s ním vyčistiť v podstate takmer každý povrch v domácnosti je výhoda, ktorú ocení nejedna domáca gazdinka. Parný čistič ponúka bohaté príslušenstvo, vďaka ktorému ho právom môžeme označiť ako jedného z najuniverzálnejších zariadení do domu, bytu či kancelárie. Nakoľko pri čistení parou nekupujete žiadne drahé prípravky, prevádzkové náklady sú minimálne, vďaka čomu šetríte váš rodinný či firemný rozpočet. A keďže pomocou horúcej pary odstránite mastnotu či inú špinu ľahšie, bez potreby manuálneho drhnutia, parný čistič šetrí aj váš čas.

Tou pomyselnou čerešničkou sú parné čističe, ktoré umožňujú aj žehlenie. Vďaka pare je oblečenie vyžehlené oveľa skôr a bez potrebného namáčania.

Vyššia obstarávacia cena

V závislosti od výkonu, určenia a príslušenstva je možné kvalitné parné čističe kúpiť už od necelých 100 € až po niekoľko stoviek. Vyššie obstarávacie náklady sa však môžu, v závislosti od toho, ako často a na aké veľké plochy budete parný čistič používať, niekoľkonásobne vrátiť na úspore času a čistiacich prostriedkoch. Najmä však na hygienickej čistote domácnosti, ktorá má priamy vplyv na zdravie rodiny.

Na čo si dať pri výbere parného čističa pozor

Nakoľko parné čističe pracujú s vysokým tlakom a horúcou vodou, je veľmi dôležité zamerať sa na kvalitu. Odporúčame preto kúpu zariadenia od overeného výrobcu. Máte tak istotu, že kupujete certifikovaný výrobok so všetkými potrebnými atestami zaručujúcimi bezpečnosť.

Pre výber je dôležitý systém ochrany pred parou, sila tlaku, ovládateľnosť stroja, rýchlosť zohriatia vody v nádrži a tiež základné či doplnkové príslušenstvo.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu