SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

4 tipy, ako sa efektívne zbaviť chladnej podlahy

Sálanie chladu od podlahy dokáže poriadne znepríjemniť život. Ako zatepliť suterén tak, aby ste z toho vyťažili maximum?

(Zdroj: Dreamstime)

Obyvatelia priestorov nad nevykurovanou pivnicou, garážou alebo vestibulom vedia, že sálanie chladu od podlahy dokáže poriadne znepríjemniť život. Ako zatepliť suterén tak, aby ste z toho vyťažili maximum? Držte sa týchto štyroch zásad.

1. Zatepľujte zdola

Pre odstránenie večne chladnej podlahy má význam aj tepelná izolácia pod podlahovou krytinou, zateplenie stropu pod ňou vám však môže priniesť aj zopár ďalších výhod. Stavebné práce neobmedzia chod domácnosti a ak si vyberiete správny materiál, môžete z pivnice či garáže urobiť bezpečnejšie miesto. V uzavretých priestoroch pod úrovňou terénu treba totiž myslieť na väčšie riziká v prípade požiaru, preto je vhodné vyberať nehorľavé izolačné materiály. Túto požiadavku spĺňajú minerálne lamely CLT C1 aj bez dodatočných opatrení a náterov, pretože sú zaradené do triedy D1, teda absolútne nehorľavé. Navyše dokážu účinne izolovať a tlmiť hluk.

2. Režte čo najmenej

Stropy pivníc, garáží a vestibulov sú väčšinou veľmi členité, ich povrch narúšajú pivničné boxy, potrubia či rôzne technické zariadenia. Aplikácia klasických izolačných dosiek na takéto povrchy je často zložitá a pri množstve „výrezov“ úplne neefektívna. Na takéto stropy, ktoré majú často aj nerovný povrch, sú ideálne úzke formáty. Ľahké minerálne lamely s rozmerom 20 x 120 cm sú ideálne pre namáhavú prácu nad hlavou a prinášajú výhodu domácim majstrom, ktorí si dokážu stavebné úpravy vykonať aj svojpomocne.

3. Nekotvite, lepte

V suteréne nie je potrebné brať ohľad na poveternostné vplyvy – vietor, dážď ani prudké mrazy, tepelnú izoláciu malých formátov je ich teda možné nalepiť priamo na strop bez dodatočného kotvenia. Lamely CLT C1 majú povrchový nástrek, ktorý bráni nasiaknutiu vzdušnej vlhkosti z okolitého prostredia, a tým zabezpečuje aj menšiu prašnosť pri manipulácii. Sú ofrézované zo všetkých 4 hrán, takže po ich nalepení na strop vzniká mierne členitá plocha so skosenými hranami, jemný priestorový „3D“ efekt, ktorý opticky vyrovnáva nerovnosť podkladu. Nevyžadujú si ani finálny náter, pri náročnejších požiadavkách na estetický vzhľad je ich však možné natrieť farbou. Tieto šikovné lamely môžete teraz dostať v balíku CLT C1 Thermal spolu s vhodným lepidlom a penetračným náterom na podklad stropu.

4. Vyberte dostatočnú hrúbku

Netreba zabúdať, že zateplenie stropu pivnice či garáže má význam len v súčinnosti so zateplením fasády, pretože inak by nestačilo zamedziť úniku tepla. Frézované lamely CLT C1 sa vyrábajú v rozmedzí hrúbok od 5 do 15 cm, pre citeľný výsledok stavbári odporúčajú použiť tepelnú izoláciu s hrúbkou aspoň 8 až 10 cm, aby bolo zateplenie vyvážené. S výborným súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda 0,037 W/m.K dokážu vylepšiť tepelný komfort v dome, ktorý pocítite už v prvej vykurovacej sezóne.

www.knaufinsulation.sk , www.fasadnadoska.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene?


23 h

Vyžaduje vaša prevádzka zvýšenie produktivity a efektívnosti práce?


25. sep

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


24. sep
Skryť Zatvoriť reklamu